Rüyada ceviz görmek helal yoldan kazanılmış rızka ve paraya yorumlanır. Ceviz rüyada görüldüğünde genellikle hayra delalet eder. Fakat cevizin nasıl...
04.08.2021
8
Rüyada görülen yumurtanın çürük olmaması, büyük ve parlak olması halinde hayra vesile olacağına yönelik yorumu yapılmıştır. Eğer görülen yumurtanın kabuğu...
03.08.2021
12
Cilt güzelliği ve bakımlı olması herkesin istediği bir durumdur. Cildin parlak ve taze görünmesi için cilde iyi gelen yiyecekler bulunur....
21.07.2021
31
Karaciğere iyi gelen yiyecekler sayesinde bu önemli organda meydana gelen hasarların minimum seviyeye indirilmesini sağlayabilirsiniz. Vücudumuzda enzimlerin üretilmesinde ve vücudun...
16.07.2021
102

Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler | Karaciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

16.07.2021
103
Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler | Karaciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Karaciğere iyi gelen yiyecekler sayesinde bu önemli organda meydana gelen hasarların minimum seviyeye indirilmesini sağlayabilirsiniz. Vücudumuzda enzimlerin üretilmesinde ve vücudun zararlı olan maddelerden arındırılmasına büyük öneme sahip olan karaciğerde rahatsızlıklar karın şişliği, koyu renkte idrar ve sırta vuran ağrılar şeklinde kendini gösterebilmektedir. Ayrıca cilt renginizde solukluklar da meydana gelebiliyor. Bu tür belirtilerden biri ya da birkaçını fark ettiğiniz anda beslenme düzeniniz ve hayat şeklinize dair sorunların olduğunu anlamalısınız. Beslenme düzeninizde yenilikler yaparak karaciğer yorgunluklarını minimum seviyeye indirmek mümkün! Sizin için beslenme düzeninize yapmanız gereken eklemeleri detaylı şekilde inceledik!

Enginar

Karaciğer’e ne iyi gelir; karaciğer sağlığı denildiği zaman akla gelen en temel besin enginardır. Özellikle kanın kötü içeriklerden arındırılması ve kolesterolün düşürülmesi için harika bir fırsat sunmaktadır. Enginar tüketirken pişirme aşamasında bol zeytinyağı kullanılması tavsiye edilir. Bu şekilde ortaya çıkacak olan besin tam bir sağlık dostu olacaktır! Karaciğer dostu olan bu besin pişirilirken içerisine havuç ya da bezelye gibi garnitürler de koyarak lezzetlendirebilirsiniz.

 • Enginarı haftada bir kere mevsiminde tüketmelisiniz. Mevsim dışında tüketim yapıldığı zaman ürünlerde ilaç oranının yüksek olabileceği uzmanlar tarafından vurgulanıyor.
 • Enginar tüketimini sadece ana yemek olarak değil aynı zamanda rondodan geçirerek çorba şeklinde de hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde midenizi hazım süreci ile yormadan enginarın faydalarından istifade etmek mümkün olacaktır.
 • Enginarı daha efektif hale getirmek için uzmanlar zerdeçal ile bir arada tüketilmesini önermektedir.

Enginar tüketirken özellikle kılçıklarından tam olarak arındırılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde mide yorgunluklarına ve hazım zorluklarına neden olabiliyor.

Portakal

Karaciğer rahatsızlığı nasıl geçer; kışın en sevilen meyvelerinden biri olan portakala aynı zamanda harika bir karaciğer kurtarıcısıdır. Özellikle çok sık alkol tüketen kişilerin karaciğer yorgunluğu sorunundan sıklıkla muzdarip oldukları görülüyor. Bu noktada karında şişlik ya da ten renginde solgunluk gibi hususlar da kendini gösterebilmektedir. Portakal sayesinde düzenli tüketim ile beraber karaciğer sorunları ile mücadele etmek mümkün olacaktır!

 • İçerisinde yer alan Tiamin maddesi ile karaciğerin fonksiyonlarının yeniden eskisi gibi çalışmasını sağlayacaktır.
 • C vitamini sayesinde vücudun direnç kazanması mümkün kılınacaktır.
 • Reflü sorunu olan ya da midesinde ülser problemi olan kişilerin portakalı çok sık tüketmemesi gerekiyor. Asitli yapısı sebebi ile mide sorunu yaşayan kişilerin çok sık tüketmesi durumunda ağrı yapabilmektedir.

Portakal sadece C vitamini kaynağı olarak bilinse de içerisinde yer alan faydalı lif dokusu ile birçok alanda vücudunuzun rahatlamasını sağlayacaktır.

Elma

Karaciğere iyi gelen yiyecekler arasında lezzeti ve erişilebilirliği ile memnun bırakan meyve ise elmadır. Elma sayesinde karaciğerde meydana gelen fonksiyon kayıplarının minimum seviyeye indirilmesi ve enzim üretim aşamasının sağlıkla devam etmesi mümkün kılınmaktadır. Özellikle yeşil elma tüketimi karaciğer sağlığı için muhteşem bir alternatif olacaktır.

 • Elma sayesinde vücuttan toksinlerin karaciğer vasıtası ile atılmasını mümkün kılabilirsiniz.
 • Elmayı direkt olarak tüketmekten hoşlanmayan kişiler çaylarının içerisine ince bir dilim koyarak faydalı dokusundan istifade edebiliri.
 • Sindirimin daha hızlı olmasını isteyen kişiler ise elmayı rendelemeli ve daha sonrasında içerisine bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağı eklemelidir. Bu şekilde elmadan elde edilecek olan verim daha da yüksek dereceye çıkacaktır.

