Cilt güzelliği ve bakımlı olması herkesin istediği bir durumdur. Cildin parlak ve taze görünmesi için cilde iyi gelen yiyecekler bulunur....
21.07.2021
10
Karaciğere iyi gelen yiyecekler sayesinde bu önemli organda meydana gelen hasarların minimum seviyeye indirilmesini sağlayabilirsiniz. Vücudumuzda enzimlerin üretilmesinde ve vücudun...
16.07.2021
56
Rüyada örümcek görmek çok farklı şekillerde tabir edilebilir. Görülen örümceğin şekli ve rengine göre farklı yorumlanır. Genel olarak hayırlı bir...
08.07.2021
32
Rüyada paranın görüldüğü yerin, miktarının ve paranın büyüklüğünün rüyanın yorumuna farklı detaylar katacağını söylemek mümkündür. Rüyada para görmek farklı alimler...
15.06.2021
67

Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler

08.12.2014
1.055
Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler

Metabolizmanın hızı dediğimiz zaman aklımıza vücudun rahat çalışması için gün boyunca alınması gereken gerekli kalori ihtiyacı gelmelidir. Metabolizma hızı yüksek olan kişilerde kalori yakma olayı düşük olanlara oranla daha fazladır. Kişi, metabolizma hızlandırıcı yiyecekler yiyerek gün içinde metabolizmasının çalışmasını hızlandırabilir.

Bunların dışında kişi kahvaltı öğününü atlamamalı, kendini bütün gün aç bırakmak yerine sık aralıklar ile küçük öğünler yemeli, yorucu olmayan düzenli egzersizler yapmalıdır. Bunlar metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlayacaktır.

Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler

Acı biber metabolizma hızlandırıcı yiyecekler arasında ilk sırada yer almaktadır. Acı biberi yedikten 3 saat içinde metabolizmanın hızı 1 veya 2 katına kadar çıkmaktadır. Gün boyunca yaktığınız kalori miktarını yemekleriniz de kullanacağınız toz, pul biber ve acı biber sayesinde arttırabilirsiniz. Acı biberin bir diğer avantajı da yenildikten sonra kişide tokluk hissi uyandırmasıdır. Metabolizma hızını artıran bir diğer bitki ise zencefildir.

Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler

Zencefil bitkisi, sindirime yardımcı olmasının yanında vücut sıcaklığının artmasına neden olduğundan metabolizma her zamankinden %20 fazla kalori yakar. İçinde kafein maddesi olan yeşil çay vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmanın hızlanmasını sağlar. İçindeki etkili maddesi fenol olan yeşil çayı sıcak ve soğuk olarak tüketebilirsiniz. Proteinli besinlere ağırlık verilmesi ise metabolizmanın hızlı çalışmasına katkı sağlayacaktır.

Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler

Şöyle ki; protein karbon hidratlara göre vücutta daha zor sindirilmektedir. Proteinli yiyecekleri vücut sindirmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğundan yakılacak kalori miktarı da artacaktır. Lifli yiyecekler besinlerin sindirimi sırasında vücudun kullandığı enerjinin artmasını sağlamaktadır. Tarçın bitkisinin kilo vermede iki tür etkisi vardır. İlk olarak kan şekerini düzenlediği için öğünler arasında oluşan açlık hissini ortadan kaldırması, ikinci etki ise vücut ısısını arttırmasıdır. Bu artan ısı ile birlikte vücudun metabolizması hızlanır ve kalori yakımı artar. Susuz bir yaşam düşünmek imkânsız olduğundan günde en az 2,5 LT suyun içilmesi hem metabolizmayı hızlandırması hem de sağlık açısından oldukça önem taşımaktadır.

Metabolizma hızlandırıcı yiyecekleri mümkün olduğu kadar vücudunuza doğal yollardan almanızı öneririz. Faydası çabuk ve etkili olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.