Saç Dökülmesi İçin Şampuan | Güzellik Çarşısı

Saç Dökülmesi İçin Şampuan

Yoğun saç dökülmesine ne iyi gelir?, En iyi saç çıkaran şampuan hangisi?, Saç çıkaran şampuan var mı?, Saçların gürleşmesi için hangi şampuan? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Saç > Saç Dökülmesi İçin Şampuan
24 Temmuz 2015
1.324 okunma
Saç Dökülmesi İçin Şampuan

Saç dökülmesi için şampuan konusununda, saç tipinize en doğru ve en uygun olanı tercih etmeniz önemlidir. Saç bakımında bakım kremleri, bakım yağları önemli olduğu kadar doğru şampuan kullanımı daha önemlidir. Saçınıza uygun olmayan şampuan saçta kepeklenme, saçların dökülmesi, saçın doğal görünümünün kaybolması gibi etmenlere sebep açar. Buradaki en önemli problem saç dökülmesidir. Şampuanlar saç dökülmesinde bir neden olarak kabul edilebilir. Doğru şampuan kullanılmadığı takdirde saç kökleri derinden zayıflamaya başlar ve sonrasında kopar. Burada yanlış şampuan kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

Saç Dökülmemesi İçin Doğru Şampuanın Önemi

Günde yaklaşık 50 ila 100 saç teli, sağlıklı saçlarda dökülebilen bir orandır. Fakat ciddi derecede saç dökülmesi yaşayanlar için bu sayılar iki katına çıkabilir. Bunun da her gün dökülmesi zamanla kellik oluşmasına sebep gösterir. Özellikle henüz yaşı genç olanlar için saç dökülmesi saç ekimi gibi istenilmeyen sonuçları getirir. Fakat saç dökülmemesi için şampuan kullanımına önem verildiği takdirde saç dökülmelerini azalttığı gibi önlenmesinin de önüne geçer. Kıvırcık saçlar için ayrı şampuanlar bulunur. Sık yağlanan saçlar için ayrı şampuanlar bulunur. Sarımsak özlü ya da bitkisel serum içeren belirli şampuanlar bulunur. Bunlar saç kökünü derinlemesine beslediği gibi saç direncinin artmasına sebep gösterir. Saç tellerini güçlendirir ve saçın dökülmesinin önüne geçer.

Saç bakımı için şampuanların öneminin gittikçe arttığı günümüzde doğru şampuan kullanımının yolu, doğru saç tipinin belirlenmesinden geçer. Herkesin saç tipleri farklı olduğundan, piyasadaki birçok saç dökülmesi için şampuan seçeneğinden en doğru olanı seçilmelidir. Saç özelliğinin bilinmemesi, buna bağlı olarak yapılan yanlış şampuan seçimi de saçların dökülmesinde önemli bir etkendir. Saç dökülmeleri psikolojik açıdan oldukça rahatsız edici bir problem olmasının yanında, kişide özgüven problemleri de yaratabilmektedir. En sağlıklı saçlara sahip olan bireylerde bile günde 50-100 saç teli dökülmesi normal değer olarak kabul edilirken bunun üzerindeki her sayı saç dökülmesinde bir problem olduğunun göstergesidir.

Saçlar neden dökülür?

  • Yanlış şampuan kullanılması
  • Hormonal sebepler
  • Vücuttaki çinko ve demir eksikliği
  • Stres
  • Saç şekillendirici jöle tarzı maddelerin ve elektronik aletlerin çok fazla kullanımı

Nasıl şampuan seçilmeli:

Saç dökülmesi için şampuan kullanımı saç dökülmelerinin azaltılmasında ve önlenmesinde oldukça önemlidir. Saç dökülme problemi için kullanılacak şampuanların öncelikle saç köklerini beslemesi ve güçlendirmesi çok önemlidir. Bu şampuanlar:

Restorex Şampuan

Wella Energy Şampuan

Bioblas Şampuan

Bioxcin Şampuan

Zigavus Şampuan

Novocrin Plecanta Şampuan

Revigen Şampuan

Prozicc Şampuan

olarak öne çıkmaktadırlar. Bu şampuanların tümü oluşumlarında barındırdıkları bitki özleriyle saçtaki kepek oluşumunu ve yıpranmalarını da engelleyerek saç dökülmesi için şampuan tercihlerinde önemli yer tutmaktadırlar.

Saç dökülmesi için hangi şampuan kullanılmalı?

Saç dökülmesine karşı üretilen şampuanlar çeşitli kimyasallardan arındırılmaktadır. Sülfat, paraben ve silikon içeren şampuanların saç dökülmesinde etkili olduğu söylenir. Ancak kaba bir mantıkla düşünecek olursak her şampuan içeriğinin arap sabunu gibi bir öz üzerine çeşitli içeriklerin katılması ile elde edildiğiniz söyleyebiliriz.


Saçların dökülmesi genetik özelliklere ve yaşam koşullarına bağlıdır. Sağlıklı beslenme saçların dökülmesinde rol oynar. Saç diplerinin nefes alması ve sağlıklı olması sağlanarak ancak yeni tüylerin, saç tellerinin çıkması sağlanabilir. Dökülme karşıtı şampuanlarda genel olarak bu mantık ile saç diplerinde hareket sağlamak üzere üretilir.

