Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler | Karaciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir? | Güzellik Çarşısı

Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler | Karaciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Karaciğeri en hızlı ne temizler?, Karaciğerin en iyi dostu nedir?, Karaciğere hangi meyveler faydalı?, Karaciğeri yoran yiyecekler nelerdir? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler | Karaciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir?
16 Temmuz 2021
793 okunma
Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler | Karaciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Karaciğere iyi gelen yiyecekler sayesinde, vücudumuzun en önemli organlarından biri olan karaciğerimizi zararlı besinlerden uzak tutabiliriz. Zararlı yani fazla yağlı ya da besin değeri olmayan yiyecekler, karaciğerimizin zorlanmasına ve vücudumuz için gerekli olan enzimlerin üretilememesine neden olur. Bu da hepimizin tahmin edebileceği gibi büyük sağlık sorunlara yol açabilir. Bu yüzden hem karaciğer hem de diğer organlarımızın sağlığı için beslenmemize fazlasıyla dikkat etmeliyiz.

Karaciğerin Görevleri Nelerdir?

Bizim için bunca faydası olduğunu söylediğimiz karaciğerin görevleri tam olarak nelerdir? Kısaca bahsedecek olursak, yukarıda da açıkladığımız üzere karaciğer; enzimlerin üretilmesini sağlar; yediğimiz besinlerdeki maddeleri, kullanabileceğimiz besin maddelerine çevirir, yağ- vitamin- demir gibi enerji kaynaklarının depolanmasını sağlar. Bu ve bunun gibi daha çok görevi olan karaciğer vücudumuzun önemli organlarından biridir.

Ancak alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklar da karaciğerin yorulmasına ve zarar görmesine sebep olmaktadır. Bilindiği üzere karaciğerde yaşanan sorunlar, ilerleyen zamanlarda diğer önemli hastalıkların tetiklenmesine de neden olmaktadır. Bu yüzden sağlığımız için zararlı alışkanlıklardan kesinlikle uzak durulması ve dengeli beslenilmesi gerekmektedir.

Karaciğere iyi gelen yiyecekler sayesinde bu önemli organda meydana gelen hasarların minimum seviyeye indirilmesini sağlayabilirsiniz. Vücudumuzda enzimlerin üretilmesinde ve vücudun zararlı olan maddelerden arındırılmasına büyük öneme sahip olan karaciğerde rahatsızlıklar karın şişliği, koyu renkte idrar ve sırta vuran ağrılar şeklinde kendini gösterebilmektedir. Ayrıca cilt renginizde solukluklar da meydana gelebiliyor. Bu tür belirtilerden biri ya da birkaçını fark ettiğiniz anda beslenme düzeniniz ve hayat şeklinize dair sorunların olduğunu anlamalısınız. Beslenme düzeninizde yenilikler yaparak karaciğer yorgunluklarını minimum seviyeye indirmek mümkün! Sizin için beslenme düzeninize yapmanız gereken eklemeleri detaylı şekilde inceledik!

Enginar

Karaciğer’e ne iyi gelir; karaciğer sağlığı denildiği zaman akla gelen en temel besin enginardır. Özellikle kanın kötü içeriklerden arındırılması ve kolesterolün düşürülmesi için harika bir fırsat sunmaktadır. Enginar tüketirken pişirme aşamasında bol zeytinyağı kullanılması tavsiye edilir. Bu şekilde ortaya çıkacak olan besin tam bir sağlık dostu olacaktır! Karaciğer dostu olan bu besin pişirilirken içerisine havuç ya da bezelye gibi garnitürler de koyarak lezzetlendirebilirsiniz.

 • Enginarı haftada bir kere mevsiminde tüketmelisiniz. Mevsim dışında tüketim yapıldığı zaman ürünlerde ilaç oranının yüksek olabileceği uzmanlar tarafından vurgulanıyor.
 • Enginar tüketimini sadece ana yemek olarak değil aynı zamanda rondodan geçirerek çorba şeklinde de hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde midenizi hazım süreci ile yormadan enginarın faydalarından istifade etmek mümkün olacaktır.
 • Enginarı daha efektif hale getirmek için uzmanlar zerdeçal ile bir arada tüketilmesini önermektedir.

Enginar tüketirken özellikle kılçıklarından tam olarak arındırılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde mide yorgunluklarına ve hazım zorluklarına neden olabiliyor.

Portakal

Karaciğer rahatsızlığı nasıl geçer; kışın en sevilen meyvelerinden biri olan portakala aynı zamanda harika bir karaciğer kurtarıcısıdır. Özellikle çok sık alkol tüketen kişilerin karaciğer yorgunluğu sorunundan sıklıkla muzdarip oldukları görülüyor. Bu noktada karında şişlik ya da ten renginde solgunluk gibi hususlar da kendini gösterebilmektedir. Portakal sayesinde düzenli tüketim ile beraber karaciğer sorunları ile mücadele etmek mümkün olacaktır!

