Dudak Makyajının Püf Noktaları | Güzellik Çarşısı

Dudak Makyajının Püf Noktaları

Makyajın püf noktaları nelerdir?, Kalın dudaklara nasıl ruj sürülür?, Sırasına göre makyaj nasıl yapılır?, Dolgun dudak makyajı nasıl yapılır? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Makyaj > Dudak Makyajının Püf Noktaları
13 Şubat 2015
1.314 okunma
Dudak Makyajının Püf Noktaları

Dudak makyajının püf noktaları yapacağınız dudak makyajının çok daha pürüzsüz ve çarpıcı olur. Her ne kadar dikkat edilmese de dudak makyajınız yüzünüzde en çok dikkat çeken noktanızdır.

Dikkat Etmeniz Gereken Dudak Makyajı Püf Noktaları

Dudak makyajının püf noktaları için dikkat edeceğiniz noktalar şu şekilde özetlenebilir;

 • Dudaklarınızın sağlığını önemsemelisiniz. Kuru ya da çatlak dudaklar makyajınızın güzel görünmesine engel olur. Bu durumu engellemek için dudak peelingleri ve dudak kremi kullanabilirsiniz.
 • Seçtiğiniz rujun rengine dikkat etmelisiniz. Rujunuzu teninize, dudak renginize ve uyguladığınız makyajınıza göre bir renkte tercih etmelisiniz. Dudak kalemi kullanmak ise dudak makyajınızın çarpıcı görünmesini sağlar.
 • Rujunuzun daha kalıcı olması için pudra uygulamalısınız. Pudralama işleminizi her adımınızdan önce ve sonra yapmanız makyajınızın gün boyunca kalıcı olmasını sağlar.
 • Dudak makyajınızda elde etmek istediğiniz görünümü önemsemelisiniz. Mat bir görünüm için pudralı ürünleri, parlak görünüm için ise parlatıcıları tercih edebilirsiniz.
 • Gece için koyu renkleri tercih etmeniz makyajınıza daha çok uyum sağlar. Günlük makyajlar için ise pembe ve doğal tonları tercih edebilirsiniz.

Dudağa yapılan makyaj, makyajın bütününde büyük bir rol oynamaktadır. Tüm yüz görünümünün nasıl olacağına tek başına karar verebilen dudağın ve dudağa uygulanan makyajın çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekir ki bütün makyajınıza gösterdiğiniz özen boşa gitmesin. Dikkatli göz makyajı yaparken uygulanması gereken bazı noktalar olmalıdır bunlar da dudak makyajının püf noktalarını oluşturmaktadır.

Öncelikle Dudak Çatlaklarını Yok Etmelisiniz

Özellikle kış aylarında dudak makyajında mutlak bulundurulması ve uygulanması gereken araç, dudak bakım kremi olmalıdır. Çatlamış dudaklar, yüzünüze tamamen bakımsız bir ifade kazandırabilir. Ağırlıklı olarak kış aylarında rastlanan bu sorun dudakların sürekli olarak sıcak-soğuk havanın karışımına maruz kalmasından kaynaklanmaktadır. Bunun en iyi çözümü ise nemlendirici içeriği yüksek dudak kremleridir.

Renk Seçimine Dikkat

Dudak tabanı hazırlandığına göre artık ruj ve dudak kalemi seçimine geçebilirsiniz. Dudak kalemi tamamen ruja bağlı olarak seçilmelidir, ruj ise göz makyajına ve tene uygulanan fondöten tonu ve allık rengine göre seçilmelidir. Öncelikle günlük makyaj yapımı için; fondöten renginiz teninizle bağlantılı olduğu gibi rujunuzla da bağlantılı olmalıdır, fondöten ile aynı ton fakat farklı renk bunun için gayet hoş bir görüntü vermektedir. Yaptığınız günlük makyajda ağır bir göz makyajı yapmadığınız gibi neon renkler hariç çok ağır ruj renkleri de seçmemelisiniz. Gece makyajı yaparken dudağınızın rengini tamamen göz makyajınızda kullandığınız renk sayısı ve bu renklerin tonları belirlemektedir. Renk sayısını açarsak; siyah bir göz makyajın 3-4 farklı ton kullanılır bu durumda çok sade bir dudak rengi seçmelisiniz. Eğer, göz makyajınızda pastel bir tek ton kullandıysanız ağır dudak renkleri hoş bir görünüme sebep olacaktır.

Kalıcı Dudak Makyajı

Dudak makyajının püf noktalarında en fazla belirtilmesi gereken kural; kalıcı dudak makyajı kapsamındadır. Rujunuzu sürmeden önce ten renginize uygun olan bir pudra geçmelisiniz, pudrayı dudağınıza uygulama biçiminiz ise şu şekilde olmalıdır;

 • Önce orta boy bir fırçayı pudranıza sürün
 • Fırçayı hafifçe üfleyin tortu şeklinde fazlalık olan pudralar aksın
 • Dudağınızın her yerine yumuşak hareketlerle geçişler yapın
 • Pudranızı sürerken dudaklarınızda aşırı bir kuruma oluyorsa dudağınız yeteri kadar nemlendirilmemiş demektir bu yüzden pudrayı silin tekrar nemlendiricinizi sürün
 • Tekrar pudranızı geçtikten sonra dudak kaleminiz ile dudaklarınızın önce kenarlarını sonra kenarlardan ortasına doğru boyayınız.
 • Rujunuzu sürün
 • En son pudranızı çok hafif olarak tekrar sürün.

