Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler | Kabızlığa Ne İyi Gelir? | Güzellik Çarşısı

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler | Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık en çabuk ne geçirir?, Hangi yiyecekler büyük tuvalete cikarir?, Kabızlığı ne söktürür?, Sert kaka nasıl yumuşar? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Diyet > Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler | Kabızlığa Ne İyi Gelir?
20 Temmuz 2015
938 okunma
Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler | Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler sayesinde bağırsak hareketlerini yeniden düzene sokabilir ve kabızlıktan kaynaklanan kramplardan kurtulabilirsiniz. Kabızlık dışkılamanın çok nadir aralıklar ile meydana gelmesi ve dışkılamada makatın zedelenmesine neden olacak bir sorun yaşanmasıdır. Kabızlığın aşılması için kişilerin düzenli su tüketimine dikkat etmeleri gerekiyor. Su tüketimi düşük olduğu zaman dışkılamada sadece kabızlık değil aynı zamanda besin sindirimi konusunda da sorun yaşanabilmektedir. İyi gelen mucizevi doğal armağanlar ile ilaç yardımı olmadan bağırsak hareketlerini normal seyrine geçirmek çok daha kolay olacaktır.

Kabızlık zaman zaman herkesin başına gelebilecek bir sorun olmakla birlikte, çok ilerlemiş ve cerrahi müdahale gerektirenlerin dışında aslında hayat tarzında yapılacak basit değişiklikler ve kabızlığa iyi gelen yiyecekler sayesinde kolaylıkta atlatılabilen bir sorundur. Kabızlık genel olarak;

 • Yetersiz sıvı ve lifli gıda alınması
 • Oldukça hareketsiz bir yaşam tarzı
 • Bağırsak hareketlerini yavaşlatan şeker, Parkinson ve tiroid hastalıkları nedeniyle meydana gelir.

Kabızlık sorununun çözümünde ilk etapta bol sıvı tüketilmesi ile birlikte lifli gıdalar, tahıllı ekmekler, posa ağırlıklı yiyecekler, belli sebze ve meyve tüketilmesi tavsiye edilerek hastalar bu besinlere yönlendirilir. Kabızlığa iyi gelen yiyecekler  ise şu şekilde sıralanır:

 • Kabızlık problemi için en çok tavsiye edilen yiyecek kayısıdır. Kayısı yüksek lif içermekle birlikte, komposto yapılarak ve sütle kaynatılarak içildiğinde de çok iyi sonuçlar verebilir.
 • Yaş ve kuru incir bağırsaklardaki zararlı maddelerin atılmasında önemli bir rol oynayarak kabızlık konusunda iyi etkiler yaratır.
 • Zeytinyağı mucizevi sonuçlarına, besinlerin bağırsaklar tarafından daha hızlı ve iyi emilmesi özelliğini de ekleyerek kabızlık konusunda da önemli bir silahtır. Hazmı da oldukça kolay olan zeytinyağı kabızlığa birebirdir.
 • Pirinçsiz tüketilen zeytinyağlı pırasa bağırsak dengesini sağlayarak kabızlığa çare olmaktadır.
 • Üzüm çekirdek ve kabukları ile birlikte tüketilmesi koşuluyla kabızlığa iyi gelen yiyecekler sıralamasında üst sırada yer alır.
 • Ispanak da içerdiği lif sayesinde kabızlık problemi olanların tüketmesi gereken bir sebzedir.

Kabak

Kabızlık’a ne iyi gelir sorusunun yanıtını arayan kişiler için en ulaşılabilir ve en lezzetli alternatiflerin başında kabak gelmektedir. Kabak yüksek lif içeriği sayesinde kabızlık ile mücadele etmek için bir fırsat sunuyor. Kilo kontrolüne dikkat eden kişilerin sakız kabağını tercih etmesi çok daha doğru olacaktır.

 • Kabızlık ile mücadele denildiği zaman akla gelen ilk ürün kesinlikle kabak olmalıdır. Bunun asıl sebebi yüksek lif yüzdesidir.
 • Kabızlık sorununu aşmak için hazırlanan kabak yemeklerinde bolca zeytinyağı kullanılmalıdır. Bu iki bileşen bir araya geldiği zaman bağırsak hareketlerinin hız kazanmasını mümkün kılacaktır.
 • Kabızlık sorununun üstesinden gelmek için kabağı çocuklarınızda da kullanabilirsiniz. Bebeklerde dahi kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmuyor.
 • Çok fazla tüketildiği zaman bağırsaklarda gaz sorununun yaşanmasına neden olabilmektedir.

