Japon Makyajı | Japon Makyajı Nasıl Yapılır? | Güzellik Çarşısı

Japon Makyajı | Japon Makyajı Nasıl Yapılır?

Makyajda buruna sokulan şey nedir?, Kore makyajı nasıl yapılır?, En iyi makyaj nasıl yapılır?, Porselen makyaj nasıl temizlenir? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Makyaj > Japon Makyajı | Japon Makyajı Nasıl Yapılır?
28 Kasım 2020
2.070 okunma
Japon Makyajı | Japon Makyajı Nasıl Yapılır?

Asya kadınlarının en ilgi çekici özelliklerinden birisi de yaptıkları Japon makyajı ve bu makyajı ustalıkla icra etmelidir. Bilindiği üzere Japonlar ve diğer Asya ülkelerinin kadınları, makyaj konusunda son derece özenli ve farklılıkları kullanmaktan çekinmeyen bireylerdir. İşte bu özellikleri ile tüm dünyanın ilgisini çekebilmeyi başarmakta ve diğer kadınlarda da bu makyaja dair ilgi uyandırmaktadırlar.

Japon makyajı çeşitlerinden bazıları son derece sıra dışı ve farklı olsa da biz genel anlamı ile daha çekici ve çarpıcı görünenlerinden bahsedeceğiz. Bu tür makyajlar içerisinde de uzun ve düzgün eyelinerlar, bakımlı kirpikler, bembeyaz pürüzsüz bir cilt, ön plana çıkmaktadır.

Japon Makyajı Nasıl Yapılır?

Bu makyajın yapımı aslında biraz da sizin isteğiniz doğrultusunda şekillenecektir. Çünkü ne çıkan ve hangi noktaları ile normal makyajlardan ayrıldıklarının tüyolarını biz sizler için verdik ve yazının ilerleyen kısımlarında da vermeye devam edeceğiz. Son olarak bu makyaj içerisinde doğal görünümlü pembe yanakların da ön plana çıkarıldığını söyleyebiliriz. Tonlar olarak da pembe ve şeftali tonlarının ağır bastığı belirtilebilir.

Bu yazımızda siz değerli okurlarımızla Japon makyajı nasıl yapılır, bu makyajı yaparken dikkat etmemiz gereken püf noktalar nelerdir ve çok daha fazlasını paylaşacağız. Japon makyajı çeşitli durumlarda yapılabilir ve oldukça da şık bir görüntü elde etmenizi sağlar. Son zamanlarda popüler bir hal alan bu makyaj türü hakkında daha detaylı bilgiler için sizlere vereceğimiz bilgilendirmeleri kullanabilirsiniz.

Japon Makyajı Nasıl Yapılır?

Japon makyajı nasıl yapılır? Güzelliklerine ve bakımlarına fazlasıyla düşkün olan Asya kadınları bu doğrultuda da oldukça çeşitli bakım ve makyaj akımları ile dikkat çekiyor. Özellikle Japon halkı için ciltteki ton açıklığı zenginlik ve üst sınıf göstergesidir.

Bu sebepten dolayı da kendilerini güneşten gerek kremler gerekse çeşitli koruyucu şemsiyelerle son derece korumaktadırlar. Soyluluk göstergesi olan cilt beyazlığını hatta biraz da abartıp daha fazla ne kadar beyaz olabiliriz demişler ve de makyaj teknikleri ile bu konuda çığır açmışlar. Japon makyajı adeta canlı bir oyuncak bebek gibi görünmek üzerine yapılır. Bu doğrultuda yüz makyajlarına başlamadan önce cilt temizliğine önem veriliyor. Genel olarak pirinç suyu kullanmayı tercih eden Asya kadınları; bu tarz içeriklere sahip çeşitli yüz temizleme jelleri, köpükleri, tonikleri kullanırlar.

Temizleme işleminin ardından beyaz pudra kullanarak cilt tonunu olabildiğince açıyorlar. Bu alanda oldukça ünlü kozmetik firmaları binlerce çeşit pudra piyasaya sürmüşlerdir. Daha sonrasında yine aynı şekilde beyaza yakın tonlarda fondötenlerle makyaj altlarını destekliyorlar. Televizyonlarda izlediğimiz o Japon kraliyet filmlerindeki beyaz makyajlı kadınlar; bu akımın tam olarak öncüleri diyebiliriz. Hafif pembe ve şeftali tonlarda allıklar kullanarak da makyajı destekliyorlar. Japon makyajı tercih eden kişiler; makyaj daha fazla dayanıklı ve su geçirmez olsun diye yüzlerini su dolu bir kovaya ya da kaba sokarak makyaj sabitleme işlemi de yapabilirler. Bunun yanı sıra makyaj sabitleyici spreyler de aynı amaçla kullanılmaktadır.

