Prostata İyi Gelen Yiyecekler | Prostat İçin 7 Mucizevi Besin |

Prostata İyi Gelen Yiyecekler | Prostat İçin 7 Mucizevi Besin

Prostatı ne küçültür?, Prostatın en etkili ilacı nedir?, Prostatı olanlar ne yemeli?, Büyümüş prostat nasıl küçültülür? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Prostata İyi Gelen Yiyecekler | Prostat İçin 7 Mucizevi Besin
01 Aralık 2020
1.274 okunma
Prostata İyi Gelen Yiyecekler | Prostat İçin 7 Mucizevi Besin

Prostata iyi gelen yiyecekler | Prostat için 7 mucizevi besin prostat sağlığını destekler. E vitamininin yanı sıra selenyum ve çinko minerali içeren besinler ile antioksidan etkisine sahip olan besin maddeleri prostat sağlığı açısından oldukça etkilidir.

Meyve ve sebzelerin birçoğunda bulunan selenyum ağırlıklı beslenme şekline sahip olan erkeklerde prostat kanseri oranı yüzde 50’dir. İlerleyen yaşlarda vücuttaki selenyum miktarı azalır ve bu yüzden prostat sağlığı riske girer.

Hücre sağlığı açısından vücut için en gerekli olan mineral çinkodur. Gerek metabolik gerekse yaşamsal faaliyet açısından hücrelere yardımcı olan çinko aynı zamanda prostat dokusunun korunmasını ve işlevini düzgün şekilde yerine getirmesini destekler.

Prostat Sağlığını Destekleyen Besin Kaynakları

Çinko açısından zengin besin tercih edenlerin prostat problemi yaşama oranı düşüktür, çinko aynı zamanda kanser oluşumuna karşı koruma sağlar ve birçok hastalığa karşı da önleyici etkiye sahiptir.

Prostata iyi gelen yiyecekler | Prostat için 7 mucizevi besin içerisinde yer alan doku ve hücre yapılanması açısından aminoasitlerin birleşmesinden oluşan proteinler, vücut için önemli bir göreve sahiptir.

Doymuş yağ açısından yüksek değere sahip olan besinler prostat sağlığı için faydalı değildir ancak yağsız protein kaynağı olan besinler yararlıdır. Özellikle soğuk su balıkları, süt ve süt ürünleri, tavuk ve hindi eti, yağsız yoğurt ve yumurta akı gibi proteinler düzenli olarak tüketilmelidir. Bunların yanı sıra mercimek ve fasulye gibi bitkisel bazlı proteinler olumlu etki sağlar.

Bilindiği üzere prostat 40 yaş üstü erkeklerde korkulu rüyalardan birisi olup çoğu erkeğin sıkıntılı günler geçirmesine neden olabilir. Herkeste doğuştan var olan bu organ eğer düzenli beslenmez ve sağlığa dikkat edilmezse ilerleyen yaşlarda kötü huylu bir hastalık olarak ortaya çıkabilir. Neyse ki son yıllarda tıpta yapılan ilerlemelerle prostat tedavisi ve prostata iyi gelen yiyecekler ile bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün oluyor. Biz de sizin için bu yazıda uzmanların önerdiği prostat tedavisinde kullanabileceğiniz yiyecekler ve yöntemlere yer verdik.

Domates 

En güçlü antioksidanlardan birisi olan lipopen domatesin içerisinde oldukça yoğun bir oranda bulunur. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan domates prostat tedavisinde yaygın olarak başvurulan yöntemdir. Lipopen vücut tarafından üretilemediği ve sadece dışarıdan sağlanan besinler ile elde edildiği için eğer prostatınızı tedavi etmek istiyorsanız başvurabileceğiniz yöntemlerden birisi domates olacaktır. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak tüketilen domatesin PSA olarak da bilinen Prostat Spesifik Antijeni düşürdüğü kanıtlanmıştır. İyi huylu prostatlarda geçerli olan bu durum aynı zamanda prostat oluşumunun önüne de geçiyor. Agresif türde olan prostat kanseri konusunda da oldukça başarılı olan domates düzenli tüketildiği takdirde bu sorunu ortadan kaldırır. Bu nedenle domatesi her öğününüz içerisine dahil etmeye çalışmak prostat tedavisi konusunda size avantaj sağlayacaktır. Domatesi prostat tedavisinde kullanmak için yapmanız gereken tek şey ise 10 hafta boyunca günde en az 50 gram tüketmek olacaktır. Prostata iyi gelen yiyecekler içerisinde domatesi tüketirken dikkat etmemiz gereken noktalar ise;

 • Taze olması
 • Organik olması
 • Mevsiminde yetişmesi
 • Sade veya yemekleri içerisine dahil edilmesi olur.

