Cilt güzelliği ve bakımlı olması herkesin istediği bir durumdur. Cildin parlak ve taze görünmesi için cilde iyi gelen yiyecekler bulunur....
21.07.2021
10
Karaciğere iyi gelen yiyecekler sayesinde bu önemli organda meydana gelen hasarların minimum seviyeye indirilmesini sağlayabilirsiniz. Vücudumuzda enzimlerin üretilmesinde ve vücudun...
16.07.2021
51
Rüyada örümcek görmek çok farklı şekillerde tabir edilebilir. Görülen örümceğin şekli ve rengine göre farklı yorumlanır. Genel olarak hayırlı bir...
08.07.2021
31
Rüyada paranın görüldüğü yerin, miktarının ve paranın büyüklüğünün rüyanın yorumuna farklı detaylar katacağını söylemek mümkündür. Rüyada para görmek farklı alimler...
15.06.2021
67

Yağ Yakan Besinler Listesi

21.07.2015
464
Yağ Yakan Besinler Listesi

Yağ yakan besinler genel anlamda metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olarak daha fazla kalori yakılmasına bağlı olarak, tek başına zayıflamaya yardımcı olabildiği gibi, yapılan diyetlere de katkı sağlamaktadır. Protein diyetlerini uygulayanların sıkça bahsettiği yağ yakan besinlerin bir diğer özelliği de midede uzun süre kalarak tok tutma seviyesini arttırmalarıdır. Ancak unutulmamalıdır ki hiçbir besinin tek başına yağ yakıcı özelliği bulunmamakta, ancak metabolizmanın çalışmasının hızlandırılmasına mucizevi etkiler sağlamaktadır. Yağ yakan besinler yüksek kalsiyumlu, yüksek posalı ve yüksek proteinli besinler olarak adlandırılırlar. Bu besinlerin başlıcaları şunlardır:

  • Yoğurt: Özellikle bel bölgesindeki yağlanmayı azalttığına dair güçlü kanıtlar mevcuttur. Tok tutucu ve hızlı yağ yakıcı özellikleri de vardır.
  • Et, balık ve tavuk gibi gıdalar yüksek proteinli gıdalar olduğundan bu gıdalar hem daha uzun süre tok tutmalarının yanında sindirim süreleri daha uzun ve sindirimleri daha zor olduğundan vücut bunları yakmak için daha çok enerji harcamak zorunda kalacaktır.
  • Yüksek posalı besinlerden kuru baklagiller, tam tahıllar, kabuklarıyla birlikte birlikte yenen meyveler ve sebzeler de hem tokluk süreleri hem de yağ yakan besinler olarak ön plana çıkmaktadırlar.
  • Karabiber, zencefil ve kırmızıbiber gibi baharatların metabolizmayı hızlandırıcı özellikleri vardır.
  • Suyun yanı sıra yeşil çayın içerisinde bulanan EGCG bileşeni beynin ve sinir sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayarak yağ yakımında yardımcı olur.
  • Süt, zencefil, zeytinyağı, yumurta, sarımsak, somon, ceviz, kahve, karpuz ve kereviz gibi besinler de yağ yakımı konusunda çok önemlidir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.