Reflüye İyi Gelen Yiyecekler | Reflüyü Azaltan Besinler | Güzellik Çarşısı

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler | Reflüyü Azaltan Besinler

Reflünün geçmesi için ne yapmalıyım?, Evde reflüye ne iyi gelir?, Reflüyü ne yatıştırır?, Reflü yoğurt yenir mi? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Reflüye İyi Gelen Yiyecekler | Reflüyü Azaltan Besinler
05 Ekim 2021
1.117 okunma
Reflüye İyi Gelen Yiyecekler | Reflüyü Azaltan Besinler

Reflüye iyi gelen yiyecekler arasında inceleme yapıldığı zaman asit oranının düşük olduğu besinlerin bu hastalığın tedavisi için daha uygun olduğu görülmektedir. Reflü rahatsızlığında mide kapakçığının işlevinin bozulması sebebi ile mide içeriğinin yemek borusuna doğru hareket etmesi söz konusudur. Midede meydana gelen ait üretimi sebebi ile ses tellerinde yanmaya sebebiyet verecek ve hatta ses tellerinde kalıcı hasar bırakabilecek bir hastalıktır. Tıbbi tedaviniz alırken aynı zamanda beslenme alışkanlıklarınızı da düzenlemeniz gerekiyor. Sizin için derlemiş olduğumuz muhteşem besin tavsiyeleri ile günlük hayatınızda reflünün olumsuz etkisini çok daha minimum seviyede hissedebilirsiniz.

Badem

Reflü’ye ne iyi gelir; reflü gibi mide kapakçığının işlev sorunlarından kaynaklanan rahatsızlıklarda tüketilen besinler ile yüzde yüz tedavi sağlamak mümkün değildir. Sadece belirtilerini ve hayatınıza olan etkilerini minimum seviyeye indirmenizi sağlayacak bir fırsat sunmaktadır. Bademin mideyi destekleyen ve hazmı kolaylaştıran yapısı sayesinde reflü rahatsızlığına karşı harika bir besin olduğu dile getirilmektedir. Badem ülkemizde yerli ve ilaçsız tarım ile üretilebilen nadir yemişlerdendir.

 • Badem içerisinde yer alan değerli yağlar ile midenin sakinleşmesini sağlıyor.
 • Badem tüketilirken etkisinin artırılması için kabukları ayıklandıktan sonra tavada ısı ile buluşturmak size kazandıracağı enzimlerin harekete geçmesini mümkün kılacaktır.
 • Sık tüketildiği zaman günlük kalori alımına dair büyük sorunlar yaşatabilmektedir.

Dilerseniz çiğ dilerseniz de kurutulmuş şekilde kullanabilirsiniz. Kullanım sırasında kavrulmamış ve tuz eklenmemiş olan versiyonu tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Aksi takdirde kalori kontrolü sırasında sorunlar medyana gelebilir.

Süt

Reflü nasıl geçer; süt reflü tedavisinde kullanılan en verimli kaynaklardandır. Özellikle reflü kaynaklı mide yanmasının giderilmesi için soğuk süt kullanılması çok daha mantıklı olacaktır. Süt tüketiminde ya pastörize olanların tercih edilmesi ya da doğal olan sütlerde düzgün bir biçimde kaynatılmış olan versiyonların kullanılması çok daha mantıklı olacaktır.

 • Süt içerisinde barındırdığı kalsiyum seviyesi ile midede meydana gelen yanmaların sönümlenmesini sağlar.
 • Süt sayesinde kalsiyumun yanı sıra sıvı tüketimini de artırmış olduğunuz için sindirimin kolay hale gelmesi de sağlanacaktır.
 • Süt tüketim aşamasında içerisine eklemiş olduğunuz zerdeçal ve zencefil gibi ürünler ile elde edilecek olan besin desteğinin çok daha yüksek seviyeye çıkması mümkün kılınacaktır.

Süt tüketimi sırasında gaz ve şişkinlik gibi sorunlar yaşayan kişiler için laktozsuz olarak tercih edilmelidir. Laktozsuz sütlerin tatlılığı da daha fazladır, şeker tüketiminin kısıtlanması için de harika bir alternatif olacaktır.

Siyah Fasulye

Reflü’ye iyi gelen yiyecekler arasında aslında kültürümüze çok da yabancı olmayan bir besin bulunuyor. Kuru fasulye ile oldukça benzer özelliklere sahip olan siyah fasulye reflü ile mücadelede harika bir destek sunmaktadır. Siyah fasulye besininin bu derece sık tavsiye edilmesinin sebebi bitkisel kaynaklı proteinler arasında en kaliteli alternatiflerden biri olmasıdır.

 • Bitkisel kaynaklı proteinlerin beslenme düzenine entegre edilmesinin reflü ile savaşta büyük bir koz olduğu görülüyor.
 • Fasulyenin lifli yapısı sayesinde bağırsak sağlığını desteklediği de fark edilmektedir.
 • Gaz sorunu yaşamamak için pişirme sürecinde bolca kimyon kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Siyah fasulye temin edemeyen kişiler kuru fasulye de tercih edebilmektedir. Bu konuda herhangi bir kısıtlama söz konusu olmayacaktır.

