Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler | Mide Bulantısına Ne İyi Gelir | Güzellik Çarşısı

Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler | Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Mide bulantısı olan biri ne yemeli?, Mide bulantılarını ne geçirir?, Mide bulantısına hangi meyve iyi gelir?, Kusmamak için ne yemeli? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler | Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
25 Eylül 2021
391 okunma
Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler | Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Mide bulantısı düzensiz beslenme, hamilelik, üşütme ve birçok farklı rahatsızlığın öncül belirtisi olarak meydana gelebilmektedir. Mide bulantısına uygun tedavi yolunun bulunması için hangi sebepten kaynaklandığı hakkında temelde bir bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Size vereceğimiz ipuçları ile mide sağlığınızı yeniden kazanabilir ve hayatınızı zorlaştıran ve hatta çekilmez bir hale getiren mide bulantısı ile başa çıkabilirsiniz. Sunmuş olduğumuz yöntemler ele alınırken besin önerilerimizi olabildiğince doğal şekilde temin etmelisiniz. Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler bu şekilde sağlığınıza çok daha net bir katkı sağlayacaktır.

Zencefil

Mide bulantısı’na ne iyi gelir sorusunun yanıtı olarak akla gelen ilk besin kesinlikle zencefildir. Özellikle üşütmelerden ve besin zehirlenmelerinden kaynaklanan mide bulantılarının tedavi edilmesi için sıklıkla kullanılmaktadır. Zencefil geçmiş yüzyıllarda ilaç olarak kullanılan malzemelerden bir tanesidir. Mide bulantısı ile baş etmek için ve günlük hayat akışınıza ayak uydurmak için zencefil size nefes alma fırsatı sunacaktır.

 • Zencefil mayhoş tadı ve içerisinde yer alan faydalı uçucu yağlar ile muhteşem bir bulantı dindirici görevi görmektedir.
 • Zencefilin uzun yola çıkarken demlenip bir termosa koyularak içilmesi durumunda yol tutmasına karşı tedbir de alabilirsiniz.
 • Zencefil tüketirken tadından dolayı rahatsızlık duyuyorsanız özellikle bal ve limon ile yemeyi de tercih edebilirsiniz.

Zencefili taze olarak temin etmekte zorluk çekerseniz kuru olarak da kullanabilirsiniz. Kuru olarak kullanmadan hemen öncesinde muhakkak sıcak suyun içerisinde bekletmelisiniz. Son dönemlerde toz haline getirilmiş olan zencefil de satışa çıkarılmıştır. Toz halinde tüketmek sizin için daha pratik olabilir.

Patates

Mide bulantısı nasıl geçer; geleneksel tedavi metotları hastalıkların giderilmesi için harika bir fırsat sunuyor. Patates yıllardır Anadolu’da mide ve bağırsak hastalıkları ile mücadele eden kişilerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Patatesin pişirilme metodu mide bulantısına karşı etkinliği konusunda belirleyicidir. Mide rahatsızlıklarına karşı bir şifa kaynağı olarak tüketmek isterseniz haşlama metodu sizin için daha doğru bir alternatif olacaktır. Haşlayarak üzerine sumak serperek tüketmek mide bulanması rahatsızlığını büyük oranda kesecektir.

 • Patates içerisinde barındırdığı yoğun nişasta oranı ile bulantı kesici özelliğine sahiptir.
 • Limon sıkılarak tüketildiği zaman üşütme sebebi ile meydana gelen bulantıların kesilmesi için daha etkili olacaktır.
 • Çok sık tüketildiği zaman kabızlık sorununa da yol açabiliyor.

Patatesin haşlanması sırasında yararlı besinlerin suya geçmemesi için kabukları ile haşlamanız tavsiye ediliyor.

Yoğurt

Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler arasında dikkat çeken unsurların başında yoğurt gelmektedir. Yoğurt sayesinde midenizin özellikle besin zehirlenmelerinden kaynaklanan sorunlar ile mücadelesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Mide bulantısı için ilaç desteği almadan önce içerisinde bulundurduğu yararlı besinler ile dikkat çeken yoğurttan istifade etmek çok daha mantıklı olacaktır.

 • Mide bulantısı ile mücadele ederken kalsiyumun bulantı dindirici bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
 • Yoğurdun içerisinde yer alan faydalı bakteriler ve peynir altı suyu sayesinde midenin hazım kapasitesinin güçlenmesi ve bulantıların dindirilmesi sağlanabiliyor.
 • Mide bulantısı ile mücadele ederken aynı zamanda kalori hesabı da yapıyorsanız ve kilo sorununuz varsa yoğurdunuzu yağ oranı düşük olan sütlerden mayalamak daha doğru olacaktır.

Yoğurdun özellikle evde mayalanmış olması yakalanacak olan etkinin çok daha üst seviyede olmasını mümkün kılmaktadır. Hazır yoğurtlarda bulunan koruyucu kimyasallar sebebi ile faydadan ziyade size zararı dokunabilmektedir.

