Saç Bakımı Nasıl Olmalı? | Güzellik Çarşısı

Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Saçları kaç günde bir yıkamak lazım?, Saç bakım ürünleri hangi sırayla?, Saçları yıkadıktan sonra ne yapılmalı?, Saç yıkama rutini nasıl olmalı? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Saç > Saç Bakımı Nasıl Olmalı?
07 Aralık 2014
1.313 okunma
Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Sağlıklı saçlara sahip olmak için, doğru saç bakımı nasıl olmalı konusunda, farklı uygulamalar bulunur. En iyi saç bakımı ipuçları ise, saçlarınızın bakımı için uygulanması gereken püf noktaları gösterir.

Saç bakımında yapılması gerekenler;

  • Saçları düzenli şekilde yıkamak; saç derisini ve saçı kirden, yağdan arındırır. Aşırı kuru saçlar, haftada 2 kere yıkanmalıdır.
  • Saçlarınıza zararı olan tüm kimyasal içerikli şampuanlar terk edilmelidir. Saç tipine uygun daha hassas, daha az kimyasalı olan şampuanlar tercih edilmelidir.
  • Saçlar fön kurutma makineleriyle değil, havluyla kurutulmalıdır. Islak saçlarla asla yatılmamalı ya da ıslak saç taranmamalıdır.
  • Geniş dişli tarak kullanarak, saçların kırılmasını önlersiniz.
  • Saçlar doğal şekillendirilmelidir. Isıya maruz bırakmadan havluyla kurutarak şekillendirebilirsiniz. Eğer muhakkak fön, düzleştirici gibi işlemler uygulayacaksanız, ısı koruyucu serum ile saçlar korumaya alınmalıdır.

Sağlıklı beslenmek, saçları düzenli olarak kesmek ve bol su içmek de saç ve saç derisine iyi gelen ve sağlıklı saçların oluşmasına olanak tanıyan uygulamalardır.

Saç Bakımında Neler Yapılmamalıdır?

Saç bakımı nasıl olmalı konusunda yapılması gerekenler kadar, yapılmaması gerekenler de vardır. Saç derinizdeki doğal yağların gitmesi, kuru ve pul pul dökülmesine neden olan sıcak duşlardan kaçınılmalıdır. Soğuk duşlar, iyi bir seçenektir.

Stres saç dökülmesine ve daha sağlıksız görünmesine neden olur. Bu yüzden stresten mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Saç boyamak, perma yaptırmak, saç tedavileri uygulamak, kimyasallarla yapıldığından, saç köklerini etkiler ve saçın büyümesini önler.

Düzleştiriciler, fön makineleri, bukle maşası kullanmak, saçlara uzun süre ısıyla şekillendirme yapmak; saç yapısını değiştirir ve saçı kurutur. Tuzlu su saçları yıkamak, saç kütikülüne zarar verir ve saçın dolaşmasına neden olur.

Saçların görüntüsü ve şekli bayanlar için oldukça büyük önem taşımaktadır. Parlak ve bakımlı saçların kadınlarda özgüveni geliştirdiği bilinen bir gerçektir. Özellikle kadınların kendilerini kötü hissettiği zamanlarda hemen kuaföre gitmeleri bunun en güzel delilidir. Yalnız her zaman kuaföre vakit ayıramayabilirsiniz. Böyle olunca da saçlarınızın bakımını kendiniz evde yapmanız gerekmektedir. Kendinizin uygulayacağı doğal saç bakımı sayesinde saçlarınız tekrar eski canlılığına ve parlaklığına kavuşacaktır.

Saç Bakımı Nasıl Olmalı?


Saçlarınızın gür olmasını ve fazla gözükmesini istiyorsanız saç modelinize biraz dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Bunun içinde saçlarınızın uç kısmına jöle sürmelisiniz. Saçlarınızı kurutacağınız zaman başınızı öne eğin. Böyle yaptığınız zaman alt tarafta kalan saçlar kabaracaktır. Saçların en üstleri en son kurutulmalıdır. Saç spreyi kullanacağınız zaman spreyi saçınızın üst tarafına sıkmayın. Yüzünüzde kırışıklıklar belirmişse bu durumda saçlarınızı koyu boyamaktan çekininiz.

Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Size dalgalı modeller daha iyi gidecektir. Saçlarınıza yaptığınız dalgaların uzun süreli olmasını istiyorsanız saçlarınızı yıkamadan bir günce saçlarınıza Hint yağı masajı uygulayın ve bütün gece başınızda tutun. Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını istiyorsanız on veya on iki haftada bir uçlarından aldırmalısınız. Saçlarınızın parlak ve sağlıklı olmasını istiyorsanız beslenmenize de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Saçlarınızın kırılmasından şikâyetiniz var ise çok zorunlu olmadıkça kuru saçlarınızı taramayınız. Çok keskin kenarlı fırçalar ile taraklar kullanmaktan kaçının. Saç bakımı için kullandığınız kozmetik ürünlerinin sayısını azalttın. Kullandığınız ürünlerin kaliteli ve kimyasal içeriklerinin az olmasına dikkat ediniz. Saçlarınızı serbest bırakın. Bu durumda saç dipleriniz hava alacak ve sağlıklı bir şekilde uzayacaktır. Saçlarınızda kepekten şikâyetçiyseniz 3 litre suyun içine 300 gram ısırgan otunu kökleriyle birlikte atın ve kaynatın. 15 dakika kaynayan bu bitki suyunu saçlarınıza uygulayın ve ardından saçlarınızı şampuanlayın. Saçlarınızın parlak olmasını istiyorsanız durulama suyunuza bir kaşık limon ve sirke dökün.

Saç bakımında yapılacak olan aşamaları uyguladığınız takdirde sizin de sağlıklı ve parlak saçlarınız olacaktır.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/kivircik-sac-bakimi-nasil-olmali/

https://guzellikcarsisi.com/yagli-saclarin-bakimi/

https://guzellikcarsisi.com/maskara-kullanimi-nasil-olmali/

https://guzellikcarsisi.com/dislerin-bembeyaz-olmasi-icin-ipuclari/

https://guzellikcarsisi.com/saclarin-uzamasi-icin-dogal-yontemler/