Makarna Diyeti | Güzellik Çarşısı

Makarna Diyeti

Makarna diyeti ile Kaç Kilo Verilir?, Makarna diyeti Nasıl Olur?, Sadece makarna yiyerek zayıflanır mı?, Diyet için hangi makarna? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Diyet > Makarna Diyeti
25 Şubat 2015
1.773 okunma
Makarna Diyeti

Makarna diyeti ya da makarna bazlı yemekleri tercih etmek, yüksek kaliteli proteinlerle takviye edildiğinde, daha faydalıdır. Makarna birçok evde yapılan ve çoğunlukla şişmanlattığı söylense de yağ yapıcı bir gıda değildir. Ancak çok fazla yemek ya da hemen her gün makarna tüketmek, yağ oluşumuna neden olur.

Makarna için tavsiye edilen porsiyon ise 55-60 gr arasındadır. Dengeli bir makarna diyeti yapıldığında; kilo almak yerine, kilo vermeye başladığınızı görebilirsiniz. Aslında şaka gibi gelse de püf noktalarını öğrendiğinizde, makarna yemenin ne kadar yararlı olduğunu da keşfedebilirsiniz.

Makarna Diyeti Doğru Şekilde Nasıl Uygulanır?

Kilo vermek, daha sağlıklı hissetmek için uygulayacağınız makarna diyeti için farklı usuller deneyebilirsiniz. Özellikle Akdeniz diyetiyle dengeli şekilde yapılacak diyet, size sandığınızdan daha sağlıklı şekilde kilo verdirir.

Diyeti uygularken;

  • 1 porsiyon markanın kalorisi 250-300 kalori civarıdır ve bu yüzden makarnanın yanına ¼ oranında protein konmalıdır. Örneğin bir somon ya da taze balık eklenebilir.
  • Sağlıklı yağlar kullanarak, daha tok hissedersiniz. Sağlıklı yağlar LDL kolesterolü düşürmeye de yardımcı olacaktır. 1 çay kaşığı zeytinyağı yanına tuz, karabiber ve farklı baharatlar kullanılabilir.
  • Makarna yemeklerinde ana ürün sebze olmalıdır. Bu yüzden 2-3 porsiyon sebze yemeği eklenmelidir. Brokoli, kabak, enginar, soğan/ıspanak ve domatesin muhteşem kombinasyonu yapılabilir.

Bunun yanında beyaz renk makarna yerine kepekli makarnayı tercih ederek, diyetinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Haftada 2 – 3 kilo vermek istiyorsanız size tavsiyemiz makarna diyeti uygulamanızdır. Bu diyet ile alınan günlük kalori miktarı 1100 kaloridir. Diyet programı 1 haftalıktır ama siz bu programı 2 hafta da uygulayabilirsiniz. Akşam öğünleri için herhangi bir sınırlama yoktur. Uygulanacak olan bu diyet programında uygun davrandığınızda çok rahat kilo verirsiniz. Bu diyet ayrıca 6 haftada 13 kilo diyeti olarak da bilinmektedir.

Makarna Diyetinin Yapılışı

  1. Gün

Sabah: İnce kepekli ekmeğinize istediğiniz bir yağı sürün. Yanında 2 tane mandalina ve sınırsız çay.

Öğlen: Yağsız salata ve yanında 1 tabak çok az yağlı makarna.

Akşam: Bol limonlu ve yağsız salata, 1 parça tavuk.

  1. Gün

Sabah: 1 dilim ince kepekli ekmek ve peynir. Bunların yanında mandalina 2 tane ve istediğiniz kadar çay.

Öğlen: Çok az yağ içeren 1 tabak makarna ve yağsız bir salata.

Akşam: 1 tabak makarnanın yanında sirke veya limonlu yağsız salata.

  1. Gün:

Sabah: İstediğiniz bir yağı ince bir dilim kepek ekmeğinize sürebilirsiniz. Yanında ise meyve olarak mandalina tabii ki 2 adet ve arzu ettiğiniz kadar çay.

Öğlen: İçine çok az yağ konulmuş 1 tabak makarna ve salatanız da yağsız olmalı.

Akşam: Izgarada pişmiş 10 tane köfte. Ekmek yok ve yanında da yağ konulmamış bir salata.

  1. Gün:

Sabah: 2. günde ki yiyecekler ile aynı.

Öğlen: Bol limonlu, yağsız salata ve 1 tabak makarna.

Akşam: Izgara yapılmış 10 adet köfte ve onu tamamlayan tamamen yağsız salata.

  1. Gün:

Sabah: Diyetin üçüncü günü sabahında yenenler ile aynı yiyecekler.

Öğlen: 4. günün öğle yemeği ile aynı.

Akşam: Bol limonlu ve yağsız salatanın yanında 3 tane biftek.

  1. Gün:

Sabah: 2 tane makarnanın yanında sınırsız çay ve ince kepekli bir dilim ekmeğe istediğiniz bir peynir eşlik edebilir.

