Karaciğere Faydalı Besinler | Karaciğer İçin Faydalı Besinler Hangileri? |

Karaciğere Faydalı Besinler | Karaciğer İçin Faydalı Besinler Hangileri?

Karaciğeri en hızlı ne temizler?, Karaciğerin en iyi dostu nedir?
Karaciğere ne iyi gelmez?, Karaciğere hangi bitki çayı iyi gelir? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Karaciğere Faydalı Besinler | Karaciğer İçin Faydalı Besinler Hangileri?
23 Ocak 2021
632 okunma
Karaciğere Faydalı Besinler | Karaciğer İçin Faydalı Besinler Hangileri?

Karaciğer için faydalı besinler hangileri öğrenenler özellikle de yağlanmadan kaynaklı sorunların önüne geçebilir. Nitekim yanlış beslenmeden kaynaklı olarak yağlanma sorunu ortaya çıkar ve hayat kalitenizin düşmesine neden olabilir. Bunun için:

 • Yulaf ezmesinin tadı çok fazla sevilmese de son derece faydalı olduğunu unutmamak gerekir.
 • Doymuş yağ içeren besinleri ve de kızartmaları hayatınızdan çıkartmanız faydalı olacaktır.

Kızartma ya da kavurma eşliğinde hazırlanan yiyecekler sorun yaratır. Başta karaciğerde yağlanma olmak üzere iltihap ve siroz gibi hastalıklara da neden olabilir. Bu ciddi rahatsızlıklara maruz kalmamak adına yeme – içme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekir.

Karaciğere İyi Gelenler Nelerdir?

Karaciğer için faydalı besinler hangileri soranlara yeşil çaydan da söz etmek gerekir. Kanser türlerine dair son derece etkili olan kateşir yeşil çayda bolca bulunur. Bundan kaynaklı sıcak olarak tüketilmesi karaciğer kanserine karşı etkili olacaktır.

Olmazsa olmaz yeşil sebzeleri ve meyveleri de hayatınıza sokmaya çalışmalısınız. Özellikle de C ile E vitamini açısından zengin olan besinlere yönelmek faydalı olacaktır. Kuru baklagiller, turp ve de lahana şeklinde sıralanan besinleri öğünlerinize etkilemeniz gerekiyor. Ancak bu şekilde karaciğer yağlanması ve de iltihaplanması gibi sorunların önüne geçebiliyor.

Karaciğer, vücudun en büyük organları arasında yer alır. Karın boşluğunun üst kısmındadır. Vitamin, minarelerin depolanması olmak üzere ilaç, toksik gibi maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasında hayati görevlere sahiptir. Dolayısıyla sağlıklı yaşam için sağlıklı karaciğere sahip olmanız şart. Zerdeçal, koyu yeşil yapraklı sebzeler, elma, enginar, kırmızı pancar gibi karaciğere iyi gelen yiyecekler sayesinde vücudumuzda önemli görevlere sahip karaciğerimizi korumamız mümkün olacak. Karaciğere iyi gelen şeyler neler? Karaciğer için önemli besinler hangileri? Gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevabı detaylarda!

Sarımsak

Doğal şifa kaynağı olarak bilinen sarımsak karaciğer dostu! Yüzyıllardan beri birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanıldı

 • Antioksidan ve antiinflamatuar etkilere neden olduğundan dolayı karaciğer iltihabını önler.
 • Safra kesesi ve hepatit rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde de son derece etkilidir.
 • Karaciğerin hasar görmesini engeller.
 • En çok yarar çiğ halinde tüketilmesidir. Pişirme esnasında sahip olduğu maddeler azalır.
 • Bir kase yoğurt içerisine 2-3 diş sarımsak ekleyerek tüketebilirsiniz.
 • Günde 6 dişe kadar sarımsak tüketilebilir.

Yağ ve özellikle karbonhidratlı yiyecekler karaciğerde yağ kalıntılarının birikmesine yol açar. Biriken yağ kitleleri aynı zamanda sivilce oluşumunu da destekler. Toksinlerin azalması adına 6 diş kadar sarımsak yeterli olur. Karaciğer rahatsızlığı bulunan kişiler tarafından sıklıkla tüketilmelidir.