Karaciğer için bitkisel çözüm ararken alerjen durumlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Size önermiş olduğumuz meyve ya da sebzeler arasında alerjen reaksiyon gösterilen herhangi bir unsur olursa bunları beslenme sisteminizden çıkarmalısınız. Elma birçok kişide bu şekilde biri reaksiyon göstermez. İçerisinde yer alan lifli doku sayesinde bağırsak hareketlerinin de hız kazanmasını mümkün kılmaktadır.

Sarımsak

Karaciğer’e iyi gelen şeyler arasında okuyan kişileri en çok şaşırtan unsurların başında sarımsak gelmektedir. Özellikle karaciğerinde iltihaplanma olan kişiler için kurtarıcı bir besin olacaktır. Dilerseniz çiğ dilerseniz de pişmiş şekilde kullanabilirsiniz. Sarımsak sayesinde karaciğerinizin fonksiyonlarında yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan sorunları giderme imkanını elde edebilirsiniz. Karaciğer sorunları ile mücadele edebilmek için muhakkak düzenli olarak kullanılması gerekir. Sadece bir kereye mahsus olarak kullanılan sarımsağın etkisini görmeyi beklemek mantıklı olmayacaktır.

 • Sarımsağın en temel özelliklerinin başında virüs ve bakterilere karşı savaşması geliyor. Vücudunuzda meydana gelen enfeksiyonların minimum seviyeye indirilmesi için bir hafta boyunca küçük bir diş sarımsağı direkt olarak hap gibi yutmalısınız. Bu şekilde koku sorunu da yaşamayacaksınız. Büyük bir dişi ise ikiye bölerek iki günde tüketebilirsiniz.
 • Etkisinin artırılması adına soğan gibi aynı tipte antienflamatuvar bir besin ile tüketmek çok daha mantıklı olacaktır.
 • Mide rahatsızlığı olan kişilerin bu besinleri tüketirken daha dikkatli olması gerekiyor. Midesi sorunlu olan kişilerde bir hafta boyunca sarımsak tüketimi hazım sorunlarına neden olabilmektedir.

Bu detaylara dikkat ederek sarımsak ile hazırlanan kürler sayesinde karaciğer sağlığını yeniden kazanma fırsatını yakalayacaksınız.

Brokoli

Karaciğere iyi gelen yiyecekler arasında genel sağlığı da olumlu yönde etkileyen ve form tutmak isteyen kişilerin favorisi olan brokoli de bulunuyor. Karaciğer sorunu yaşayan ya da beslenme bakımından çok kötü bir hafta geçiren kişilerin eski sağlıklı bünyelerini yeniden kazanmak için bu besinden faydalanmaları doğru bir tercih olacaktır. Hem düşük kalorili yapısı ile uzun süre tokluk sağlarken hem de toksinlerin kısa vadede vücuttan atılması için bir fırsat sunmaktadır. Brokoli pişirme sürecinde çok dikkatli olmalısınız. Uzun süre haşlanan her besinde olduğu gibi brokolide de besin kayıpları meydana gelebilmektedir. Kaynar suyun içerisinde 5 dakika kadar haşlamak yeterli olacaktır.

 • Brokolinin hazmı konusunda sorun yaşıyorsanız bu ürünü blenderdan geçirerek un haline getirebilirsiniz. Daha sonrasında pişirmeye gerek duymadan farklı sebzeler ile bir arada tüketme fırsatını yakalayacaksınız.
 • Etkisini artırmak için brokoliyi limon ile bir arada tüketmek de faydalı olacaktır. Her iki besin de karaciğer dostudur. Hatta zeytinyağı ile karışımınızı taçlandırmak genel sağlığınızı desteklemek için bir fırsat olacaktır.
 • Brokoli yerken gaz sorunu da meydana gelebiliyor. Gaz sorununu en aza indirmek için brokoli ve karnabahar gibi besinlerin içerisine az da olsa kimyon atılmalıdır.

Bağırsakların temizlenmesi ve kabızlık sorunu ile mücadele edilmesi için de harika bir fırsat olacaktır.

Limon

Karaciğer sorunları ile mücadele ederken kişilerin vücut dirençlerinde de büyük düşüşler meydana gelebilmektedir. Limon hem karaciğerin fonksiyonlarının yenilenmesi hem de kişilerin vücut direncini yeniden kazanması için harika bir fırsat olacaktır.

 • Limon tam bir C vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılması için de harika bir fırsat olacaktır.
 • Limonu dilerseniz yemeklerinizin içerisinde dilerseniz de içeceklerinize ekleyerek kullanabilirsiniz. Karaciğer sağlığı için muhteşem bir kür hazırlamak için rendelenmiş zerdeçal kullanabilirsiniz.
 • Mide sorunu olan kişilerin limonu kontrollü tüketmeleri gerekiyor. Reflüsü olan kişilerin özellikle aç karna limon tüketmekten kaçınmaları gerekmektedir. Aksi takdirde karaciğerinizi düzeltmek için atmış olduğunuz adımlar mide sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu detaylar sayesinde limonun mucizevi yapısını keşfedebilirsiniz. Karaciğer sorunları ile mücadele eden kişiler için doğa birçok farklı armağan sunmuştur. Bu armağanların sırlarını keşfederek ilaç tedavisine gerek kalmadan sağlık sorunlarını hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.