Japon makyajı için en önemli ikinci etmen de küçük ve çekik olan Asya halkı gözlerini, iri bir hale dönüştürmektir. Bu adımda da şüphesiz ki kontakt lenslerden yardım alırlar. Kontakt lens denilince akla binlerce çeşit lens gelmekte fakat Japon halkı bu noktada gözün neredeyse tamamını kaplayan oldukça büyük kontakt lensler kullanırlar. Anime filmlerini hatırlayalım; orada gördüğünüz karakterlerin genelde gözlerinin beyaz kısmı görünmez. Kocaman bir çift gözle karşı karşıya kalırız. Aynı o anime karakterlerindeki göz şekilleri bu büyük çaplı kontakt lensler ile gerçekleştiriliyor.

Lensler takıldıktan sonra gözün iç kısmına beyaz göz kalemi dış kısmına ise siyah göz kalemi kullanılır. Gözün içerisine uygulanan beyaz kalem gözün daha büyük görünmesine sebep olurken dış kısmına sürülen siyah kalem de bakışları daha anlamlı yapar ve gözü vurgular. Bunun yanı sıra Japon makyajı gözlerinde büyük kirpikler; genelde takma kirpikler kullanılır. Bu takma kirpikler tekli ya da bütün halde satılan tarzda olabilir. Kullanım açısından size en rahat gelenini kullanabilirsiniz. Dudaklarda ise daha çok doğal pembe ya da doğal kırmızı tonlar tercih edilir.

Japon Makyajı Hangi Günlerde Yapılır?

Japon makyajı hangi günlerde yapılır? Japon makyajı tam anlamıyla bir akım, bir tarz olup Asyalı kadınlar tarafından günlük hayatta oldukça sık tercih edilen bir makyaj türüdür. Bunun yanı sıra özel ya da geleneksel günlerde de aynı şekilde tercih edilen bir makyaj türüdür. Fazlasıyla dikkat çeken Japon makyajı sadece Asyalı kadınlar değil; dünya çapında tercih edilen ve de dikkat çeken bir makyaj tarzıdır.

Japon Makyajı İpuçları

Japon makyajı ipuçları nelerdir? Japon makyajı tarihin en başlarında Geyşalarla gelişmiş olup günümüze kadar gelen ve şu anda da oldukça popüler bir hal alan makyaj tarzıdır. Japon halkı ve aslında genel olarak Asya halkı için en önemli unsur beyaz ve canlı bir cilttir. Beyaz cilt soyluluk göstergesi ve de güzelliğin en önemli sembolüdür. Bu yönde tüm toplum tarafından bilinen ve uygulanan en önemli yöntem pirinç suyu ya da pirinç unudur. Pirincin içeriğinde bulunan nişasta; ciltteki renk pigmentlerine açar ve parlak bir yansıma yapar. Bundan dolayı da pirinç suyu ya da pirinç unu çoğu cilt temizleme ürünlerinin içerisine dahil edilir. Bu çok bilinen yöntemin yanı sıra Japonların enteresan bir yöntemleri daha var. Kulağa şaka gibi gelse de kuş pisliği de beyazlamak için kullanılan yöntemlerden bir diğeridir. Japon makyajı için bir diğer önemli kısım olan göz dipleri ve dudaklar da safran çiçeği tozu kullanılarak renklendirme işlemidir. Bu doğal bir yöntem olup; günümüzde de aynı şekilde bu gelenek devam eder. Japon makyajı için yüz şekli de oldukça önemlidir. Bu doğrultuda kusursuz yüz hatlarına sahip olmayan kadınlar estetik müdahaleler ya da çeşitli kozmetik bantlar kullanarak ince zarif burunlar, belirgin elmacık kemikleri ve gergin ciltler yaratırlar.

