Saçınızın Kuru veya Kırılgan Olmasının 6 Sebebi | Güzellik Çarşısı

Saçınızın Kuru veya Kırılgan Olmasının 6 Sebebi

Aşırı kuru saç neden olur?, Saçlarım çok kurudu ne yapmalıyım?, Saç kuruluğu ne eksikliğinden olur?,Kuru ve mat saçlar için ne yapmalı? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Saç > Saçınızın Kuru veya Kırılgan Olmasının 6 Sebebi
05 Şubat 2015
989 okunma
Saçınızın Kuru veya Kırılgan Olmasının 6 Sebebi

Saçınızın kuru veya kırılgan olmasının 6 sebebi; şampuan seçimi, ısıyla şekillendirme, hava şartları, yeterince nemlendirmemeniz, ıslakken taramanız ve saç boyası. Saç bakımına dikkat etmediniz sürece saçlarınız zamanla yıpranır ve dökülme sorunu ortaya çıkar.

Kuru Saçlara Ne İyi Gelir?

Saçınızın kuru veya kırılgan olmasının 6 sebebi var. Öncelikle cildin neme ihtiyacı olduğu gibi saçlarının da ihtiyacı olduğunu unutmayın. Saçlarınızı doğal bir şekilde nemlendirebilir, kuruma ve kırılma sorununa kalıcı bir çözüm bulabilirsiniz. Saçlarınızı nemlendirmek için kullanabileceğiniz doğal yağlar vardır.

Saçlarınızın uçları kırılıyor ve kuru bir görünüme sahipse mümkün olduğunda ısı ile işlem yapmamalısınız. Fön, saç düzleştirme ve maşa ile yapılan işlemlerin tümü saçlarınızın kurumasına ve uçlarının yıpranmasına sebep olur. Saçınıza ısıyla şekil vermeniz ardından uçlarına nemlendirici sürerek bu sorununun önüne geçebilirsiniz.

Güneş ışınları saçların kurumasına ve yıpranmasına neden olur. Özellikle yaz aylarında saç bakımına daha fazla dikkat etmeniz önemli. Yaz mevsiminde Hindistan cevizi yağı, hint yağı gibi doğal nemlendirme etkili yağları kullanabilirsiniz.

Şampuan şişenizin sizi aptala çevirmesine izin vermeyin. Kuru saç bir saç tipi değildir, bu sadece bir saç sorunudur. İlk adım; saçınıza faydalı olacak doğal yağı bulmak. Uzmanlara kuru saç sorunun nasıl çözüleceğini sorduk ve aldığımız cevaplar:

  1. Hava Şartları

Yaz güneşi ışınlarının saça direk temas etmesine sebep olur, yüzme, alkollü ürünler, saçın kurumasına sebep olan etkenlerden, dedi Remington güzellik uzmanı Richard Marin.  Kışın dışarıda çok soğuk havanın olması ve ev ortamlarındaki sıcak havanın saçınızı etkileyip ısı değişimi sebebi ile kurumasına sebep olacağını da belirtti.

  1. Düzleştirme işlemi

Çok fazla düzleştirmek saçınızın tüm nemini alır ve kurumasına sebep olur. Bu işlem genellikler çok kabarık ve kıvırcık saçlar için uygulanır fakat aşırı uygulandığında ise kuruluğa ve kırılmaya sebep olacaktır dedi saç uzmanı Sylvia Vaught.


  1. Hormon Değişikliği

Doğum kontrol ilaçları, menopoz, hamilelik gibi çoğu zaman psikolojik olan bu durumlar hormonlarınızın değişmesine sebep olur ve buna bağlı olarak da saçınızın kurumasına ve parlaklının azalmasına da neden olduğunu söylüyor saç uzmanları. Bunun tedavisi için uzman bir doktora başvurmanız gerektiğini belirtiyorlar.

  1. Yanlış Şampuan Kullanımı

Tüm şampuanların eşit olarak üretilmediğini söylüyor saç uzmanı Vought. Saçlarınız sürekli olarak şampuanların kimyasallarına maruz kaldığı için ara sıra şampuan yerine doğal yağların ve buna benzer maddelerin kullanımını destekliyor.

  1. Günlük Şekillendiricilerin Isıları

Saç kurutma makineleri veya düzleştirici, maşa gibi ısıveren maddeler saçınızın sahip olması gereken nemi kaybetmesine sebep olur. Bu da kaçınılması gereken gereksiz bir tahribattır saçınız için. Eğer gerçekten çok gerekli ise böyle ürünleri kullanmanız, 400 derecenin altında ısıya sahip olan bir ürün tercih etmelisiniz diyor saç uzmanları

  1. Islakken Saçınızı Taramak

Islakken saçınızı taramanın saçınızı kırabileceği ihtimaliniz her zaman hatırlayın. Islakken taramak yerine kurumasını bekleyip daha sonra da dişleri ayrık bir tarakla hafifçe tarayın. Böylece hem saçınızı kırmamış hem de zarar vermeden taramış olursunuz.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/saclarda-kepek-neden-olur/
https://guzellikcarsisi.com/sac-acicilar/
https://guzellikcarsisi.com/kilolu-yuz-gorunumunu-en-aza-indirmek-icin-3-yol/
https://guzellikcarsisi.com/zarar-gormus-saclari-nasil-iyilestirebilirsiniz/
https://guzellikcarsisi.com/sac-dokulmesi-icin-sampuan/