Kıl Dönmesine Bitkisel Çözüm | Güzellik Çarşısı

Kıl Dönmesine Bitkisel Çözüm

Kıl dönmesini ne düzeltir?, Kıl Donmesine hangi bitki? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Güzellik > Kıl Dönmesine Bitkisel Çözüm
24 Temmuz 2015
960 okunma
Kıl Dönmesine Bitkisel Çözüm

Kıl dönmesine bitkisel çözümler ile son vermek mümkün mü? Bu sorunun yanıtı bu önerileri uygulayan çoğu kişi için “ evet “ oldu. Dolayısıyla siz de bu sorundan mustarip iseniz ve ameliyat olmadan sorunun geçmesi için çare arıyorsanız o zaman sizler için paylaşacağımız bu tamamen doğal ve bitkisel yolları deneyebilirsiniz. Bu yöntemlere ve bitkisel çözümlere geçmeden evvel sizlerle kıl dönmesi hakkında biraz konuşmak yani kısacası bilgilendirmeler yapmak istiyoruz. Bakalım son derece yaygın görülen bu sorun tam olarak neymiş ve neden dolayı ileri gelmekteymiş?

Kıl Dönmesi Hakkında

Bilindiği üzere kıl dönmesi genellikle erkeklerde daha sık gözlemlenen bir durumdur. Bu yüzden de hastalığın hedef kitlesi olarak erkekler gösterilmektedir. Ancak bu durum tabi ki kadınlarda da görülmekte ve oldukça rahatsız edici bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle kuyruk sokumunda oluşmakta ve burada bulunan kıl köklerinin iltihaplanması sonucu oluştuğu ön görülmektedir. Ancak kıl dönmeleri farklı sebepler doğrulusunda da ortaya çıkabilir. Buna örnek olarak vücudun; ense, saç derisi gibi bölgelerinden kopan ve dökülen kılların, derideki gözenek ve boşluklarından geçerek birikmesi en nihayetinde de kistik bir yapı oluşturması gibi durumlar da verilebilmektedir.

Tıbbi olarak “kist dermoid sakral” olarak adlandırılan kıl dönmesi, kuyruk sokumundaki iltihaplı çıbanlara halk arasında verilen isimdir. Kıl dönmesine bitkisel çözüm tavsiyelerimize geçmeden önce belirtilmelidir ki, hastalık genel olarak kuyruk sokumundaki kıl köklerinin; yanlış kıyafet seçimi, yanlış oturma alışkanlıkları veya genetik nedenlerle içe doğru dönmesi ve deri altında kıl yumağına dönüşmesinden meydana gelir. Zamanla büyüyen bu kıl yumağı kist oluşumuna benzer bir yapıya kavuştuğunda yavaş yavaş iltihap toplayarak cerahatli ve ıstırap veren bir olumsuzluğa dönüşür. Zaman zaman bu iltihap bir nedenle patlasa da kıl yumağının içerisindeki kist görünümlü yapı yerinde kaldığından sorun tekrarlanabilmektedir.

Kıl dönmesine bitkisel çözüm önerileri nelerdir?

  • Kıl dönmesine karşı soğan kürünün mucizevi etkileri olduğu bilinmektedir. Bunun için büyükçe bir kuru soğan tavada ısıtıldıktan sonra, vücudun dayanabileceği sıcaklığa geldiğinde kıl dönmesi olan bölgeye 1 saate yakın süreyle koyulmalıdır. Uygulamadan sonra bölge gül suyuyla silinmelidir. Haftada en az 3 kez uygulandığında çok iyi sonuçlar verebilir.
  • Kıl dönmesine karşı bitkisel çözüm önerilerimizin bir diğeri de kurutulmuş ısırgan. Birkaç tutam kurutulmuş ısırganı çok az suda kaynatarak lapa şekline getirdikten sonra ince bir tülbente sarıp, 15 dakika yaranın üzerine koyunuz. Haftada 2-3 kez tekrar edildiğinde yaranın kapanmaya başladığını göreceksiniz.
  • Kıl dönmesine bitkisel çözüm olan bu iki uygulama için de yaranın olduğu bölgedeki tüm kıllar alınmalı ve uygulama boyunca bölge temiz olmalıdır.

