Kalbe dostu yiyecekler sayesinde kalp rahatsızlığı riskinin minimum seviyeye düşürülmesini sağlayabilirsiniz. Son dönemlerde kalp rahatsızlıklarından doğan hayati risk içeren sağlık...
24.02.2021
9
Mide dokusunun bozulması, tahriş olması veya iltihaplanması durumunda ortaya çıkan ülser birçok kişinin kalitesiz bir yaşam sürmesine neden olur. Sebeplerini...
17.02.2021
16
Rüyada gelinlik giyen birinin görülmesi veya gelinliğin rüya sahibi tarafından girilmesi halinde, mutluluğun ve bereketin yakın olduğuna işaret eder. Rüyada...
11.02.2021
32
Altının rüyada görülmesiyle ilgili hem hayır hem de şer sayılabilecek yorumları bulunuyor. Yapılan yorumlarda altının hangi nesneye dönüştürüldüğü, hangi boyutlarda...
02.02.2021
49

Ağız Kuruluğunun Nedenleri

06.08.2015
556
Ağız Kuruluğunun Nedenleri
REKLAM ALANI

Ağız kuruluğuna neden olan tükürük salgısının azalması zaman zaman sıkıntılı bir durum olsa da, tükürük salgısının ağız sağlığı ve sindirim sistemi için oldukça etkili faydaları vardır. Ağız içi PH dengesinin korunmasının en büyük unsuru olan tükürük salgısı, ağız içinin nemli tutulmasını sağlar. Ayrıca dişleri çürümekten koruyan en büyük unsur olan bu salgı, besinlerin sindirilmesinde de çok önemli bir rol oynamaktadır. Bunun yanında çiğneme ve yutmaya da yardımcı bir etken olup, ciddi sorunlara da yol açabilmektedir. Ağız kuruluğunun nedenleri ise genel anlamda:

  • Ağız kuruluğuna neden olan bazı hastalıkların varlığı bilinmektedir. Böbrek yetmezliği, astım, romatizmâl hastalıklar, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı ve bağışıklık sistemi nedeniyle ağız kuruluğu hastalığı yaşanabilir.
  • Bayanlarda menopoz döneminde değişen hormonal dengeler ağız kuruluğuna neden olabilir.
  • Çok sık ağızdan solunum yapmak ağız kuruluğuna sebep olur.
  • Çiğneme kabiliyeti azalması sıvı ağırlıklı beslenmeyle olmaktadır. Buna bağlı olarak tükürük salgısı azalıp ağız kuruluğu başlayabilir.
  • Ağız kuruluğunun nedenleri konusunda çok önemli bir yeri olan B vitamini eksikliğinde ağız kuruluğu görülmesi sık yaşanmaktadır.

  • Kanser tedavisi sırasında kullanılan kemoterapi ve radyoterapi gibi tedaviler kısa vadede ağız kuruluğuna neden olabilirler.
  • Bazı ilaçların kullanımı doğrudan ağız kuruluğuna neden olmaktadır. Özellikle antidepresan, burun açıları, bazı ağrı kesiciler ve tansiyon ilaçları ağız kuruluğu yaratabilir.
  • Alkollü ve kafeinli içecekler de ağız kuruluğuna neden olmaktadırlar.Ağız kuruluğunun nedenleri yok edilmek isteniyorsabelirtilen maddeler içerisindeki hususlara harfiyen uyulmalı, eğer ağız kuruluğu bir hastalıktan ileri geliyorsa vakit kaybetmeden doktora görünülmelidir.
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.