Kabak seçerken kişilerin özellikle yerli mahsule dikkat etmeleri gerekir. Bu şekilde hastalıklar ile mücadele ederken besinlerin üzerinde yer alan kimyasallardan da kurtulma imkanını elde edebilirsiniz. İthal ürün olan sebzelerde kullanılan koruyucu ve bozulmayı engelleyici kimyasalların çok daha yüksek seviyede kullanıldığı fark ediliyor.

Kavun

Kabızlık nasıl geçer sorusunun yanıtını arıyorsanız yaz meyveleri size en doğru yanıtı verecektir. Kavun yaz meyveleri arasında en erişilebilir ve lezzetli olan alternatiflerdendir. Kabızlık ile mücadele ederken aynı zamanda beslenme düzeninize renk katmak için de kullanabilirsiniz. Gün içerisinde bir öğün yemek yerine iki dilim kavun ve peynir tercih edebilirsiniz. Diyabet rahatsızlığı olan kişilerin kavun gibi glisemik indeksi yüksek olan meyveleri tüketmemesi ya da kontrollü tüketmesi gerekir.

 • Kavun oldukça yüksek bir şeker oranına sahiptir. Bu nedenle kişilerin özellikle kilo kontrol safhasında çok dikkatli olması gerekiyor.
 • Kavunun yüksek lif içeriğinden faydalanırken aynı zamanda yanında süt ve süt ürünleri tüketmek glisemik indeksin dengelenmesini sağlayacaktır.
 • Kavun kesildikten sonra bir iki gün içerisinde tüketilmelidir. İlerleyen aşamalarda yararlı maddeleri kaybeden bir meyvedir.

Kavun sayesinde en kısa süre içerisinde bağırsağınızı daha düzenli bir şekilde işler hale getirebilirsiniz. Bağırsak hareketlerinizi düzenleyen bu harika besin aynı zamanda sindirimin kolaylaşmasını ve yararlı bakterilerin bağırsak florasında kalmasını mümkün kılacaktır.

Hurma

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında lezzeti ile büyüleyen hurma da bulunuyor. Medine hurması kurusu ve direkt olarak Trabzon hurması tüketebilirsiniz. Kan şekerinin daha yavaş yükseltilmesi bağlamında Trabzon yaş hurma ürününü tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Bir şeker rahatsızlığınız yoksa Medine hurması da tercih edebilirsiniz. Kabızlık ile mücadelede ilaç kullanımının öncesinde bu tür doğal alternatifler denemek vücudun genel sağlığı için çok daha önemlidir.


 • Hurma ile bağırsaklarınızda yer alan yararlı bakterilerin florası genişleyecektir. Kabızlık gibi sorunların temel nedeni bu floranın bozulmasıdır. Asitli içecekler ya da fazla tuz kullanımı gibi sorunların bağırsağın tüm işlevini alt üst ettiği görülmektedir.
 • Hurma sayesinde hem karnınızdaki gaz sorununu giderebilir hem de besinlerin emiliminin hızlanmasını mümkün kılabilirsiniz. Hurma sizin için kabızlık sürecinde kurtarıcı besinlerden biri olacaktır.
 • Hurmayı tüketirken daha lezzetli tarifler oluşturmak için içerisine ceviz ya da fındık gibi yemişler ekleme hakkınız da bulunuyor.

Hurma tüketirken porsiyon adedi 2-3 olmalıdır. Yaş hurmada ise sadece 1 adet tercih etmeli ve tüketmelisiniz. Bu miktarın üzerine çıkıldığı zaman kilo kontrolünün daha zor bir hale geldiği de fark edilmektedir.

Armut

Kabızlık için bitkisel çözüm arıyorsanız meyveler size doğru yolu gösterecektir. Armut sayesinde muhteşem bir dokunun tadını çıkarabilir ve aynı zamanda tatlı ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. Armudun en temel özelliği bağırsak hareketlerine hız kazandırmasıdır. Armut ile bağırsaklarınızda kabızlık rahatsızlığından kaynaklanan şişkinliğin minimum seviyeye indirilmesini sağlayabilirsiniz.