Ince dudaklara ruj nasıl sürülür?
İnce dudaklara ruj sürülürken seçilen renklere ve sürüş tekniklerine dikkat edilmesi gerekir. Örneğin kişiler koyu renklerden uzak durmalıdır. Aksi takdirde dudakları ön plana çıkacağından ince oluşları gözlerine daha çok batacaktır. Bunun yanında kişiler bir dudak kalemi yardımıyla dudaklarının hafif üzerinden bir çerçeve çizerek dudaklarını daha dolgun gösterebilirler.
Dudaklar nasıl daha dolgun görünür?
Dudakların daha dolgun görünebilmesi için kişiler bir dudak fırçası yardımıyla dudaklarına zarar vermeden fırçalayarak dudaklarındaki kan akışını hızlandırır ve bu sayede de daha dolgun bir görünüm elde edebilirler. Bunun yanında dudak dolgunlaştırıcı birçok ürün bulunmaktadır, dikkatli bir şekilde bu ürünlerinde kullanımı sağlanabilir. Ayrıca kişiler dudak tiplerine göre renk seçimiyle beraber dudaklarını daha belirgin gösterebilmektedir.
Makyajla dudak nasıl kalınlaştırılır?
Makyajla dudaklarını kalın göstermek isteyen kişilerin bir dudak kalemine ihtiyacı bulunmaktadır. Bu noktada kişiler dudaklarının etrafından bir çerçeve çizerek, dudaklarını daha büyük ve dolgun gösterebilir. Ancak bu işlemde dikkatli olunması gerekir, yoksa ortaya komik bir görüntü çıkacaktır.
Dudak ruju nasıl yapılır?
İlk öncelikle bal mumu bir kapta benmari usulü eritin ve içerisine hangi yağları eklemek istiyorsanız ekleyin daha sonra hangi renk olmasını istiyorsanız o rengi sağlayacak olan maddeyi ekledikten sonra karışımı ilk önce oda sıcaklığında sonra da buzdolabında 20 dakikadan fazla bekleterek yeni rujunuzu elde edebilirsiniz.
Ince dudaklara hangi renk ruj gider?
İnce dudaklı kişilerin koyu renk ruj sürmesi kişilerin dudaklarını ön plana çıkaracağından oldukça yanlış bir tercih olacaktır. Bu noktada kişilerin seçmesi gereken renkler daha pastel ve açık tonlar olacaktır. Bu noktada kişiler şeftali, açık bej ya da toz pembe gibi açık pastel renkleri kullanabilir.
Ince üst dudak nasıl kalınlaştırılır?
Üst dudağınızın daha kalın gözükmesi adına rujunuzun rengine en yakın renkli kalemle dudaklarınızın biraz daha üstünde bir çerçeve çizerek dudaklarınızı daha büyük gösterebilirsiniz. Ancak bu çizim işlemi esnasında çok fazla abartmamalısınız. Aksi takdirde oldukça kötü bir görüntü oluşacaktır.
Dudakları fırçalamak ne işe yarar?
Kişilerin dudaklarını fırçalamasının iki sebebi vardır. Bu sebeplerden ilki kişilerin dudaklarını ölü derilerden arındırmak istemesidir. Dudaklar bu sayede daha pürüzsüz ve sağlıklı gözükür. Bunun yanında ise fırçalama hareketi ile kan dolaşımı hızlanacağından daha dolgun dudakların elde edilebilmesi oldukça kolay olacaktır.
Evde Dolgun dudaklara nasıl sahip olunur?
Evde dudak dolgunlaştırmak için çeşitli yöntemler bulunur. Bunların ana maddesi çoğunlukla vazelindir. Dudakların daha kalın bir görünüm elde etmesi adına kişiler bal ve vazelin karışımını kullanabildiği gibi aynı zaman da tuzlu vazelini de dudaklarına uygulayabilmektedir. Bunların yanında ise sürdüğünüz rujun rengine yakın olan bir kalemle dudaklarınızın üzerine çizgi çizerek kalınlaştırabilirsiniz.
Yumuşak dudaklar için ne yapılmalı?
Yumuşak dudaklara sahip olmak isteyen kişilerin yapmaları gereken ilk adım bir peeling ürünü ve peeling fırçasına sahip olmaktır. Bu yöntemle dudakların üzerinde ki tüm ölü deriler soyulacağından dudağınız yumuşacık olacaktır. Bu işlemle beraber düzenli bir şekilde nemlendirici kullanılmasıyla beraber kişilerin dudakları yumuşak kalmaya devam eder.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/dudak-makyaji/
https://guzellikcarsisi.com/para-biriktirmenin-puf-noktalari-neler/
https://guzellikcarsisi.com/dudak-kremi-yapimi/
https://guzellikcarsisi.com/sac-beyazlamasina-cozum/
https://guzellikcarsisi.com/dudak-morarmasi/