Nane

Mide bulantısı için bitkisel çözüm denildiği zaman akla gelen en önemli alternatiflerin başında taze nane gelmektedir. Taze nane aracılığı ile içerisinde yer alan uçucu yağlar sayesinde midenizin hazım sorunundan kaynaklanan bulantılarını dindirebilirsiniz. Dilerseniz kuru dilerseniz de taze nane kullanma imkanınız vardır. Hangisi sizin için daha erişilebilir ise onu tercih edebilirsiniz. Mide bulantısı etkilerine ve sersemliğe karşı tedbir almak için nane ve limon karışımı oluşturmak sizin için çok daha verimli olacaktır.


 • Dileyen kişiler patates gibi mide yatıştırıcı olan besinler üzerine nane ekleyerek tüketebilir.
 • Kuru nane tüketecek olan kişilerin nane, limon, ılık su, bal maddelerinden oluşan bir karışım bir araya getirmesi harika bir iksir oluşturacaktır.
 • Midenize destek olan nanenin tadından hoşlanmıyorsanız bir tatlı kaşığı bal, bir tutam zencefil ile bir çay kaşığı naneyi bir araya getirerek onu yutabilirsiniz. Bu şekilde mide bulantınızı en aza indirecek karışıma da ulaşmış olacaksınız.

Taze nane tüketecek olan kişilerin özellikle kimyasallardan arındırmak için bol su ile yıkamaya dikkat etmesi gerekiyor. Yeşillikler üzerinde oluşan kimyasal birikimleri sonucunda vücudunuza faydadan ziyade zarar verme sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Limon

Mide bulantısı’na iyi gelen şeyler incelendiği zaman özellikle C vitamini yoğun olan besinlerin mide bulantısı üzerinde etkisinin çok yüksek olduğu net şekilde görülüyor. Limon sayesinde mide bulantısına kısa sürede çözüm bulmak mümkün. Dilerseniz dilim dilim tüketebilir silerseniz sadece suyunu içebilirsiniz. Bal ve zerdeçal ile karıştırarak tüketmek mide bulantısı tedavisinde elde edilecek olan efektifliği de artıracaktır.

 • Limon sayesinde vücudunuza tam bir C vitamini takviyesi yapacaksınız. Bu şekilde bulantıya karşı sarf edilecek olan direncin çok daha üst noktaya çıkması mümkün kılınacaktır.
 • Limonun sadece müstakil olarak değil aynı zamanda çorbalarda ve çaylarda kullanılması da tavsiye ediliyor.
 • C vitamininden en yüksek derecede istifade edebilmek için limonun sıkıldıktan sonra kısa sürede tüketilmesi gerekir.
 • Ayrıca düşük tansiyon sorunu yaşayan kişilerin çok daha dikkatli olması gerekiyor. Limonun tansiyonu düşürücü etkisi olması sebebi ile fazla kullanımında halsizliğe ve baş dönmesine sebep olabilir.

Kullanmış olduğunuz limonun organik olduğundan eminseniz kabuklarını kurutarak da kullanabilirsiniz. Fakat organik olmayan limonların kabuklarından uzak durmalısınız. İlaçlamalar sebebi ile kimyasal birikimi kabuklarda daha yoğun bir halde kendini göstermektedir.

Elma Sirkesi

Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler arasında dikkat çeken ve çok yönlü faydası ile son senelerin favorisi olan elma sirkesi de bulunuyor. Elma sirkesi kullanımında tercih ettiğinizi ürünün organik olmasına dikkat etmelisiniz. Mide bulantısı ile her evde yer alan bu sirke türü ile mücadele etmek mümkün!

 • Mide bulantısının giderilmesi ve mide florasının desteklenmesi için bulunmaz bir kaynaktır.
 • Midesinde gastrit sorunu olan kişilerin sirke tüketiminde aşırıya kaçmaması gerekiyor. Aksi takdirde gastrit rahatsızlığının hız kazanması ve nüksetmesi söz konusu olabilir.

Elma sirkesi hazırlanırken kullanılan sirke anasının doğal olması, kullanılan sirkenin fabrikasyon olmamasına da ayrıca dikkat edilmesi gerekir. Doğal ürünlerde elde edilecek verim her zaman daha fazladır.

Süt

Süt şifalı ve mucizevi bir kalsiyum deposudur. Yapılan bilimsel araştırmalarda kalsiyumun mide bulantısı sorunu ile mücadele etmede büyük bir etki sahibi olduğu fark ediliyor. Kalsiyum yönünden zengin olan süt ile mide bulantısı sorununu çözmek oldukça kolay!

 • Süt içerisine ekleyeceğiniz zerdeçal ile bir sağlık kürü oluşturabilirsiniz. Bu kür sayesinde mide bulantı sorunlarınızın doğal çözümler ile minimum seviyeye indirilmesi sağlanabilir.
 • Mide bulantısında sütü kullanırken soğuk olarak tüketirseniz aynı zamanda mide ekşimesi sorununu da aşma fırsatınız olacaktır.

Süt laktoz intoleransı olan kişilerde sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu tür bir alerjik durumunuz varsa vermiş olduğumuz önerileri dikkatle incelemelisiniz.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/nane-ile-cilt-bakimi/
https://guzellikcarsisi.com/mide-kucultme-yollari/
https://guzellikcarsisi.com/mide-agrisina-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/mideye-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/zencefil-maskesi/