 • Armut şişkinliğin giderilmesi gaz sorunlarının minimum seviyeye indirilmesi için harika bir alternatif olacaktır.
 • Armut ile bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi için doğal bir şifa kaynağı bulacaksınız. Kabızlığın meydana geldiği bağırsaklarda sindirimin ve emilimin çok daha nitelikli şekilde devam etmesi mümkün kılınacaktır.
 • Eğer çiğ şekilde armudu tüketmek istemezseniz fırınlama gibi bir imkanınız da bulunuyor. Meyveyi fırınlayarak içerisinde yer alan vitaminlerin daha aktif hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Armut yerken üzerine tarçın da serpebilirsiniz. Bu şekilde kan şekerinizin çok daha kontrollü şekilde yükselmesi için fırsat sunulacaktır.

Enginar

Kabızlık’a iyi gelen şeyler arasında özellikle enginar dikkat çekiyor. Kış aylarının vazgeçilmez besinlerinden biri olan enginar ile hem bağırsak sağlığınızı hem de karaciğer sağlığınızı yeniden kazanabilirsiniz. Virüslere karşı antiseptik bir özelliğe sahip olan bu besin ile kabızlığa karşı da mücadele şansı elde edeceksiniz. Ayıklama aşamasında kılçıklardan tam manası ile arındırılmasına özen göstermelisiniz. Bu şekilde hem lezzetli hem de bağırsak sağlığınızı düzene koyacak bir fırsat yakalayabilirsiniz. Kabızlık bu sebze sayesinde baş edilebilir bir rahatsızlık haline dönüşecek!

 • Enginarın içerisinde bolca limon kullanılmalıdır. Bağırsaklarınızda biriken dışkıdan kaynaklanan şişkinlik sorunu da bu şekilde aşılacaktır.
 • Enginar pişirilirken buharda haşlamalısınız. Bu şekilde besin değeri daha iyi bir şekilde korunacaktır.

Enginarın kullanımında zeytinyağı ile bir araya getirmeye de ayrıca özen gösterilmelidir. Zeytinyağının hem bebeklerde hem de yetişkinlerde dışkılama aşamasını kolaylaştırdığı da görülmektedir. Hatta bebeklerde karnın zeytinyağı ile ovulması da öneriliyor.

Kahverengi Pirinç

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler kategorisinin yıldızlarından bir diğeri de kahverengi pirinçtir. Kahverengi pirinç klasik beyaz pirince göre çok daha yoğun bir lif sokusu barındırmaktadır. Kabızlık ile mücadelede en temel kozlarınızın başında lif kaynakları gelmektedir.

 • Pirinç pişirirken olabildiğince doğal yap kullanılmalıdır. Tereyağı ya da zeytinyağı kullanabilirsiniz.
 • Pirinç içerisinde yer alan lif miktarı fazla olduğu için doyuruculuğu da yüksektir. 3 yemek kaşığını bir porsiyon olarak ayarlayabilirsiniz.

Bu ürün sayesinde hem lezzetli yemeklere imza atabilir hem de mide/bağırsak sağlığınızı yeniden kazanma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil bağırsak rahatsızlıkları da dahil olmak üzere genel sağlığın korunmasında en önemli yere sahip olan besinler arasında yer alıyor. Kabızlık ile mücadele etmek için ılık suyun içerisine taze zencefil rendeleyerek tüketebilirsiniz.

 • Zencefil sayesinde bağırsaklarınızın mikroplardan arındırılması mümkün kılınacaktır. Bağırsaklarda yararlı bakteriler de aynı zamanda desteklenecektir.
 • Muhteşem içeriği sayesinde ve değerli yağları ile bağırsak hareketlerinin hız kazanmasını sağlayacaktır. Kullanımı sırasında tadından rahatsız olursanız bal ile tüketebilirsiniz. Bal ile beraber tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmuyor.
 • Sadece zencefili çiğ hali ile değil aynı zamanda kök sebzelerden oluşan yemeklerinize de dahil etme hakkınız vardır.

Zencefil kullanırken dilerseniz kuru dilerseniz de taze seçebilirsiniz. Her iki şekilde de besin değeri bağlamında oldukça niteliklidir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/kavun-maskesi/
https://guzellikcarsisi.com/bagirsak-calistiran/
https://guzellikcarsisi.com/basura-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/zayiflatan-meyveler/
https://guzellikcarsisi.com/ellerdeki-lekeler-icin-bitkisel-cozum/