İshale İyi Gelen Yiyecekler | İshale Ne İyi Gelir? | Güzellik Çarşısı

İshale İyi Gelen Yiyecekler | İshale Ne İyi Gelir?

Su gibi ishale ne iyi gelir?, Kahve ishale iyi gelir mi?, Kola ishale iyi gelir mi?, İshal olan ne yememeli? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > İshale İyi Gelen Yiyecekler | İshale Ne İyi Gelir?
15 Eylül 2021
430 okunma
İshale İyi Gelen Yiyecekler | İshale Ne İyi Gelir?

İshal dışkılama durumunun su oranının fazla olması ve vücudun bu sebep ile hızla mineral ve su kaybetmesi anlamına gelmektedir. Üşütme, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, yanlış beslenme gibi birçok farklı sebepten meydana gelebilmektedir. İshale iyi gelen yiyecekler sayesinde ilaç almadan diyare ile mücadele edebilirsiniz. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda uygulanabilecek besin tavsiyeleri ile size harika bir fırsat sunuyoruz! Kişisel alerji durumunuzu dikkate alarak besin önerilerimizi dikkate alarak ishal ile baş etmek artık mümkün. Özellikle kişilerin sosyal hayatlarını da sıkıntıya sokan bu rahatsızlık ile mücadele adına sizin için tüm araştırmaları yaptık!

Türk Kahvesi

İshale ne iyi gelir sorusunun yanıtını arıyorsanız hiç fark etmediğinizi bir besin aslına bakılırsa aradığınız çözümü sunacaktır: Türk Kahvesi! Türk kahvesi içerisinde yer alan mineraller sayesinde bağırsak sağlığının yeniden kazanılması için harika bir fırsat vermektedir. İshal ile mücadele ederken kullanacağınız bu ürünün taze çekilmiş olması etkinliğinin artmasını mümkün kılar!

 • İshale iyi gelen yiyecekler incelenirken Türk Kahvesi şaşırtıcı şekilde yüksek iyileşme fırsatı sunmaktadır. Özellikle limon suyu ile bir arada tüketildiği anda ishalin kısa sürede durdurulmasını sağlıyor.
 • Tat bakımından biraz kötü olduğu için mide bulantısına neden olabildiği görülmektedir.
 • 1 yaşını doldurmuş olan çocuklarda da kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Bu karışımın oluşturulmasının ve tüketilmesinin sonrasında bolca su tüketmelisiniz. İshal sebebi ile kaybedilen suyun yeniden vücuda alınması için harika bir fırsat olacaktır.

Patates

İshal’ nasıl geçer; patates bağırsaklarda meydana gelen hareketlenmenin minimum seviyeye indirilmesi için harika bir fırsat sunmaktadır. Patates içerisinde bulundurmuş olduğu nişasta sayesinde dışkının normal kıvamını alması sağlanır. İshal ile dışarı atılan minerallerin vücuda yeniden kazandırılması için de harika bir alternatif olacaktır.

 • Nişasta oranından en yüksek seviyede istifade edebilmek için haşlayarak tüketmeniz gerekiyor.
 • Haşladıktan sonra üzerine sumak ve limon ekleyerek tüketebilirsiniz.
 • Her öğünde bir adet orta boy patates tüketilmesi ishal ile başa çıkmak için harika bir alternatif olacaktır.

Patates tüketilirken kilo sorunu olan kişilerin porsiyon kontrolü sırasında ayrıca dikkatli olması gerekiyor. Uzun vadeli sürekli tüketimde kilo alımına neden olabilmektedir.

Sumak

İshale iyi gelen yiyecekler arasında çok bilinmeyen oldukça etkili bir alternatif bulunuyor: Sumak! Sumak ile bağırsaklarınızın ve mide sağlığınızın yeniden eski haline dönmesi sağlanabilmektedir. Özellikle ishal rahatsızlığında su kaybının durdurulması ve dışkılamanın normal seyrine dönmesi için büyük öneme sahiptir.

 • Sumak ile hazırlanan yemeklerin mide ve bağırsaklarda meydana gelen iltihaplanmayı yok edici etkisi vardır.
 • Çok sık kullanılmasının kabızlığa neden olabileceğinin bildirilmesi gerekiyor.
 • Sumak kullanımında ürünün doğal olarak imal edilmiş ve doğal yollar ile öğütülmüş olmasına dikkat etmelisiniz. Endüstriyel ürünler etken madde bakımından doğal olan alternatiflere göre daha fakirdir.

Sumak tüketirken temin ettiğiniz baharatın muhakkak taze çekim olmasına özen göstermelisiniz. Sumağın ekşi yapısından içecek olarak istifade etmek isterseniz bir su bardağına bir tatlı kaşığı atarak demleyebilirsiniz. Bu şekilde de sumağın mucizevi etkilerinden faydalanabilirsiniz. Dileyen kişileri için sumak ekşisi de ishal ile mücadelede sık yer verilen alternatifler arasındadır.

Ayva

İshal için bitkisel çözüm arayışında olan kişiler için ayva harika bir alternatif olacaktır. Lifli yapısı sayesinde karnınızı toparlayacak ve bağırsakların eski temposunda çalışmasını sağlayacaktır. Dilerseniz kuru ayva dilerseniz de yaş ayva tüketebilirsiniz. Sunacağı doyuruculuk bakımından taze ayva tavsiye edilmektedir. İshal ile mücadele için çocuklarda da gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

 • Ayva lifli yapısı ile kış aylarının vazgeçilmez seçenekleri arasındadır. Bir ayvayı bir öğün yerine tüketmek mümkündür.
 • Hazım konusunda sorun yaşamamak için öğlen saatlerinde tüketmek daha mantıklı olacaktır.
 • Ayrıca ayvanın bağırsaklardaki gaz sorununu da çözdüğü gçrülüyor.

