5 Bitkisel Uçuk Tedavisi | Güzellik Çarşısı

5 Bitkisel Uçuk Tedavisi

En hızlı uçuk nasıl geçer?, Uçuk bir gecede nasıl geçer?, Agızdaki uçuk nasıl geçer?, Uçuk doğal yollarla nasıl geçer? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Güzellik > 5 Bitkisel Uçuk Tedavisi
05 Ağustos 2015
1.334 okunma
5 Bitkisel Uçuk Tedavisi

5 bitkisel uçuk tedavisi uçuk problemi ile karşı karşıya kalanlar için kurtarıcı olmaktadır. Bunun için;

  • Elma ile yapılan uçuk tedavisi
  • Andız otu kökü ile yapılan uçuk tedavisi
  • Sarımsak ile yapılan uçuk tedavisi
  • Isırgan otu ile yapılan uçuk tedavisi

Ve son olarak nane ve lavanta çayı ile yapılan uçuk tedavileri bulunmaktadır.

Evinizde bulunan ya da aktarda olan bitkilere göre kendi uçuk tedavinizi yapabilirsiniz. Elma ile yapılan uçuk tedavisi içerisinde, elmanın kabuklarının soyulması gerekir. Ardından elma kabukları soyulup kaynatıldıktan sonra hafif pamuk ile uçuk olan bölgeye uygulanmalı. Zamanla uçuğun kaybolması mümkün. Andız otu kökü geçmiş zamanlardan günümüze kadar uçuk tedavisinde uygulanan bir yöntemdir.

Andız otu kökünün kaynatılması ile birlikte bir pamuk yardımıyla uçuk olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Sarımsak bilindiği gibi doğal Antiviral özelliğe sahiptir. Uçuk yayılmasını engellediği gibi acısını alarak, kaybolma sürecini hızlandırır. Isırgan otu uçuk tedavisinde ısırgan otunun kaynatılması ile birlikte uygulanır.

Düzenli olarak uygulandığı taktirde etkili sonuçların görülmesi mümkün. Nane ve lavanta yağı yarım çay kaşığı olarak uygulanmalı. Uçuk olan bölgeye uyguladığınız takdirde temizlediği gibi etrafa yayılmasında engeller ve kısa sürede kaybolmasına da sebep oluşturur.

Uçuk genellikle dudak bölgesi ve dişetlerinde görülen, içinde sıvı barındıran ve oluştuğu bölgede kabartı şeklinde ortaya çıkan bir ağız hastalığıdır. Uçuk tedavisi için çok etkili bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler uçukları tedavi ederken aynı zamanda uçuğun ağız bölgesine verdiği acıyı da almaktadır.

  • Elma ile yapılan uçuk tedavisinde; vücuttaki birçok problemin çözümünde mucizevi etkileri olan elmadan faydalanılır. 1 adet orta boy elmanın kabukları soyulduktan sonra 2 bardak suyla kaynatılır. Elma kaynadıktan sonra üzeri bir bezle kapatılarak ılıması beklenir. Elma suyu ılıdıktan sonra uçuğun üzerine sürülür. Gün içerisinde 6 kez yapılacak bu işlem uçuğun kaybolmasında ve uçuğun ağza verdiği acının dindirilmesinde etkili olacaktır.

  • Andızotu kökü kullanılarak yapılan uçuk tedavisi, 3-4 adet andızotu kökünün 2 bardak suyla kaynatılmasının ardından karışımın soğumaya bırakılması ve soğuyan karışımın bir pamuk vasıtasıyla uçuğa sürülmesiyle oluşur. Aynı şekilde bu yöntem de uçuktaki acıyı alırken, kaşıntıyı da engellemektedir.

  • Sarımsak uçuk tedavisinde doğal antiviral içeriğe sahip ve gayet etkili olan bir maddedir. Uçuk ilaçlarıyla çok benzer etkiler gösteren sarımsak, çok fazla bastırılmadan ve masaj yapılarak uçuğa sürüldüğünde uçuğun acısını alarak kaybolma sürecini de hızlandıracaktır.

  • Isırgan otu ile uçuk tedavisi uygulamasında bir tutam ısırgan otu 1 bardak suda iyice kaynatıldıktan sonra süzüldükten sonra uçuğa sürüldüğünde çok iyi sonuçlar alınabilir.

  • Yarımşar çay kaşığı nane ve lavanta yağı yarım çay bardağı ılık suya katılıp uçuğa sürüldüğünde uçuğun kısa sürede kaybolduğu görülecektir.
Uçuk en kısa zamanda nasıl geçer?

Uçuk en kısa sürede elma ile geçirilir. Ayrıca andız otunun kökü ve sarımsak ile tedavi edilir. Biraz yakabilir ancak hızlı çözüm almak için doğrudan uçuk üzerine uygulayabilirsiniz. Sarımsağı ezerek doğrudan uçuğun üzerine uygulayabilirsiniz. Ya da yarısından keserek hafif sulu olacak şekilde yaranın üzerine sıkın. 30 dakika sonra yıkayın. Günde 2-3 defa yapılabilir.

Uçuk çıkmaması için ne yapmalıyız?

Uçuk çıkmaması için uyku düzenine özen göstermeli, kirli ellerle cilde dokunmamalı ve bedeni dengesiz bırakmamalıdır. Düzensiz ve sağlıksız beslenmenin yanı sıra vücut direncinin düşmesiyle uçuklar çıkabilir. Elma sirkesini haftada bir banyoda kullanmak, bakterilerin azaltılmasında etkilidir.

Dudaktaki uçuk nasıl geçer evde tedavi?

Isırgan otu ile dudaktaki uçuk hızlı sürede geçirilebilir. Evde uygulayacağınız yöntemler ile basit uçukları tedavi edebilirsiniz. Sarımsağı doğrudan sürmek veya ısırgan otunu kaynatarak suyunu, uçuklu bölgenin üzerine sürmek oldukça hızlı ve etkili sonuç elde etmenizi sağlar.

Uçuk hangi krem iyi gelir?

Kaşıntıya karşı iyi gelen kremlerin yanı sıra merhem kıvamında kremler bulunmaktadır. Ancak eczanıza danışarak ve bizzat uçuğu göstererek krem almanız daha doğru olacaktır. Evde yapabileceğiniz doğal ve pratik yöntemler ile uçuk tedavisiniz kendiniz yapabilirsiniz.

Uçuk için andız otu kökünü kaynatın. Soğuduktan sonra suyunu direkt veya otu püre haline getirerek uçuk üzerine uygulayın. Dökülmesini önlemek için sargı bezi ile yapıştırabilirsiniz. 15- 20 dakika bekletin ve yıkayın. İşlemi günde 3 kez uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/saclarda-kepek-neden-olur/
https://guzellikcarsisi.com/bitkisel-selulit-tedavisi/
https://guzellikcarsisi.com/gogus-buyutme-kuru/
https://guzellikcarsisi.com/bitkisel-nasir-tedavisi/
https://guzellikcarsisi.com/ender-sarac-selulit-tedavisi/