 • İçerisinde yer alan Tiamin maddesi ile karaciğerin fonksiyonlarının yeniden eskisi gibi çalışmasını sağlayacaktır.
 • C vitamini sayesinde vücudun direnç kazanması mümkün kılınacaktır.
 • Reflü sorunu olan ya da midesinde ülser problemi olan kişilerin portakalı çok sık tüketmemesi gerekiyor. Asitli yapısı sebebi ile mide sorunu yaşayan kişilerin çok sık tüketmesi durumunda ağrı yapabilmektedir.

Portakal sadece C vitamini kaynağı olarak bilinse de içerisinde yer alan faydalı lif dokusu ile birçok alanda vücudunuzun rahatlamasını sağlayacaktır.

Elma

Karaciğere iyi gelen yiyecekler arasında lezzeti ve erişilebilirliği ile memnun bırakan meyve ise elmadır. Elma sayesinde karaciğerde meydana gelen fonksiyon kayıplarının minimum seviyeye indirilmesi ve enzim üretim aşamasının sağlıkla devam etmesi mümkün kılınmaktadır. Özellikle yeşil elma tüketimi karaciğer sağlığı için muhteşem bir alternatif olacaktır.

 • Elma sayesinde vücuttan toksinlerin karaciğer vasıtası ile atılmasını mümkün kılabilirsiniz.
 • Elmayı direkt olarak tüketmekten hoşlanmayan kişiler çaylarının içerisine ince bir dilim koyarak faydalı dokusundan istifade edebiliri.
 • Sindirimin daha hızlı olmasını isteyen kişiler ise elmayı rendelemeli ve daha sonrasında içerisine bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağı eklemelidir. Bu şekilde elmadan elde edilecek olan verim daha da yüksek dereceye çıkacaktır.

Karaciğer için bitkisel çözüm ararken alerjen durumlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Size önermiş olduğumuz meyve ya da sebzeler arasında alerjen reaksiyon gösterilen herhangi bir unsur olursa bunları beslenme sisteminizden çıkarmalısınız. Elma birçok kişide bu şekilde biri reaksiyon göstermez. İçerisinde yer alan lifli doku sayesinde bağırsak hareketlerinin de hız kazanmasını mümkün kılmaktadır.

Sarımsak

Karaciğer’e iyi gelen şeyler arasında okuyan kişileri en çok şaşırtan unsurların başında sarımsak gelmektedir. Özellikle karaciğerinde iltihaplanma olan kişiler için kurtarıcı bir besin olacaktır. Dilerseniz çiğ dilerseniz de pişmiş şekilde kullanabilirsiniz. Sarımsak sayesinde karaciğerinizin fonksiyonlarında yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan sorunları giderme imkanını elde edebilirsiniz. Karaciğer sorunları ile mücadele edebilmek için muhakkak düzenli olarak kullanılması gerekir. Sadece bir kereye mahsus olarak kullanılan sarımsağın etkisini görmeyi beklemek mantıklı olmayacaktır.

 • Sarımsağın en temel özelliklerinin başında virüs ve bakterilere karşı savaşması geliyor. Vücudunuzda meydana gelen enfeksiyonların minimum seviyeye indirilmesi için bir hafta boyunca küçük bir diş sarımsağı direkt olarak hap gibi yutmalısınız. Bu şekilde koku sorunu da yaşamayacaksınız. Büyük bir dişi ise ikiye bölerek iki günde tüketebilirsiniz.
 • Etkisinin artırılması adına soğan gibi aynı tipte antienflamatuvar bir besin ile tüketmek çok daha mantıklı olacaktır.
 • Mide rahatsızlığı olan kişilerin bu besinleri tüketirken daha dikkatli olması gerekiyor. Midesi sorunlu olan kişilerde bir hafta boyunca sarımsak tüketimi hazım sorunlarına neden olabilmektedir.

Bu detaylara dikkat ederek sarımsak ile hazırlanan kürler sayesinde karaciğer sağlığını yeniden kazanma fırsatını yakalayacaksınız.

Brokoli

Karaciğere iyi gelen yiyecekler arasında genel sağlığı da olumlu yönde etkileyen ve form tutmak isteyen kişilerin favorisi olan brokoli de bulunuyor. Karaciğer sorunu yaşayan ya da beslenme bakımından çok kötü bir hafta geçiren kişilerin eski sağlıklı bünyelerini yeniden kazanmak için bu besinden faydalanmaları doğru bir tercih olacaktır. Hem düşük kalorili yapısı ile uzun süre tokluk sağlarken hem de toksinlerin kısa vadede vücuttan atılması için bir fırsat sunmaktadır. Brokoli pişirme sürecinde çok dikkatli olmalısınız. Uzun süre haşlanan her besinde olduğu gibi brokolide de besin kayıpları meydana gelebilmektedir. Kaynar suyun içerisinde 5 dakika kadar haşlamak yeterli olacaktır.


