Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler | Güzellik Çarşısı

Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler

Benim metabolizmam çalışmıyor ne yapmam lazım?, Metabolizmanın hızlı çalışması için ne yapmalıyım?, Yavaş çalışan metabolizma nasıl hızlandırılır?, Metabolizmayı en çok ne çalıştırır? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Diyet > Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler
08 Aralık 2014
1.508 okunma
Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler

Metabolizma; vücudun kalori yakma ve diğer işlemleri gerçekleştirme hızı olduğundan dolayı metabolizma hızlandırıcı yiyecekler sayesinde; fazla kilolardan kurtulmak ve obezite gibi sağlık sorunu risklerinden uzak kalmak için en önemli faktördür.

En Çok Tercih Edilen Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler

Bazı besinlerin metabolizma hızını artırmaya yardımcı olduğu doğrudur. Bunun anlamı, vücudun yaktığı kalori sayısıdır. Vücut yağını kaybetmek ya da aşırı kilo alımını durdurmak için, metabolizma hızlandırıcı yiyecekler ile diyetinizi zenginleştirebilirsiniz.

  • Yumurta: Protein açısından zengindir ve metabolizma hızlandırması için idealdir.
  • Keten tohumu: Metabolizmanın hızlandırılması, diyabet, obezite ve kardiyovasküler hastalıklarda metabolik sendromu iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Mercimek: Protein açısından zengindir ve metabolizmayı hızlandırır. Bağırsaktaki faydalı bakterileri de beslemek için, iyi miktarda lif bulundurur.
  • Acı biber: Taze ve kuru biber içerikli baharatlı yemekler, metabolizmayı hızlandırırken, tokluk hissi verir.
  • Brokoli: Glukorafanın adlı madde içerdiğinden, metabolizmaya faydalıdır. Yan yağ seviyelerini düşürür. Yüksek seviyelerde glukofanin içeren Beneforte brokoli daha çok tercih edilir.
  • Elma sirkesi: Mide boşalmasını yavaşlatır ve tokluk hissi verir. Elma sirkesi kullanılırken; günde 1-2 yemek kaşığı ile sınırlandırılması ve 1 bardak su ile seyreltilmelidir.
  • Deniz yosunu: Tiroid hormonu üretimi ve tiroid bezinin düzgün çalışmasını sağlar. Düzenli olarak tüketildiğinde, iyot ihtiyacınızı karşılar.

Tüm bunların yanında günlük 1500 mm su içilmesi, en az 8 saat düzenli uyku uyunması, güç ve direnç eğitimi alarak, metabolizmanızı daha da hızlandırabilirsiniz.

Metabolizmanın hızı dediğimiz zaman aklımıza vücudun rahat çalışması için gün boyunca alınması gereken gerekli kalori ihtiyacı gelmelidir. Metabolizma hızı yüksek olan kişilerde kalori yakma olayı düşük olanlara oranla daha fazladır. Kişi, metabolizma hızlandırıcı yiyecekler yiyerek gün içinde metabolizmasının çalışmasını hızlandırabilir.

Bunların dışında kişi kahvaltı öğününü atlamamalı, kendini bütün gün aç bırakmak yerine sık aralıklar ile küçük öğünler yemeli, yorucu olmayan düzenli egzersizler yapmalıdır. Bunlar metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlayacaktır.

Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler


Acı biber metabolizma hızlandırıcı yiyecekler arasında ilk sırada yer almaktadır. Acı biberi yedikten 3 saat içinde metabolizmanın hızı 1 veya 2 katına kadar çıkmaktadır. Gün boyunca yaktığınız kalori miktarını yemekleriniz de kullanacağınız toz, pul biber ve acı biber sayesinde arttırabilirsiniz. Acı biberin bir diğer avantajı da yenildikten sonra kişide tokluk hissi uyandırmasıdır. Metabolizma hızını artıran bir diğer bitki ise zencefildir.

Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler

Zencefil bitkisi, sindirime yardımcı olmasının yanında vücut sıcaklığının artmasına neden olduğundan metabolizma her zamankinden %20 fazla kalori yakar. İçinde kafein maddesi olan yeşil çay vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmanın hızlanmasını sağlar. İçindeki etkili maddesi fenol olan yeşil çayı sıcak ve soğuk olarak tüketebilirsiniz. Proteinli besinlere ağırlık verilmesi ise metabolizmanın hızlı çalışmasına katkı sağlayacaktır.

Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler

Şöyle ki; protein karbon hidratlara göre vücutta daha zor sindirilmektedir. Proteinli yiyecekleri vücut sindirmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğundan yakılacak kalori miktarı da artacaktır. Lifli yiyecekler besinlerin sindirimi sırasında vücudun kullandığı enerjinin artmasını sağlamaktadır. Tarçın bitkisinin kilo vermede iki tür etkisi vardır. İlk olarak kan şekerini düzenlediği için öğünler arasında oluşan açlık hissini ortadan kaldırması, ikinci etki ise vücut ısısını arttırmasıdır. Bu artan ısı ile birlikte vücudun metabolizması hızlanır ve kalori yakımı artar. Susuz bir yaşam düşünmek imkânsız olduğundan günde en az 2,5 LT suyun içilmesi hem metabolizmayı hızlandırması hem de sağlık açısından oldukça önem taşımaktadır.

Metabolizma hızlandırıcı yiyecekleri mümkün olduğu kadar vücudunuza doğal yollardan almanızı öneririz. Faydası çabuk ve etkili olacaktır.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/evde-vucut-bakimi-nasil-yapilir/

https://guzellikcarsisi.com/terleme-nedenleri/

https://guzellikcarsisi.com/zayiflatan-baharatlar-neler/

https://guzellikcarsisi.com/yagsiz-yiyecekler-nelerdir/

https://guzellikcarsisi.com/ender-sarac-diyeti/