Japon Makyajında Gerekli Malzemeler

Japon makyajında gerekli malzemeler nelerdir? Japon makyajı için gereken kozmetik temizleyicilerin yanı sıra belli başlı makyaj malzemeleri oldukça önemlidir. Bu malzemelerin en başında şüphesiz ki beyaz tonda pudralar ve de fondötenler gelir. Bu aşamada genelde porselen makyaj için kullanılan pudra ve fondötenler tercih edilir. Bunların yanı sıra büyük çaptaki kontakt lensler de Japon makyajı denilince akla gelen en önemli malzemelerdendir. Uzun ve güçlü kirpikler için; tekli ya da bütün halde takma kirpikler tercih edilir. Yüz şekillendirme için ise kozmetik bantlar kullanılır.


Abartılı Japon Makyajı

Abartılı Japon makyajı için sizce Japon kadınları en fazla ne yaparlar? Japon makyajı için kadınlar yüzlerinde ciddi estetik operasyonlar yaptırıyorlar! Evet, doğru duydunuz. Gerek çene dolgusu, abartılı derecede inceliğe sahip burun estetikleri ya da yüz kemiklerini kırdırma estetikleri tamamen Japon makyajı için yapılıyor.

Yüz Şekline Göre Japon Makyajı

Yüz şekline göre Japon makyajı için ayrı makyaj türleri yoktur. Çünkü Japon makyajı tek bir tarzda olup; genelde kadınlar bu tarza uygun olabilmek için estetik operasyonlar yaptırıyor ya da medikal kozmetikten yararlanıyorlar. Bu bağlamda cilde zarar vermeyen cilt bantları kullanıyor ve yüzlerinde gergin, belirgin hatlara sahip görüntüler elde ediyorlar.

Japon Makyajı Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Japon makyajı yapmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir?

