Metabolizmayı Hızlandıran Bitki Çayları | Güzellik Çarşısı

Metabolizmayı Hızlandıran Bitki Çayları

En çok yağ yakan bitki çayı hangisi?, Göbek eritmek için hangi bitki çayı?, Metabolizmayı en çabuk ne hızlandırır?, Gece metabolizmayı hızlandırmak için ne yapmalıyız? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Diyet > Metabolizmayı Hızlandıran Bitki Çayları
28 Ocak 2015
1.171 okunma
Metabolizmayı Hızlandıran Bitki Çayları

Dünyanın hemen her yerinde tüketilen bir içecek olan çay; metabolizmayı hızlandıran bitki çayları ile daha sağlıklı şekilde kilo vermenize de yardımcı olur. Çay yaprakları üzerine sıcak su dökerek, aromaların suya karışması için, birkaç dakika beklemeniz yeterlidir.

Kilo ve göbek yağını kaybetmek için tercih edeceğiniz bitkisel çaylar; hücreleri hasardan korurken, kalp hastalığı riskini de azalttığı söylenir.

Kilo Kaybına ve Vücut Yağını Azaltmaya Yarayan Bitkisel Çaylar

Çay içmek; şeker ve kalorisi yüksek içeceklerin boşluğunu doldurduğundan dolayı, kilo vermeyi ya da kilo korumayı destekler. Kalori içermemesine ek olarak bazı bitkisel çaylarda, fazla yağ yakma desteği sunan bileşenler vardır.

  • Yeşil çay: Kilo kaybı için en etkili çay türüdür. Vücut yağında ve kilo azalması konusunda oldukça etkindir. Yeşil çayda bulunan kateşin adı verilen antioksidanlar, metabolizmayı çalıştırır.
  • Oolong çayı: Termojenezi teşvik eden çay sayesinde; vücut enerjiden ısı üreterek, daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur.
  • Rooibos çayı: Güney Afrika’da yetişen çay, lezzetli ve kafeinsizdir.
  • Beyaz çay: En az işlenen çay türlerindendir. Yaprakları tamamen açılmadan toplanır ve hızlı şekilde kurutularak, oksitlenmenin önüne geçilir. Antioksidan açısından zengindir ve metabolizmayı hızlandırırken, yağ hücrelerinin parçalanmasında etkin rol oynar.

Birçok insan çayı, sadece yatıştırıcı olarak kullansa da sağlık açısından birçok yararı bulunur. Asitli içecekler, sodalı içecekler yerine metabolizmayı hızlandıran bitki çayları tercih edilerek hem sağlıklı kilo verebilir hem de daha fit bir görünüm kazanabilirsiniz.

Metabolizmayı hızlandıran bitki çayları özellikle de fazla kiloları ile başı dertte olan kişilerin çok fazla tercih ettikleri içeceklerdendir. Yoğun çalışma temposu arasında spor ve egzersize yeterli zaman ayıramayan ve fazla kilolarından şikâyet edenlerin kurtarıcısı olmaktadır.

Metabolizmayı Hızlandıran Bitki Çayları Hangileridir?

Yeşil çay: Yeşil çayın içerisinde bulunan antioksidan etkisi metabolizmayı hızlandırarak yağ yakılmasını sağlamaktadır. Ayrıca yeşil çay yemeklerden önce içildiğinde kan şekerinin yavaş yükselmesini sağlayarak iştahı bastırmakta ve tokluk hissi yaratmaktadır.


Mate çayı: Güney Amerika’da yetişen bir bitki olan mate bitkisinin yaprakları çay olarak tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırmaktadır. Uyarıcı etkiye sahip olan mate çayı kilo vermeyi de hızlandırmaktadır. Mate yapraklarından yapılan çay aynı zamanda kafein içermesi nedeniyle de metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca mate çayı analeptik yani enerji verici bir içecektir.

Tarçın: Vücut sıcaklığını arttıran tarçın, metabolizmayı hızlandıran bitki çayları arasında yer almaktadır. Baharat gurubundan olan tarçın yağ yakımına etki etmekte ve toz ya da çubuk olarak kullanılmaktadır.

Biberiye: Oldukça kolay bulunabilecek bir bitki olan biberiye, yağ yakıcı özelliği ile kilo vermenin en iyi yardımcısıdır. Özellikle de oturarak çalışanlar için metabolizmayı hızlandırarak fayda sağlayan biberiyenin pek çok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir.

Isırgan: Isırgan bitkisinin yaprakları ve tohumları kaynatılıp çay olarak içildiğinde metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamakta, idrar söktürmekte ve fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

Zencefil çayı: Kan dolaşımını arttıran ve vücut sıcaklığını yükselten zencefil çayı da metabolizmayı hızlandıran bitkiler arasında yer almaktadır.

Metabolizmayı hızlandırmak, kilo almanın önüne geçmekte ve alınan fazla kiloların verilmesini sağlamaktadır. Fakat çoğu zaman insanlar hareketsiz yaşam koşulları nedeniyle metabolizmayı hızlandıran bitki çayları kullanmakta ve pek çok bitkinin yağ yakıcı özelliğinden yararlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/balik-burcu-diyeti/

https://guzellikcarsisi.com/evde-vucut-bakimi-nasil-yapilir/

https://guzellikcarsisi.com/zayiflatan-baharatlar-neler/

https://guzellikcarsisi.com/dopamin-diyeti/