Zerdeçal

Kanser tedavisinde olan etkisi birçok araştırma ile kanıtlanmış olan zerdeçal aynı zamanda prostat tedavisinde de yaygın olarak tercih edilir. Soğuk algınlığı, tümör ile mücadele, tümörü küçültme ve yayılımı önleme konusunda oldukça başarılı olan zerdeçal aynı zamanda prostat kanserinin oluşması ve oluştuğu durumlarda tedavi edilmesi amacıyla da kullanılıyor. Prostat kanserinde kemik yayılımı olarak bilinen durumu da ortadan kaldırma konusunda oldukça etkili olan zerdeçal düzenli tüketildiği takdirde hastalığın gerilemesine neden olur. Prostat kanserinde zerdeçalı bir tedavi yöntemi olarak kullanmak için yapmanız gereken tek şey damak tadınıza uygun şekilde tercih etmek olacaktır. Zerdeçalın kullanımı ise genellikle;

 • Salatanın içerisinde baharat
 • Yemeklerin içerisinde ılık su veya süt ile oluşturulan sos
 • Toz halindeki zerdeçalı yarım litre suyun içerisinde kaynatıp süzerek içmek olur.

Nar

Kırmızı meyveler ailesinde yer alan nar antioksidan ve ellagitannin bakımından oldukça zengin olan meyvelerden birisidir. Oldukça güçlü anti kanserojen maddeler olan antioksidan ve ellagitannin neredeyse her türlü kanser tedavisinde olduğu gibi prostat tedavisinde de yaygın olarak tercih edilir. Yapılan araştırmalarda açık bir şekilde gösteriyor ki nar içerisinde yoğun olarak bulunan bu maddeler prostat kanseri ile savaşma ve kanserin büyümesini önleme gibi durumlarda oldukça başarılı oluyor. Zaten prostat kanserini yakından inceleyerek olursanız genellikle düzenli beslenmeye, sağlıklı gıdalar yerine yağlı yiyecekleri tercih eden ve meyve sebze gibi vitamin deposu besinlerden uzak duran kişilerde görüldüğünü siz de fark edeceksiniz. Bu nedenle prostat kanserinde meydana gelmiş olan zararlı hücreleri ortadan kaldırmak için oldukça başarılı olan narı düzenli olarak tüketirseniz kısa süre içerisinde faydasını görmeye başlayacaksınız. Narı prostat kanserinde bir tedavi yöntemi olarak kullanabilmek için;


 • Doğal nar suyu
 • Taze soyulmuş nar
 • Yemeklerin içerisine eklenen narı tercih edebilirsiniz.

Omega 3

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi geçmişten günümüze kansere yakalanan insanları yakından inceleyerek olursanız neredeyse hepsinden düzensiz ve kalitesiz beslendiğini görebilirsiniz. Söz konusu bu durumu tedavi edebilmek için ise tercih edebileceğiniz en iyi yöntem sağlıklı ve kaliteli beslenmek olacaktır. Omega 3 de bunlardan birisi olup prostat kanseriyle savaşma konusunda etkisi ispatlanmış yağ asitleridir. Omega 3’ü somon balığı içerisinde kolaylıkla bulabileceğiniz gibi gıda takviyeleri yardımıyla da edinebilirsiniz. Düzenli tüketildiği takdirde halihazırda var olan prostat kanserini önlediği, oluşmaya yüz tutan prostatın önüne geçtiği ve yavaşlattığı kanıtlamıştır. Haftada bir kez Omega 3 tüketen kişilerin genetik yollarla kendisini aktarılmış olan prostat kanserini bile yendiği görülmüştür. Omega 3’ü prostat kanserinde kullanabilmek için yapmanız gereken şey;

 • Somon balığı gibi doğal yollar ile temin etmek
 • Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış besin takviyelerine başvurmak olacaktır.