Üzüm

Üzüm içerisinde restveratrol adına sahip önemli bir bileşen barındırıyor. Çok güçlü bir antioksidan çeşididir. Karaciğer dostu olan üzüm iltihapların yok edilmesini destekler.  Ayrıca üzüm çekirdekleri de karaciğer sağlığı açısından önemli.

 • A, C, E vitaminleri olmak üzere kalsiyum, sodyum, fosfor gibi mineraller açısından da son derece zengin bir besin maddesidir.
 • Kansere karşı koruyucudur. Anti-oksidan özelliği ile karaciğer sağlığının korunmasında tercih edilir.
 • Mevsiminde taze bir kase üzümü rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Karaciğere ne iyi gelir; karaciğer rahatsızlıkları arasında en büyük etkilere sahip olan kanserdir. Karaciğer kanserine karşı üzüm uzmanlar tarafından önerilir. Özellikle siyah üzümün kabuğunda, çekirdeğinde antikansorejen maddeler yer alıyor. Araştırmalara göre beyin hücrelerinin de korunmasında son derece etkili bir besin. Görüldüğü üzere üzüm karaciğere iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Yağlı Balıklar

Yapılan birçok araştırmaya göre yağlı balıklar karaciğerin korunmasında son derece etkilidir. Yeterli miktarda balık tüketen kişilerin balık tüketmeyen kişilere nazaran karaciğerin daha güçlü olduğu kanıtlandı.

 • Uskumru ve somon gibi yağlı balık türleri omega 3 yağ asitleri açısından oldukça zengin.
 • Yağ asitleri kolesterolün dengelenmesinde ve kanserin önlenmesinde etkilidir.
 • Vücuda yeteri kadar alınan yağlı balıklar sayesinde karaciğer daha sağlıklı ve güçlü olur.
 • Haftada en az iki gün balık tüketmelisiniz. Balıkları fırın, ızgara ya da buğulama gibi yöntemlerle hazırlamalısınız.

Karaciğer sağlığı için balık tüketimi oldukça önemlidir. Balığın yararları saymakla bitmez. Bağışıklık sistemini korur. Zeka gelişimi adına da son derece yararlıdır. Bunun yanı sıra kemikleri güçlendirir ve hücreleri onarır. Balık eklem ağrıları içinde oldukça yararlı bir besindir.

Greyfurt

Greyfurt naringenin adlı bileşenlere sahip olduğundan dolayı karaciğerin korunmasında ve fonksiyonlarının geliştirilmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda ise Greyfurtta antioksidan özelliği bulunur.


 • Greyfurt tüketimi başta karaciğer kanseri olmak üzere birçok hastalığa karşı koruma sağlıyor.
 • Konserojen maddelere karşı savaşır. Prostat kanserinin tedavisinde de tercih edilen besin maddelerindendir.
 • İçerisinde yer alan pektin maddesi sayesinde sindirim sisteminin de düzenlenmesinde son derece etkilidir.
 • Mevsimi geldiğinde her gün greyfurt tüketmeniz karaciğerin korunmasını destekleyecektir.

Karaciğer için bitkisel çözüm; karaciğer tedavisinde kullanılan bitkisel çözüm önerilerinin başında greyfurt gelir. Haftanın her günü taze greyfurtu sıkarak ya da posaları ile yiyerek tüketmeniz gerekiyor. Greyfurtu sıkarak tüketenler içerisine taze limonda eklemeli. Limonda antioksidan özelliğe sahiptir. Aynı zamanda karaciğer yağlanması olan kişiler tarafından tercih edilir.

Enginar

Enzim üretimini destekleyen enginar karaciğer hücre onarımını sağlar. Ayrıca karaciğer yağlanmasını da engeller. Kan hücrelerinin geliştirilmesinde etkilidir. Mor ve mavi renklerden yetişir. Papatyagiller familyasına aittir. Özellikle Akdeniz, Avrupa ülkelerinde yetiştirilir. Ülkemizde en çok Ege ve Marmara bölgesinde rastlanır.