 • Brokolinin hazmı konusunda sorun yaşıyorsanız bu ürünü blenderdan geçirerek un haline getirebilirsiniz. Daha sonrasında pişirmeye gerek duymadan farklı sebzeler ile bir arada tüketme fırsatını yakalayacaksınız.
 • Etkisini artırmak için brokoliyi limon ile bir arada tüketmek de faydalı olacaktır. Her iki besin de karaciğer dostudur. Hatta zeytinyağı ile karışımınızı taçlandırmak genel sağlığınızı desteklemek için bir fırsat olacaktır.
 • Brokoli yerken gaz sorunu da meydana gelebiliyor. Gaz sorununu en aza indirmek için brokoli ve karnabahar gibi besinlerin içerisine az da olsa kimyon atılmalıdır.

Bağırsakların temizlenmesi ve kabızlık sorunu ile mücadele edilmesi için de harika bir fırsat olacaktır.

Limon

Karaciğer sorunları ile mücadele ederken kişilerin vücut dirençlerinde de büyük düşüşler meydana gelebilmektedir. Limon hem karaciğerin fonksiyonlarının yenilenmesi hem de kişilerin vücut direncini yeniden kazanması için harika bir fırsat olacaktır.

 • Limon tam bir C vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılması için de harika bir fırsat olacaktır.
 • Limonu dilerseniz yemeklerinizin içerisinde dilerseniz de içeceklerinize ekleyerek kullanabilirsiniz. Karaciğer sağlığı için muhteşem bir kür hazırlamak için rendelenmiş zerdeçal kullanabilirsiniz.
 • Mide sorunu olan kişilerin limonu kontrollü tüketmeleri gerekiyor. Reflüsü olan kişilerin özellikle aç karna limon tüketmekten kaçınmaları gerekmektedir. Aksi takdirde karaciğerinizi düzeltmek için atmış olduğunuz adımlar mide sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu detaylar sayesinde limonun mucizevi yapısını keşfedebilirsiniz. Karaciğer sorunları ile mücadele eden kişiler için doğa birçok farklı armağan sunmuştur. Bu armağanların sırlarını keşfederek ilaç tedavisine gerek kalmadan sağlık sorunlarını hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