Öğlen: Hazırladığınız yağsız ve bol limonlu salatanızın yanında yine yağsız olan 1 tabak makarna eşlik etmeli.


Akşam: 3 tane bifteğin yanında yağsız ve limonlu bol bir salata yiyebilirsiniz.

  1. Gün:

Sabah: Bir dilim kepekli ekmeğinize bu sefer istediğiniz bir yağı sürünüz ve mandalina ve çayı da diğer günlerde ki miktarlarda tüketmeyi unutmayın.

Öğlen: Dilediğiniz herhangi bir meyve. Yalnız bu meyvelere muz dâhil değil.

Akşam: 3 tane balık ve yanında da her zaman ki gibi yağı olmayan bol limonlu bir salata.

İkinci Makarna Diyeti

Makarna diyeti ile zayıflamak mümkün mü? Öncelikli olarak ne tüketirseniz tüketin enerji açığı yaratmanız durumunda tabi ki kilo vermeniz mümkün olacaktır. Makarna diyetinde de durum aynıdır. Sorunsuz bir şekilde makarnayı beslenme düzeninize dahil ederek keyifli bir şekilde kilo verme olanaklarından istifade edebilirsiniz. Makarna diyeti sayesinde karbonhidrat temelli bir beslenme düzeni ile de kilo verilebileceğini kanıtlamış olursunuz!

Hareket ile Enerji Açığı Oluşturun!

Makarna diyeti kapsamında kişilerin en temel unsurlarından biri kesinlikle hareket olmalıdır. Karbonhidrat temelli bir beslenme süreci olduğu için gerekli olan enerji yakımı yapılmazsa kişilerin özellikle kilo verme konusunda tahmin edilenden daha uzun süre beklemesi gerekebilmektedir. Enerji açığı oluşturmak için dilerseniz makarna diyetini dilerseniz İngiliz diyetini tercih edin. Bu konuda makarna diyeti uygulayan kişilerin en sık dile getirdikleri sorun oldukça çabuk acıkılmasıdır. İlk birkaç gün uygulamada zorluk çekebilirsiniz. Sonrasında bu açlık döngüsüne de kısıtlı süreyle de olsa alışmış olacaksınız. Açlık konusunda sorun yaşanmaması için makarnaya eşlik edecek protein temelli besinler de eklenmektedir.

Vazgeçemediğiniz o güzel lezzetlerden bir tanesiyle zayıflamaya ne dersiniz? Evet, doğru duydunuz. Damakta kalan o tarifsiz tatla, fazlalıklarınıza kısa bir sürede veda etmeye hazırlayın kendinizi. Aç kalarak zayıflanmayacağı için, tok karnına zayıflama süreci başlasın.

Vücudun en büyük gereksinimi karşılayan karbonhidratla inceleceksiniz. Yaza fit bir görüntüyle gireceksiniz.

Tek yapmanız gereken şey makarna diyetini yapmak. Tabi su içmeyi de unutmamak lazım. Günde en az 2,5 litre suyla makarna diyetini uygulamak gerekir. Kısa bir süre sonra gözle görülebilir sonuç elde edeceksiniz. Çevrenizdekilerin bakışları olumlu yönde olacak ve kendinizi daha mutlu ve sağlıklı hissedeceksiniz. Nasıl zayıfladığınızı soracaklar, sizden makarna diyetini uyguladığınızı duyduktan sonra şaşıracaklar. Halk arasında makarnanın kilo vermekten daha çok kilo aldırdığı bilindiği için inanmayacaklar bile. Ama gözle görülebilir bir sonuç ortada oda sizsiniz.

Sabah

-Şekersiz çay ya da kahve (ılık sütte olabilir).

-2 ince dilim yağsız peynir

-1 adet yumurta (sadece beyazı tüketilecek )

Öğlen

-1 tabak makarna (yanında yoğurt tercih edebilirsiniz).

-5 tane kuru kayısı

Akşam

-Izgara tavuk/et

-1 tabak makarna

-Kayısı çayı

Günlük en az 2,5 litrelik su içilerek yapılan bu diyet sizin hem doymanızı hem de zayıflamanızı sağlayacak. Yarım saat yürüyüşle de bu diyete ek fayda sağlayabilirsiniz. 5 günde 3 kilo verdiğinizi görünce önce şaşıracaksınız sonra alışacaksınız ve bu diyete sıkı sıkı sarılıp devam edeceksiniz. Zengin karbonhidratla ve proteinle sürdüreceğiniz bu diyet sizi aç bırakmayacak. Çikolata cips gibi paket ürünlerine itmeyecek. Doyarak zayıflamanın rahatlığını yaşayacaksınız.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/10-gunde-8-kilo-verdiren-diyet/
https://guzellikcarsisi.com/yagsiz-yiyecekler-nelerdir/
https://guzellikcarsisi.com/detoks-diyeti/
https://guzellikcarsisi.com/enteresan-gorgu-kurallari-neler/