Saç dökülmesini önlemek için şampuana ne katılır?

Saç dökülmesi belirli bir oranda normal sayılmaktadır. Özellikle mevsim ve hava değişikliklerinde, beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak dökülmeler görülebilir. Yenilenme anlamında da dökülme olabilir. Çünkü diplerden yeni saç telleri gelmektedir. Vücuttaki her organ, doku ve hücre belirli rutinlerde yenileniyor, bunu biliyor musunuz?

Örneğin burunda koku olma duyusu 3 haftada bir, cilt 28 günde bir ve bağırsaklar 3 günde bir yenilenir. Saçlarda benzer döngüde yenilenir. Her dökülmeden sonra saçlara bakım yapmak yeni saçların dinamik çıkmasını sağlar. Elma sirkesini haftada bir duşta kullanmanız, antioksidan etkisi ve değerli minareller ile destekler. Ayrıca nar suyu içmek, nar yemek saçların daha gür olmasını sağlar.

Yoğun saç dökülmesine ne iyi gelir?

En klasik saç bakım maskesi, saçların dökülmesini önelerken yeni saçların güçlü çıkmasında faydalıdır. Hemen her eczacının bildiği saç bakım kürü, oldukça kolaydır. Evigen, Bemix ve Bepanthen karışımını hakiki zeytinyağı ve 1 adet yumurta ile karıştırın. Saçlarınıza masaj yaparak uygulayın.

Ayda 2 kez ve sonraki aylar ayda bir kez uygulayabilirsiniz. Saçlarında dökülme olmayan sadece bakım için düşünen kişiler senede 1 veya senede 2 kez deneyebilir. Etkisi uzun süre saçlarınızı korur.

Saç dökülmesini önlemek için ne yapmalı?

Sağlıklı beslenmelisiniz. Saçlarınızın dökülmemesi için stres faktörünü kaldırmalı veya stresle başa çıkma yöntemlerini geliştirmelisiniz. Buğday, insan genetik yapısı ve saç telleri için en değerli besindir. Günümüzde beyaz ekmek karşıtları çok olsa da insan doğasına asla zarar vermeyen buğday, saçların beslenmesinde en etkili yöntemdir.

Bunun yanı sıra nar, yer elması ve taze meyveler sağlıklı saçlar için oldukça ideal çözümlerdir. Saç dökülmesi bazen önlenemez ancak saç diplerinizi tedavi ederseniz sürekli yeni saçlar ve gür biçimde çıkacaktır. Saç bakım kürü uygulayın ve saç diplerinin güçlenmesi için melatonin artıran besinler tüketmenizde fayda vardır.

Saç dökülmesine ne iyi gelir evde?

Yumurta tüketimine özen gösterin. Her sabah en az 1 yumurta yemeniz hem saçlarınız hem kaslarınız açısından önemlidir. Geleneksel yöntem zeytinyağı kürü yanı sıra badem yağı en çok saç çıkaran ürünler arasındadır. Ancak badem yağı uyguladığınızda boyun ve alın kısımlarına, kulak civarına dökülmemesine dikkat edin. Hızlı şekilde tüylenme yapabilir.

Saç dökülmesi için hangi yağ kullanılmalı?

Badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve zeytin yağı saç çıkmasında oldukça etkilidir. Dökülen saçların yerine yenilerinin hızlı çıkması için ideal beslenme sağlar. Kayısı yapı hem cilt güzelliği için kullanılan hem çıkmayan tüylerin çıkması için uygulanan yöntemlerden biridir. Deneyebilirsiniz.

Saç dökülmesi nasıl önlenir bitkisel çözüm?

Sağlıklı beslenme, bol sü tüketimi, yeşil yapraklı besinler ile önlenebilir.

Erkeklerde saç dökülmesini önlemek için ne yapmalı?

Erken yaşlarda sık tıraş olmak, saçların yapısını güçlendirmek önemlidir. Saç kesiminde makine kullanmak yerine makasla kesim yapılması önemlidir. Ense tıraşlarından anlaşılacağı üzere makine kullanımı, tüylerin çıkmasını azaltır.

Şampuanın içinde neler olmamalı?

Sülfat ve paraben içermeyen ürünlere yer verilmelidir. Ayrıca silikon şampuan içimde istenmeyen ürünlerdendir. Bitkisel yağlar, kolajen ve argan şampuanların içinde olması gereken özlerdir.

Saraçoğlu saç dökülmesine ne iyi gelir?

Ceviz, fındık ve kuru yemişlerin saç dökülmesine iyi geldiği doktor tarafından belirtilmektedir. C vitamini açısından yüksek besin değerlerine sahip gıdalar, taze meyveler tüketilmesi önerilir. Ayrıca stresten uzak durulması, saç dökülmelerinin önlenmesinde etkilidir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/sac-dokulmesine-bitkisel-cozumler/
https://guzellikcarsisi.com/sulfatsiz-sampuanlar/
https://guzellikcarsisi.com/kivircik-saclara-ozel-sampuanlar/
https://guzellikcarsisi.com/sac-ekimi-sonrasi-yikama/
https://guzellikcarsisi.com/sacinizin-kuru-veya-kirilgan-olmasinin-6-sebebi/