Karaciğere hangi yiyecekler iyi gelir?
Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan sarımsak, betakaroten içeriği ile, karaciğer fonksiyonlarının iyileşmesini sağlayan havuz ve kırmızı pancar, yüksek lif içeriğe ile elma, sülfür ve detoks etkili yapısıyla brokoli ve karnabahar, enzim üretimini destekleyen ve karaciğer hücre onarımına yardımcı olan enginar, karaciğeri güçlendirerek, yağ sindirimini kolaylaştıran zerdeçal, karaciğer yağlanmasına karşı zencefil, vücuttaki toksinleri atmaya yarayan ve ağır metallere karşı koruyan roka, pazı, ıspanak ve tere gibi ürünler, karaciğere iyi gelir.
Karaciğeri en hızlı ne temizler?
Karaciğeri temizlemek için en hızlı yollardan biri günde 6 ila 8 bardak su içmektir. Brüksel lahanası, sarımsak, elma, avokado, brokoli, zerdeçal, üzüm, kahve, limon suyu da karaciğeri temizleyen gıdalardır. Ancak en hızlı şekilde temizlemek için, günlük su tüketimi yapılır.
İnsan ciğerine hangi meyve iyi gelir?
İnsan ciğerine çilek, şeftali, kayısı, üzüm çekirdeği, yaban mersini, portakal, kiraz gibi içeriğinde bol miktarda C ve B6 vitamini olan meyveler iyi gelir. Böylece akciğerlerin daha rahat oksijen alması sağlanır.
Karaciğere ne iyi gelmez?
Karaciğere alkol, şeker ve tuz iyi gelmez. Fazla şeker tüketimi, karaciğerlerin yağlanmasına neden olur. Tuzdaki sodyum ise doku sertleşmesine sebep olur. Diğer yandan karaciğer hastalarına havuç, yumurta, yağlı süt iyi gelmez. Sodyumu yüksek yiyecekler, konserve yiyecekler, işlenmiş et ürünleri, fast food ürünleri ve hazır çorbalar da karaciğer rahatsızlığı bulunan kişilere iyi gelmez.
Karaciğerin düşmanı nelerdir?
Çok fazla şeker tüketimi karaciğer yanında dişlere de zarar verir. Çin tuzu olarak bilinen monosodyum glutamat, hazır yiyeceklerde kullanılır ve zararlıdır. Yüksek miktarda A vitamini karaciğere toksik oluşturur. Çok sık kullanılan antidepresanlar, ölümcül zarar verirken; hazır besinler, işlenmiş gıdalar, ticari kızartma yağlarında bulunan trans yağlar, karaciğere zarar verir.
Karaciğer yağlanması olan hangi meyve iyi gelir?
Avokado, karaciğer yağlanmasına en iyi gelen meyvelerden biridir. Düzenli şekilde haftalık olarak tüketildiği zaman, karaciğer yağlanmasını, önlemiş olursunuz. Gün içinde periyodik aralıklarla tüketilebilir. Sindirimi kolaylaştıran ve bolca tüketildiğinde, karaciğer yağlanmasının önüne geçen bir başka meyve ise mideye de iyi gelen kividir.
Karaciğerin en iyi dostu nedir?
Karaciğere en iyi gelen besin enginardır. A vitamini, C vitamini ve B vitamini açısından zengin olmasının yanında; potasyum, kalsiyum ve manganez gibi mineralleri de içeren enginar; içeriğinde bulunan Ciarin adlı bileşin sayesinde safra akışını da hızlandırır. Aynı zamanda böbreklerde üre yoğunluğunu artırarak idrar söktürücü olarak da oldukça iyidir.
Karaciğer sirozu olan hasta ne kadar yaşar?
Ölüm riskinin yüksek olduğu hastalıklardan biri olan karaciğer sirozu; hangi evrede olduğu, hangi komplikasyonlar yüzünden olduğu ve bu komplikasyonların derecesine göre yaşam kalitesinin ve süresinin belirlenmesi gerekir. Ancak sirozun ölümle sonuçlanacağına dair net bir zaman verilmesi doğru değildir. Çoğunlukla 1 yıl ile 20 yıl arasında bir zamana yayılsa da bu süre net değildir.
Karaciğer değerleri nasıl düşürülür?
Karaciğer değerlerinin düşürülebilmesi için, yemek pişirme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekir. Yemek yaparken; sıvı yağ kullanılmamalı, aksine yarım yağlı ya da yağsız şekilde pişirilmelidir. Özellikle Omega-3 yağları açısından zengin olacak gıdalara yer verilmeli, haftada en az 1 kere balık ürünlerinden tüketilmelidir.
Akciğerleri temizlemek için ne yapmalı?
Akciğere detoks sağlayacak keçiboynuzu, doğal antibiyotik olan sarımsak, akciğerlerden zararlı maddelerin atılmasını sağlayan zencefil, hücrelerin yenilenmesi ve temizlenmesi için tere, kuvvetli antioksidanlardan olan üzüm çekirdeği, kanserojen maddelere karşı önleyici olan kereviz, akciğerleri temizlemek için, birebir gıdalardır.
Karaciğer nasıl yapılır?
Karaciğer yapmak için; 1 kg kuşbaşı doğranmış ciğer, 1 büyük soğan, 1 büyük patates, yeşil taze soğan ve taze köy biberi, 1 yemek kaşığı tereyağı yanında tuz, sumak, karabiber, kırmızı biber gerekir. Patatesler iri küpler şeklinde doğranır ve kızartılır. Ardından yarım ay şeklinde doğranmış soğanlar kavrulur ve rengi dönmeye başlayınca iri parçalar halinde doğranmış köy biberi kavrulmaya devam eden soğan içine atılır. Biberlerin rengi döndüğünde, yeşil taze soğan da iri boyda kesilerek kavrulan ürünlerin içine atılır. Tam yenilecek kıvama gelince soğan, biber ve yeşil soğan tavadan ayrı bir tavaya alınır. Ardından ister un ister galeta ununa bulanmış ciğerler ısıtılmış tavaya atılır. Tava önceden yağlanmış olmalıdır. Ciğerlerin rengi dönmeye başladığında, ufak parçalar halinde tereyağı atılır. Güzelce kavrulur. Sonra kızartılmış patates, soğan, yeşil soğan ve biberle de karıştırılır. Üzerine sumak, karabiber, tuz, kırmızı biber ve bir tutam kimyon atılarak 1-2 dakika daha pişirilerek servis tabağına alınır.
Dana ciğerin faydaları nelerdir?
Dana ciğerin içinde bulunan demir, kan yaptığı için faydalıdır. Aynı zamanda A vitamini ve B12 vitaminiyle folik asit içeriğine sahip ciğer, tam bir antioksidan kaynağıdır. Bağışıklık sistemini daha da güçlendirirken, protein bakımından zengin olduğu için, kişiye güç verir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/karacigere-faydali-besinler/
https://guzellikcarsisi.com/karaciger-yaglanmasina-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/cilde-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/sivilcelere-karsi-etkili-denenmis-maske-tarifi/
https://guzellikcarsisi.com/ender-sarac-sarimsak-cayi/