Ayva temin ederken seçmiş olduğunuz ürünün yerli üretim olmasına da dikkat etmelisiniz. İthal olan sebze ve meyvelerde besleyici değerlerin kısıtlı olduğu ve kimyasal ilaçlama seviyesinin yüksek olabileceği de uzmanlar tarafından vurgulanıyor. Eğer ayvayı tek başına tüketmekten hoşlanmıyorsanız çaylarınızın içerisine de ekleyebilirsiniz. Ihlamur ve ayva tüketerek karnınızın daha sakin ve krampsız bir hale gelmesini mümkün kılabilirsiniz.

Yoğurt

İshal’e iyi gelen şeyler arasında vazgeçilmez parçalardan biri de yoğurttur. Aslına bakılırsa hem kabızlık hem de ishal durumunda yoğurttan yardım alınabilir. Dengeleyici yapısı sayesinde bağırsakların normal düzeninde dışkılaması için uygun ortamı sağlayacaktır. İçerisinde yer alan yararlı bakteriler ile dışkılamanın daha sağlıklı ve ideal hale gelmesini mümkün kılar. Kullanmış olduğunuz yoğurt muhakkak evde mayalanmalıdır. Hazır yoğurtlarda raf ömrünün uzatılması için kullanılan kimyasallar sebebi ile besleyici değerlerde sorun yaşanabilmektedir.

 • Yoğurt içerdiği prebiyotikler ile mide ve bağırsak sağlığı denildiği zaman akla gelen ilk seçeneklerdendir.
 • Yoğurdun tadından hoşlanmayan kişiler kefir ya da süt gibi alternatifleri de kullanabilirler. Bu besinlerin gaz yaptığından şikayet eden kişilerin laktozsuz olan alternatifleri kullanması daha iyi olacaktır.
 • Laktozsuz olan süt ürünlerinin gaz yapma olasılığı büyük ölçüde azalmaktadır.

Yoğurt tadından hoşlanmayan kişiler içerisine tuz ya da şeker de ekleyebilir. Bu şekilde ishal sebebi ile kaybettiğiniz vitamin ve minerali de vücudunuza yeniden alabilirsiniz. Su tüketim miktarına da ayrıca dikkat etmeniz öneriliyor.

Kızarmış Ekmek

İshale iyi gelen yiyecekler sayesinde ilaç almadan ishal sorunu ile başa çıkmak mümkün bir hal alacaktır. İlaç almadan ve bağırsak florasına kimyasal girmeden besinlerden destek alabilirsiniz. Ev ortamında elinizin altında bulunan malzemeler ile bağırsağınızı ve midenizi eski sağlığına kavuşturmak mümkün olacaktır. İshal sürecinde etkisi ile mucizeler yaratan kızarmış ekmek uygulanan en basit alternatifler arasında bulunuyor. Kızarmış ekmek seçiminde tam buğday ya da kepek ekmeği olmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde elde edilecek olan lif seviyesinde de büyük bir artış meydana gelecektir.

 • İçerisinde bulunan suyu kaybeden kızarmış ekmek bağırsaklarınızın ishal sonrası toparlanmasını sağlayacaktır.
 • Porsiyon kontrolüne dikkat edilmelidir. Uzun vadede uygulanmasında kilo alımlarına neden olabilir.
 • Sadece ishal konusunda değil aynı zamanda mide bulantılarında da sıklıkla yer verilmeye devam ediyor.

Kızarmış ekmek hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kullanılabilen bir alternatiftir. Dilerseniz yanlarına sebze ve meyveler de ekleyerek sunumu çok daha hoş bir hale getirmeniz mümkün olacaktır.

Pirinç

Pirinç haşlaması olarak da bilinen lapa seçenekleri sizin için ishal sürecinde kaybettiğiniz enerjiyi karşılamanız için bir fırsat olacaktır. Şeker hastaları ishal ile mücadele ederken bu yöntemi uygulamamalıdır.

 • Kaybettiğiniz enerjinin lezzetli biçimde vücudunuza yeniden kazandırılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Pirinç sayesinde midenin daha az kramp geçirmesi ve ishal oranının azalması da sağlanacaktır
 • Sadece haşlanmalı ve içerisine lezzetlendirmek adına belki bir parça yağ aktarılmalıdır. Tuz da eklemlisiniz. İshal sürecinde tuz tüketimi çok önemlidir. Bu tür süreçlerde vücudun mineral dengesi alt üst olmaktadır. Tuz ve şeker desteği ile kontrollü biçimde direnciniz kazanabilirsiniz.

Pirinç kullanımında esmer pirinçten yana tercihinizi belirlerseniz vücudunuza almış olduğunuz lif oranının artması da mümkün kılınacaktır. Ayrıca esmer pirincin kalorisi daha düşükken sunmuş olduğu doygunluk seviyesinin de üst noktada olduğu fark ediliyor. Marketlerden kolaylıkla esmer pirinç temin etmek mümkün!

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/mideye-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/cilt-lekeleri-icin-patates-maskesi/
https://guzellikcarsisi.com/burundaki-siyah-noktalar-icin-maske/
https://guzellikcarsisi.com/ton-baligi-diyeti/