Maydanoz

Reflü için bitkisel çözüm arayışında olan kişiler için en temel alternatiflerin başında maydanoz gelmektedir. Maydanoz midede yanmaların giderilmesi ve mide sindirim sisteminin güçlendirilmesi için de harika bir fırsat olacaktır. Özellikle reflü hastalığının başlangıç safhasında kaynatarak ya da direkt olarak salata biçiminde maydanoz tüketmek elde edilecek olan tedavi sürecine hız kazandıracaktır.


 • Maydanozun lifli yapısı sayesinde uzun süreli tokluk hissi oluşturulurken aynı zamanda mide duvarının sağlığını korumak da mümkün kılınacaktır.
 • Sadece reflü değil aynı zamanda mide duvarının iltihaplanmasından kaynaklanan gastrit ile mücadelede de maydanoz kullanabilirsiniz.
 •  Zerdeçal ile bir arada tüketildiği zaman etken maddelerin mideyi koruması saha kolay bir hale gelecektir.

Maydanoz tüketimi sırasında özellikle yaprakların muntazam şekilde yıkandığından emin olmanız gerekir. Herhangi bir kimyasal bulunması durumunda sağlığınıza katkıdan ziyade zarar vermiş olursunuz.

Bal

Reflü’ye iyi gelen şeyler arasında tartışma yaratan bir besin de bulunuyor: Bal! Bal birçok uzman tarafından reflü hastalarına önerilmiyor. Bu noktada doğal bala ulaşan kişiler için ise durum başka! Doğal olarak üretildiğinden ve içerisinde herhangi bir şeker şurubu olmadığından emin olduğunuz ballarda reflü rahatsızlığının kalıcı olarak tedavi edilmesi dahi sağlanabilmektedir. Önemli olan %100 doğal üretilmiş bal kullanmak. Özellikle kestane balının etkinliği yurtdışında bilimsel çalışmalarda da onaylanmıştır.

 • Balın tedavi edici boyutu bitkilerde saklıdır. Bitkilerin farklı polenlerinin arılar tarafından doğal olarak toplanması ile oluşturulan balların deride meydana gelen yaraları kapatma imkanı dahi vardır.
 • Bal içeriği incelendiği zaman özellikle mide kapakçığında bulunan yaraların minimum seviyeye indirilmesi ve mide iç duvarındaki yaraların da tedavi edilmesi için harika biri alternatif olduğu görülüyor.

Bal tüketiminde porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi gerekiyor. Çok yüksek miktarlarda tüketilmesi durumunda günlük kalori alım durumunu artırma gibi bir soruna neden olabilir.

Muz

Reflüye iyi gelen yiyecekler arasında lezzeti ile büyüleyen muz da yer alıyor. Potasyum kaynağı olan bu meyvenin sadece reflü değil birçok farklı mide rahatsızlığı için de harika bir fırsat olduğu görülmektedir. Muz tüketirken ürünün yerli mahsul olmasına da ayrıca dikkat edilmelidir.

 • Muz lifli yapısı ile mide sağlığının korunmasına katkı sağlayacaktır.
 • Bitkisel potasyum kaynağının kana karışması sayesinde midenin kalıcı olarak iyileşmesi için de bir şans yaratmaktadır.
 • Muzun tüketimi sırasında insülin seviyesinin dengelenmesi için üzerine toz tarçın eklemeniz de tavsiye edilmektedir.

Özellikle kadınların reflü tedavilerinde ve mide sorunlarının giderilmesinde potasyum desteği vermek yerine uzmanların günde 1 adet muz tüketmelerini tavsiye ettikleri de görülüyor.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi midenin ve bağırsakların sakinleşmesi ve kendini toparlaması için harika bir fırsat sunmaktadır. Yulaf ezmesi sayesinde reflü ile mücadele ederken muhteşem bir tokluk seviyesi elde edilirken aynı zamanda asitten arındırılmış bir karbonhidrat alımı sağlanır.

 • Yulaf ezmesi uzun süreli tokluk verirken midenin farklı besinler ile yorulmadan doygun hale gelmesini sağlar.
 • Dileyen kişiler için yulaf ezmesinin ince çekilmiş olan alternatifleri de bulunuyor.
 • Özellikle hem karbonhidrat hem de protein yönünden zengin olan yapısı ile muhteşem bir besleyici değer sunmaktadır.
 • Yulaf ezmesinin içerisine eklenen süt ve yoğurt ile mideniz için daha faydalı bir karışım elde edebilirsiniz. Porsiyon kontrolüne dikkat etmelisiniz. İdeal olarak bir öğün yerine geçecek olan yulaf ezmesi için kadınlar 2 yemek kaşığı, erkekler de 4 yemek kaşığı kullanabilirler.

Dileyen kişiler yulaf ezmesini laktozsuz süt ile pişirerek tüketebilir. Bu şekilde daha yumuşak bir hal almaktadır. Satın almış olduğunuz yulaf ezmesinin yerli üretim olmasına ve olabildiğince az işlenmesine dikkat etmelisiniz. Bazı kişiler yulaf ezmesi ile müsliyi karıştırabiliyor. Müslinin içerisinde genellikle eklenti şeker de bulunmaktadır. Yulaf ezmesini tercih etmek bu şekilde daha verimli bir hal alır. Dilerseniz tadını değiştirmek için bal ya da fıstık ezmesi de kullanma imkanınız vardır.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/bir-blender-ile-yapilacak-seyler-nelerdir/
https://guzellikcarsisi.com/mide-agrisina-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/sems-aslan-cilt-sikilastirma/
https://guzellikcarsisi.com/mideye-iyi-gelen-yiyecekler/