  • Japon makyajı işlemine başlamadan önce derin cilt temizliği yapılmalı ve hatta cilt bakımına gidilmelidir.
  • Pirinç suyu, pirinç unu ya da içeriğinde bu maddeler olan kozmetik ürünlerle cilt tonu olabildiğinde fazla açılmalıdır.
  • Pudra ve fondöten seçiminde cilt türünüzle uyumlu beyaz tonları tercih edilmeli ve daha çok kalıcı olacak makyaj malzemeleri kullanılmalıdır.
  • Gözleri iri göstermek için kullanılan kontakt lenslerin uzun süreli kullanıma uygun olan türleri tercih edilmelidir.
  • Japon makyajı için kullanılacak olan kirpiklerde ipek olan takma kirpikler tercih edilmeli ve kaliteli bir kirpik yapıştırıcısı kullanılmalıdır.
  • Dudaklara kullanılacak kırmızı rujlardan önce dudaklara peeling işlemi uygulanması daha canlı ve taze bir görünüm elde edilmesini sağlar. Bunun için çeşitli hazır peelingler ya da esmer şeker kullanılabilir.
Makyaj nedir neden yapılır?
Makyaj, çeşitli renk ve pigment içeren malzemeler ile cilde uygulanan doğala yakın yapay görünümdür. Makyaj, birçok sebep için yapılabilir. Makyajın yapılmasının ilk sebebi kendini iyi hissetmektir. Makyaj, çevreye güçlü olduğunu göstermek için yapılır. Makyaj, güzelliğini ön plana çıkarmak için yapılır. Makyaj, hastalığı gizlemek için yapılır. Makyajı kadın veya erkek yapabilir. Makyaj, gündüz veya gece yapılabilir. Makyaj bazen de sahne sanatları için yapılır.
Makyaj nedir kısa tanımı?
Makyaj; bakımlı, sağlıklı, dinç, fit, güzel, alımlı, çekici, doğal, güçlü, çarpıcı ve benzeri görünümleri elde etmek için yapılan bir cilt uygulamasıdır. Makyaj için kullanılan malzemeler; ruj, fondöten, allık, far, göz kalemi, eyeliner, rimel, aydınlatıcı, kaş kalemi, pudra, bronzer, dudak kalemi, parlatıcı, pigment ve benzeri birçok sayıda ve isimde malzemedir. Makyaj günlük hayatta kullanıldığı gibi iş hayatının da bir parçası olabilir. Makyaj yapmakta usta olan ve bu durumu meslek edinmiş kişilere makyöz denir.
Makyaj Nedir Tarihçesi?
Makyajın tarihi oldukça eski yıllara M.Ö. 4000’lere dayanmaktadır. Makyajın ilk versiyonunda yalnızca gözlere sürme, kalem sürülmesi vardı. Antik Mısır’ın kraliçesi Kleopatra güzelliği ile anılan bir kişidir. Mısır kraliçesi Kleopatra’nın güzelliğinin dillere destan oluşunun makyaj kaynaklı olduğu söylenir. M.Ö. yıllarda makyaj yalnızca güzel ve büyülü görünmek için yapılmıyordu. Makyaj, M.Ö. yıllarda zehirli böceklerden, göz hastalıklarından, çevreden korunmak için yapılıyordu.
Porselen makyaj fondöteni nedir?
Porselen makyaj, kalıcılığı ve pürüssüz görünümü ile normal makyajdan ayrılan bir makyaj türüdür. Porselen makyaj yapımında kullanılan malzemlerde oldukça farklı ve özeldir. Porselen makyaj fondöteni kalıcılığı fazla, renk eşitlemesi iyi, kıvamı yoğun ve pürüssüz cilt sağlayan bir fondötendir. Porselen makyaj fondöteni normal günlerde ve gündelik hayatta kullanıldığında ağır ve yapay bir görünüm verir. Porselen makyaj fondöteni yalnızca özel gecelerde kullanılmalıdır.
Makyaj kaça ayrılır?
Makyaj, günümüzün vazgeçilmezi olan bir görünümdür. Makyaj, 6 farklı kategoriye ayrılmaktadır. Makyaj çeşitleri; günlük makyaj, gece makyajı, porselen makyaj, show makyajı, dizi makyajı ve kalıcı makyaj şeklindedir. Makyaj çeşitleri, girdiğimiz ortamlara göre yapılmaktadır. Sahneye çıkan bir oyuncu ile bankada çalışan bir kişi aynı makyajı yapmaz. Gündüz makyajları oldukça hafif ve doğal yapılırken gece makyajları ışıltılı ve iddialı bir şekilde yapılmaktadır.
Profesyonel makyaj ne demek?
Her işin, alanın ve sektörün uzmanları, profesyonelleri vardır. Profesyonel, “pro”dan gelir ve uzmanlık belirtir. Profesyonel kişiler, yaptığı işte en iyi olan ve bilgi birikimi çok olan kişilerdir. Profesyonel makyaj, profesyonel makyözler tarafından yapılan makyajdır. Profesyonel makyaj, çeşitli makyaj kuralları çerçevesinde yapılmaktadır. Profesyonel makyaj genellikle showlarda, filmlerde ve dizilerde kullanılmaktadır. Profesyonel makyaj ile bir köpeğe benzemek ya da ünlü birisine benzemek mümkündür.
Smokey makyaj ne demek?
Smokey makyaj, adından da anlaşılacağı üzere “smoke”tan gelir ve sisli makyaj ya da dumanlı makyaj olarak bilinir. Smokey makyaj bulanık ve çekici bir görünüm verir ve özellikle göze uygulanır. Smkokey makyaj yapmak kolaydır, sadece göz kalemi veya eyeliner kullanarak smokey makyaj yapabilir ve dumanlı, sisli ve gizemli gözlere sahip olabilirsiniz.
Temel makyaj ne demek?
Temel makyaj bir programdan oluşur. Temel makyaj, hijyen kurallarının ve birçok makyaj kuralının bulunduğu kurallar ile öğretilen ve uygulanan makyajdır. Temel makyaj dekolte, yüz, kaş, kirpik, hijyen, yüz hatları da dahil olmak üzere pek çok kapsam içermektedir. Temel makyaj eğitimi alan kişiler TV kanalları, tiyatro salonları, güzellik merkezleri, kozmetik merkezleri, fotoğraf ve sinema stüdyoları gibi çeşitli iş alanlarında çalışabilmektedir.
Porselen makyaj ne kadar fiyatı?
Porselen makyaj çabuk akmayan, kalıcı, pürüssüz, taş bebek gibi bir görünüm veren makyaj çeşitidir. Porselen makyaj aynı zamanda kusursuz bir görünüm elde etmeye yardımcı olur. Porselen makyajda kullanılan makyaj malzemeleri günlük makyajda kullanılandan çok farklıdır ve kalitelidir. Bu yüzden porselen makyaj fiyatları değişkenlik göstermektedir. Ortalama bir merkezde porselen makyaj fiyatı 600-800 TL olarak değişkenlik göstermektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/dudak-makyaji/
https://guzellikcarsisi.com/makyaj-turleri/
https://guzellikcarsisi.com/masum-goz-makyaji-yapilisi/
https://guzellikcarsisi.com/zombi-makyaji/
https://guzellikcarsisi.com/dudak-makyajinin-puf-noktalari/