 • C ve K vitaminleri bakımından son derece zengin bir besindir. Vücudun ihtiyaç duyduğu çinko, demir ve lifin kaynağıdır.
 • Karaciğer temizlenmesinde enginarın etkisi büyüktür. İçerisinde yer alan vitamin ve minareler sayesinde kan hücrelerini güçlendirir.
 • Antioksidan açısından zengindir. Bu sebeple karaciğer detoks tariflerinde enginar tercih edilir.
 • 3-5 adet enginar yaprağını ve sapını yarım litre su içerisinde koyup kaynatın. Ardından yaprakları suyun içerisinden çıkarın. Suya 5 adet limon ekleyerek tüketin.
 • Enginar tarifini 1 hafta boyunca sabah ve akşam olmak üzere tüketmelisiniz.

Enginar kürü içerine bir çay kaşığı kadar zerdeçal, karahindiba, 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek tüketmeniz karaciğer temizlenmesi adına son derece önemlidir.

Yer Fıstığı

Karaciğere iyi gelen yiyecekler arasında yer alan yer fıstığı kolin içeriği bakımından zengin bir besindir. İçerisinde yüksek miktarda E vitamini de bulunuyor. Karaciğer sağlığı açısından son derece faydalıdır.

 • Karaciğer ve kansere karşı koruyucu etkiye sahip. Ancak yağ içeriği fazla olduğundan dolayı porsiyon ölçüsüne dikkat etmeniz şart.
 • Haftada 2 kez 1 avuç kadar tüketmenizde yarar var.
 • Yer fıstığı nitrik oksit üretimini arttırarak hem kalp ritmini düzenler hem de karaciğerin korunmasını sağlar.
 • Ara öğünlerde tüketmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra yemeklerin içerisine de üç-dört adet yer fıstığı ekleyebilirsiniz.

Yer fıstığı içerisinde yüksek miktarda resveratrol var. Dolayısıyla bu özelliğe sahip olduğundan dolayı kalp, damar gibi sorunların dışında karaciğer yağlanması, karaciğer kanseri gibi birçok rahatsızlıklara karşı savaşır. Kötü kolesterolü düşürür. Kan şekeri seviyesini ise kontrol altında tutar.

Elma

Karaciğer tedavisinde kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri arasında elmanın önemi büyüktür.

 • Özellikle elma sirkesi karaciğeri onarıyor ve karaciğer yağlanmasını yok ediyor.
 • Düzenli olarak tüketilmesi durumunda karaciğer şikayetleri ortadan kalkar.
 • Aynı zamanda kilo sorunu olan kişiler tarafından da elma ve elma sirkesi tüketilir. Kilo vermeye yardımcı olan gıdalar arasında yer alır.
 • Yüksek miktarda lif içeren elma karaciğerde bulunan yağların eritilmesinde etkilidir.
 • Elma sirkesi içemeyenler her gün bir adet elma yemeli. Elmanın taze alınması oldukça önemlidir. Katkısız tohumlardan yetiştirilen, hormonsuz elmaları tercih etmeniz şart. Bu elmaların karaciğer rahatsızlığına karşı verimliliği daha yüksek olacak.

Karaciğer rahatsızlığı nasıl geçer; karaciğer yağlanması en çok rastlanılan karaciğer rahatsızlıkları başında gelir. Bunun için ön tanı koyulduktan sonra ideal kilo seviyesine gelmeniz desteklenir. Düzenli olarak egzersiz yapılması, karaciğere iyi gelen yiyeceklerin tüketilmesi ile bu rahatsızlık iyileştirilir. Sağlıklı kişilerde karaciğerde az miktarda yağ bulunur.

6 ay gibi bir sürede uygulanan tedavi sonrasında karaciğer enzimlerindeki yükseklik devam ederse karaciğer biyopsisi yapılır Birinci evre en basit karaciğer yağlanma evresidir. Bu evrede yağlanma karaciğerde tahribata yol açmaz. Dördüncü evre ise en ileri evre olarak bilir ve karaciğer sirozunun başlaması söz konusudur. Uzman doktordan destek almanızda yarar var. Alkol ve sigaran uzak durmanız şart. Düzensiz yaşam tarzı ve beslenme alışkanlığı da karaciğer hastalıklarına yol açıyor. Sürekli olarak spor yapmaya ve karaciğer yağlanmasını tetikleyen yiyeceklerden uzak durmaya özen göstermelisiniz.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/karacigere-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/karaciger-yaglanmasina-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/greyfurt-maskesi/
https://guzellikcarsisi.com/aloe-vera-jeli-faydalari/
https://guzellikcarsisi.com/kalp-dostu-yiyecekler/