Kıl dönmesine pişmiş soğan iyi gelir mi?
Evet, bilindiği üzere soğan kürü ya da bu kürün merhem olarak kullanılması pek çok hastalığın tedavisi için kullanılmakta ve alternatif tıp ile uğraşan uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu yüzden kıl dönmesi sorunu yaşayan kişiler de, bir soğanı ocakta ısıtarak, vücudu yakmayacak sıcaklığa getirip, kıl dönmesinin yaşandığı alan üzerine bunu koyabilirler. Bu şekilde uygulanan soğan kürünün kıl dönmesi için etkili olduğu söylenmektedir.
Isırgan otu kıl dönmesine iyi gelir mi?
Evet, hatta ısırgan otu alternatif tıpta kıl dönmesi sorunu için en yaygın tavsiye edilen bitkilerdendir. Uygulama için öncelikle ısırgan otunu tencere içerisinde kaynatın ve daha sonra soğumasını bekleyerek kıl dönmesinin bulunduğu alan üzerine koyun yaklaşık 20- 30 dakika bu alan üzerinde bekletin ve daha sonra da bölgeyi durulayın.
Kıl dönmesi ameliyatsız tedavi var mı?
Evet, ancak bu yöntemlerden çoğunluğu genellikle kıl dönmelerinin erken evreleri için geçerli olmaktadır. Dikiş gerektirmeyen ve ayakta yapılabilen işlemler sayesinde hasta gün içerisinde işine geri dönebilmektedir. Ayrıca lazer ile tedavi yöntemiyle de kıl dönmesi ameliyatsız ve dikişsiz bir şekilde bu sorundan kurtulabilmektedir.
Çay ağacı yağı kıl dönmesine iyi gelir mi?
Evet, çay ağacı da kıl dönmesi sorunu için en yaygın kullanılan alternatif tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu bitkinin kullanılması deride bulunan batıkları önler, kıl dönmesi sorununu çözer aynı zamanda erken kullanıldığı takdirde kıl dönmesi probleminin oluşmasına da engel olduğu bilinmektedir.
Kıl dönmesine iyi gelen nedir?
Kıl dönmelerinin meydana gelmemesi için kiloya ve hijyene dikkat etmekte büyük önem vardır. Bunun yanı sıra kıl dönmesi sorunu yaşayan biri ısırgan otu, çay ağacı ve soğan kürü gibi bitkisel tedavileri uygulayabilir. Çünkü bu bitkilerin her biri, düzenli olarak ve doğru bir şekilde kullanıldıklarında hem kıl dönmesine iyi gelmekte hem de bu tür bir sorunun yeniden oluşmasını engellemektedir.
Isırgan otu makat çatlağına iyi gelir mi?
Evet, Bilindiği üzere özellikle yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda dışkıya bağlı olarak makat çatlağı gibi problemler yaygın olarak görülebilmektedir. Bu da çocuklar için oldukça can yakıcı bir sorun teşkil etmektedir. Ancak hiçbir zararı olmayan ısırgan otunun kaynatılması ve merhem gibi sürülmesi ile bu sorun ortadan kaldırılmaktadır.
Isırgan otu lapası neye iyi gelir?
Isıran otu lapasının başta kıl dönmesi olmak üzere pek çok hastalığa ya da cilt sorununa iyi geldiği söylenebilmektedir. Bunlar arasında makat çatlağı, kıl batması, böbrek taşlarını önleme, basur gibi sorunlar da yer almaktadır. Ayrıca ısırgan otu lapası; kan dolaşımına iyi gelir, kalbi korur ve buna ek olarak içerdiği vitaminler sayesinde de bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu da bizi hastalıklara karşı dirençli hale getirir.
Kıl dönmesi lazer kesin çözüm mü?
Kıl dönmesi için uygulanan lazer tedavisi sorunu tamamen ortadan kaldırsa da kıl dönmesinin tekrarlama olasılığı vardır. Ayrıca bu durum ameliyat olan hastalar için de geçerlidir. Çünkü kıl dönmesi sorunu, uzman hekimler tarafından tekrar etmeye meyilli bir hastalık olarak nitelendirilmektedir. Yani kıl dönmesi sorunun tedavi sonrasında yeniden tekrar etme durumu olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/egzama-kremleri/
https://guzellikcarsisi.com/lazer-epilasyon-merkezleri/
https://guzellikcarsisi.com/ayak-terlemesi-nasil-onlenir/
https://guzellikcarsisi.com/kuru-ciltler-icin-hizli-maske-onerileri/
https://guzellikcarsisi.com/bitkisel-selulit-tedavisi/