Cilt güzelliği ve bakımlı olması herkesin istediği bir durumdur. Cildin parlak ve taze görünmesi için cilde iyi gelen yiyecekler bulunur....
21.07.2021
10
Karaciğere iyi gelen yiyecekler sayesinde bu önemli organda meydana gelen hasarların minimum seviyeye indirilmesini sağlayabilirsiniz. Vücudumuzda enzimlerin üretilmesinde ve vücudun...
16.07.2021
51
Rüyada örümcek görmek çok farklı şekillerde tabir edilebilir. Görülen örümceğin şekli ve rengine göre farklı yorumlanır. Genel olarak hayırlı bir...
08.07.2021
31
Rüyada paranın görüldüğü yerin, miktarının ve paranın büyüklüğünün rüyanın yorumuna farklı detaylar katacağını söylemek mümkündür. Rüyada para görmek farklı alimler...
15.06.2021
67

Ağız Kuruluğunun Nedenleri

06.08.2015
648
Ağız Kuruluğunun Nedenleri

Ağız kuruluğuna neden olan tükürük salgısının azalması zaman zaman sıkıntılı bir durum olsa da, tükürük salgısının ağız sağlığı ve sindirim sistemi için oldukça etkili faydaları vardır. Ağız içi PH dengesinin korunmasının en büyük unsuru olan tükürük salgısı, ağız içinin nemli tutulmasını sağlar. Ayrıca dişleri çürümekten koruyan en büyük unsur olan bu salgı, besinlerin sindirilmesinde de çok önemli bir rol oynamaktadır. Bunun yanında çiğneme ve yutmaya da yardımcı bir etken olup, ciddi sorunlara da yol açabilmektedir. Ağız kuruluğunun nedenleri ise genel anlamda:

  • Ağız kuruluğuna neden olan bazı hastalıkların varlığı bilinmektedir. Böbrek yetmezliği, astım, romatizmâl hastalıklar, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı ve bağışıklık sistemi nedeniyle ağız kuruluğu hastalığı yaşanabilir.
  • Bayanlarda menopoz döneminde değişen hormonal dengeler ağız kuruluğuna neden olabilir.
  • Çok sık ağızdan solunum yapmak ağız kuruluğuna sebep olur.
  • Çiğneme kabiliyeti azalması sıvı ağırlıklı beslenmeyle olmaktadır. Buna bağlı olarak tükürük salgısı azalıp ağız kuruluğu başlayabilir.
  • Ağız kuruluğunun nedenleri konusunda çok önemli bir yeri olan B vitamini eksikliğinde ağız kuruluğu görülmesi sık yaşanmaktadır.

  • Kanser tedavisi sırasında kullanılan kemoterapi ve radyoterapi gibi tedaviler kısa vadede ağız kuruluğuna neden olabilirler.
  • Bazı ilaçların kullanımı doğrudan ağız kuruluğuna neden olmaktadır. Özellikle antidepresan, burun açıları, bazı ağrı kesiciler ve tansiyon ilaçları ağız kuruluğu yaratabilir.
  • Alkollü ve kafeinli içecekler de ağız kuruluğuna neden olmaktadırlar.Ağız kuruluğunun nedenleri yok edilmek isteniyorsabelirtilen maddeler içerisindeki hususlara harfiyen uyulmalı, eğer ağız kuruluğu bir hastalıktan ileri geliyorsa vakit kaybetmeden doktora görünülmelidir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.