Düdüklü Tencerelerden Aslında O kadar da Korkmanıza Gerek Yok |

Düdüklü Tencerelerden Aslında O kadar da Korkmanıza Gerek Yok

Düdüklü tencerede hangi marka iyi?, Düdüklü tencere ne alayım?, Patlamayan düdüklü tencere hangisi?, Düdüklü tencere patlaması neden olur? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Düdüklü Tencerelerden Aslında O kadar da Korkmanıza Gerek Yok
21 Ocak 2020
731 okunma
Düdüklü Tencerelerden Aslında O kadar da Korkmanıza Gerek Yok

Düdüklü tencerelerden aslında o kadar da korkmanıza gerek yok; yeni nesil düdüklü tencereler ile artık patlama gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmayacaksınız! Sıkıntısız ve tehlikesiz bir biçimde kullanım adımını tamamlayabilirsiniz. Özellikle güvenlik kilidi olan modelleri tercih ederseniz hem sebzelerin besin değerini koruma hem de herhangi bir tehlike olmadan besin değerini koruyarak pişirme adımlarını tamamlayabilirsiniz. Geçmiş senelerde bu derece sık patlama sorunlarının olmasının asıl nedeni ya çok fazla doldurulması ve potansiyelinin üzerinde yüklenilmesi ya da lastik kısmında sıkıntıların olmasıdır. Lastik kısmı ile çok fazla uğraşmak deformasyona sebebiyet verebilmektedir. Bu da ilerleyen aşamalarda patlamaları beraberinde getirmektedir.

Faydaları Nelerdir?

Düdüklü tencerelerden aslında o kadar da korkmanıza gerek yok artık kullanmak her zamankinden çok daha kolay olacak! Sebzelerin kısa sürede pişmesi ve buharın ön planda olması sebebi ile besin değerlerinde herhangi bir kayıp olmadan süreç tamamlanmaktadır. Bu noktada faydalarından bir diğeri de enerji tasarrufu sunmasıdır. Enerji tasarrufu yaparak daha kısa sürede daha yüksek bir pişirme performansı elde etmek mümkün kılınmıştır.

Düdüklü tencereler, özellikle yeni evlenenlerin veya ilk kez yemek yapmaya başlayan kişilerin korkulu rüyasıdır. Aslında bakıldığında gerçekten çok masum olmayan ve bugüne kadar bazı insanlar için tehlike oluşturmuş araçlardır fakat doğru teknikler ile kullanıldığında, aslında düdüklü tencere kullanmak hiç de korkunç değildir! Bazı düdüklü tencere kullanımı konusunda bilinçsiz olan insanlar elbette çoğu kişinin düdüklü tencereye olan bakış açısını değiştirmiştir ama işte, bu yargıların kırılmasını sağlayacak 7 düdüklü tencere kullanımı püf noktası;

1-Düdüklü Tencereyi Ağzına Kadar Doldurmamak

Bunu sakın yapmayın!

Bu, genellikle ev hanımları tarafından oldukça sık yapılan bir hatadır ve kesinlikle zararlıdır. Düdüklü tencereyi çok fazla malzeme ile ağzına kadar doldurmak, buharın dışarı çıkmasına engel olarak içeride sıkışmasına neden olmaktadır. Bu nedenle düdüklü tencereyi kullanırken, mutlaka tencerede en az 1/3 oranında bir boşluk bulunmasına dikkat etmek gerekmektedir.

2-Ateşe Koyduktan Sonra

Düdüğün dik olması çok önemli!

Yeni çıkan modeller sayesinde düdüklü tencere kullanmak hem daha güvenli hem de fazlasıyla konforlu hale gelmiştir. Fakat eski modellerde ne yazık ki durum pek de öyle değil… Eski model bir düdüklü tencere kullanırken dikkat edilmesi gereken, düdüklü tencereyi ateşe koyup kapağını kapattıktan sonra düdüğü dik konuma getirmektir. Yeni modellerde bunu tencerenin kendisi otomatik olarak yapmaktadır ve bu hava çıkışını sağlamaktadır.

3-Bir Dakika Beklemek

Biraz bekleyin!

Düdükle ilgili bir diğer önemli nokta ise, düdükten ses çıkmaya başladığında, bir dakika havanın çıkmasını beklemek ve ardından düdüğü indirmektir. Eğer tencere, bunu otomatik yapan akıllı tencerelerden değil ise, bunu tencereyi kullanan kişinin mutlaka yapması çok önemlidir. Düdüğü indirdikten sonra, ocağın altı kısılıp, yemeğin pişme süresine göre tencere ocağın üzerinde kalabilir.


4-Tencereyi Ocaktan Hemen Almamak

Bu gerçekten kötü sonuçlar doğurabilir…

Birçok kişinin sık olarak yaptığı bir diğer hata ise, yemeğin pişme süresi dolar dolmaz, tencereyi ocaktan alıp kapağını açmaya çalışmaktır. Oldukça yanlış olan bu hareketin doğrusu ise, tencerenin ocaktan alınmasına rağmen içindeki basıncın ve kaynamanın devam etmesinden dolayı, tencereyi ocaktan aldıktan sonra düdüğü yeniden dik konuma getirip bir süre beklemektir.

5-Düdüklü Tencerenin Temiz Olması

Rahatça havasını çıkarmasına izin verin!

Bu kulağa biraz alakasız gibi gelse de, aslında düdüklü tencere kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesidir. Düdüklü tencerenin hava çıkışı bölümünü her yemekten sonra temizlemek, bu bölüme yiyecek parçaları gibi şeylerin kaçmasını sağlayıp, tıkanmasını engelleyecektir. Bu nedenle tencerenin içten dışa iyice temizlendiğine her seferinde emin olun.

6-Her Yemek Aynı Sürede Pişmez

Bunu unutmayın.

Düdüklü tencerelerin her zaman normal tencerelere göre, yemeği çok daha hızlı bir şekilde pişirdiğini herkes biliyor. Bundan yola çıkarak çoğu kişi, her yemeğin aynı dakikada pişeceğini sanıyor. Oysa ki her yemeğin kendine has bir pişme süresi bulunmaktadır ve bunu bilmemek, yemeğin çok veya az pişmesine neden olmaktadır. Bunun kolaylaştırmak için üretilen küçük mutfak alarmları, bu konuda fazlasıyla yardımcı olabilir.

7-Susuz Pişirmemek

Yemeğinizi bir süre boyunca hiç göremeyeceksiniz bu yüzden dikkatli olun!

Düdüklü tencerenin kötü yanı, kapağını açıp yemeği kontrol edememektir. Bu nedenle, yemeğin içine yeterince su koyulduğundan hatta fazlaca su koyulduğundan emin olmak çok iyi olacaktır. Yemeği susuz veya çok az su ile pişirmek ne yazık ki yemeğin dibinin tutup yanmasına veya tencerenin çatlamasına bile neden olabilir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/kuru-ciltler-icin-hizli-maske-onerileri/
https://guzellikcarsisi.com/dograma-teknikleri-ile-ilgili-her-sey/
https://guzellikcarsisi.com/ciller-nasil-gecer/
https://guzellikcarsisi.com/cilt-lekeleri-nasil-yok-edilir/
https://guzellikcarsisi.com/antrenorlerden-yeni-spor-yapmaya-baslayan-kisilere-cok-ise-yarayacak-oneriler-neler/