Yeşil Çay

Prostat Spesifik Antijen olarak da bilinen PSA’yı düşürme konusunda oldukça başarılı olan yeşil çay içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde prostat tedavisi konusunda başarılı yöntemler içerisinde bulunur. Bağışıklığı güçlendirme, zararlı hücreleri ortadan kaldırma ve bakterileri öldürme konusunda etkili olan yeşil çay düzenli tüketildiği takdirde aynı şekilde prostat tedavisine de katkıda bulunur. Prostatta bulunan meninin kıvamını düzenleyen PSA yeşil çay sayesinde daha sağlıklı düzeylere indirilip kanser oluşumunun önüne geçer. Buna ek olarak düzenli olarak yeşil çay tüketen kişilerin prostat kanseri riskinin daha az olduğu görülmüştür. Aynı zamanda yeşil çay düzenli tüketildiği takdirde programlı hücre ölümü olarak da bilinen apoptozis durumunu da meydana getirdiği kanıtlanmıştır. Tamamen zararlı hücreler üzerinde etkili olan bu durum ile siz de yeşil çayı aşağıda belirtilmiş olduğu gibi tüketerek prostat tedavisi amacıyla kullanabilirsiniz.

 • Kaynar suyun içerisinde aktarılıp 2 dakika demlenir
 • Günde 3 fincana kadar tüketilir.

Kabak Çekirdeği

Prostat sağlığı konusunda oldukça başarılı olan besinlerden biri diğeri kabak çekirdeği olarak karşımıza çıkar. Prostat büyümesi ve var olan prostatı küçültme durumunda oldukça etkili olan kabak çekirdekleri düzenli tüketildiği takdirde iyi bir tedavi yöntemi olacaktır. İçerisinde bulunan doğal yağlar prostatı tedavi etme konusunda oldukça başarılı olup kötü huylu hücrelerin çoğalmasını ve yayılmasını önler. Omega 3 yağı bakımından da oldukça zengin olan kabak çekirdekleri doğru ve düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi prostatı tedavi edebilir. Karotenoid olarak da bilinen doğal antioksidanlar kabak çekirdeği içerisinde oldukça yüksek miktarda bulunup prostat kanserine yakalanma riskini ve konuşmuş kanseri önleme durumunda oldukça başarılıdır. Buna ek olarak çinko bakımından da zengin olan kabak çekirdekleri bağışıklık sistemini güçlendirme ve hastalıklar ile mücadele etmek için ihtiyaç duyacağınız kaynakları size sağlar.

 • Günde bir avuç tüketmek
 • Taze veya kavrulmuş kabak çekirdeği tercih etmek.

Mantar

Son olarak besinler içerisine dahil edilen mantar yapılan araştırmalar sonucunda prostat kanserini tedavi ettiği kanıtlanmıştır. Doğal bir aminoasit olan L-ergothioneine mantar içerisinde yoğun olarak bulunduğu için kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Vücutta bulunan hücreleri çeşitli toksinlerden ve hasarlardan korkuyor ispatlanmış olan L-ergothioneine yapılan araştırmalarda düzenli tüketildiği takdirde prostat kanseri tedavisinde başarılı olduğu görülmüştür. Tekrar edecek olursak prostat kanseri tıpkı diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi düzensiz beslenme, kalitesiz gıdalar ve sağlığa zararı ispatlanmış olan besinlerden kaynaklanıyor. Bu türlü besinleri hayatınızdan çıkarıp daha sağlıklı olanlarına yöneldiğiniz takdirde hem var olan hastalıkları ortadan kaldırma hem de yenilerinin oluşumunu engelleme durumu söz konusu olacaktır. Prostata iyi gelen yiyecekler içerisinde mantarı kullanabilmek için yapmanız gereken şey;

 • Haftada 3 kere yemeklere dahil etmek
 • Taze olanlarını tercih etmek
 • Faydasını görmek için doğru yöntemler ile pişirmek olacaktır.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/basura-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/kabizliga-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/kivircik-sac-nasil-yapilir/
https://guzellikcarsisi.com/nasir-nasil-tedavi-edilir/
https://guzellikcarsisi.com/yesil-cay-yagi-ne-ise-yarar/