Saç Kepeği Nasıl Geçer? | Güzellik Çarşısı

Saç Kepeği Nasıl Geçer?

Saç kepeği nasıl geçer evde?, Kepekli saçlar için ne yapmalı?, Saç kepeği doğal yolla nasıl geçer?, Yoğun kepeğe ne iyi gelir? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Saç > Saç Kepeği Nasıl Geçer?
23 Temmuz 2015
832 okunma
Saç Kepeği Nasıl Geçer?

Saç kepeği nasıl geçer soranlara doğal ve etkili yöntemlerden söz etmekte fayda var. Saç kepeğine karşı etkili olan kimyasallardan ve de pahalıya kaçan kozmetiklerden uzak durmak isteyebilirsiniz. Bunun üzerine:

  • 1 kaşık elma sirkesi ve su eşliğinde saçların yıkanması kepeğin giderilmesine etkili olacaktır.
  • 1 kase yoğurt eşliğinde saç diplerine masaj yapmakta kepeklere karşı iyi gelecektir.

Görüldüğü üzere tamamen doğal yöntemlerden söz edilir. Her bir yöntemin ardından saçların iyice durulanması ve de krem uygulamalarına geçmekte önem arz etmektedir. Ancak bu adımlara karşı saç kepekleri sona erer ve sağlıklı bir görünüm kazanırsınız.

Saç Kepeği Ne İyi Gelir?

Saç kepeği nasıl geçer merak edenlere karbonattan da söz etmek gerekir. Şöyle ki karbonatın tek başına değil şampuan eşliğinde uygulanması fayda sağlar. Şampuan içerisine sadece 1 yemek kaşığı kadar eklenmesi yeterli olacaktır.

Sadece karbonat değil devamında Hindistan cevizi yağının da etkili olduğu bilinir. Üstelik bu sefer şampuan ile karıştırmadan kullanıma geçilir. Direk olarak avuç içerisine alınan yağın saç derisine nüfus ettirilmesi gerekir. Bir süre kadar saç derisinde kalması halinde durulamaya geçilir. Böylece kepeklerin önüne geçmeniz ve saçların parlak bir görünüme sahip olmasını sağlamanız mümkün olacaktır.

Ölü saç derisinin pul pul dökülerek saçlarda görülmesine saç kepeği denmektedir. Bulaşıcı olmayan ve genellikle ciddi sorunlara yol açmayan saç kepekleri, özellikle koyu renk kıyafetler giyildiğinde pek de hoş olmayan görüntüler yaratabilir. Günlük yaşantınızda ne kadar bakımlı olursanız olun, bol kepekli saçlar dışarıdan bakıldığında oldukça kötü görünmenize sebep olabilir.  Peki saç kepeği nasıl geçer?

Saç kepekleri için büyük reklam paraları harcanan çoğu şampuanların bile saç kepeklerini tam anlamıyla yok etmedikleri aşikârdır. Saç kepeklerinin 2 sebebi vardır:


  • İçsel sebepler: Hormonâl problemler, sağlıksız beslenme, kişisel temizliğe önem verilmemesi, çok fazla miktarda nişasta, yağ ve şeker kullanımı
  • Dışsal sebepler: Saç bakım maddeleri ve saç bakım aletlerinin yanlış ve fazla kullanımı, stres, tansiyon, dışarıyla yaşadığınız yer arasındaki yüksek ısı farkları

Saç kepeği nasıl geçer için ilk yapılacak uygulama şampuan kullanımıdır. Ancak  uzmanlar haftanın her günü saçların bu şampuanlarla yıkanmaması gerektiğini, haftada en çok 3 kez kepek şampuanlarının kullanımını önermektedirler. Bu şampuanlar:

  • Kükürt
  • Kömür- katran
  • Çinko
  • Salisilik asit içermelidir.

Ayrıca şampuanla birlikte kullanılan elma sirkesi de saç kepeğine karşı oldukça etkilidir. Bunun haricinde şampuanla birlikte 2 adet toz haline getirilmiş aspirin kullanımı da fayda sağlayacaktır. Kepek şampuanıyla saçlar yıkandıktan sonra bir de sirke ve ağız gargaralarıyla durulanması, şampuandan önce tuz, limon ve kabartma tozlarıyla saç derisine masaj yapılması da kepekle mücadelede çok önemlidir. Ayrıca zeytinyağı ve soğan sürülen saç derileri birkaç saat sonra yıkandığında da iyi sonuçlar alınabilmektedir. Bu yöntem haftada iki kere denenebilir. Son olarak da beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, yemeklerde sarımsak ve kekik kullanımı da saç kepeği nasıl geçer konusunun vazgeçilmez unsurlarıdır.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/sac-dokulmesi-icin-sampuan/
https://guzellikcarsisi.com/ciller-nasil-gecer/
https://guzellikcarsisi.com/ayak-kokusu-nasil-gecer/
https://guzellikcarsisi.com/diyet-hatalari/
https://guzellikcarsisi.com/adet-sivilceleri-nasil-gecer/