Yağ Yakan Besinler Listesi | Güzellik Çarşısı

Yağ Yakan Besinler Listesi

Vücuttaki yağları eritmek için ne yemeli?, En hızlı yağ nasıl yakılır?, Yağ yakmak için ne içmeli?, Sabah aç karnına ne yağ yakar? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Diyet > Yağ Yakan Besinler Listesi
21 Temmuz 2015
918 okunma
Yağ Yakan Besinler Listesi

Yağ yakan besinler listesi içerisinde bulunan ürünler ile kilo vermek mümkün. Yağ yakımını hızlandırmak için birçok diyet listesinde olan yardımcı ürünler metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını arttırır.

Vücut yağının kaybedilmesinde alınan kalori ile harcanan kalori arasındaki orantı önemlidir dolayısıyla alınan kalori, harcanan kaloriden az olmalıdır. Düzensiz beslenme alışkanlıkları ve birbirini tekrarlayan diyetler yağ yakımı yerine kas ve su kaybına neden olur.

Düzensiz beslenme alışkanlığı ve yaşın ilerlemesi vücuttaki kas kütlelerini azaltır bu yüzden metabolizmanın çalışma hızı düşer ve yağlanma oranı hızlanır. İnsanlar kilo kaybettiğini zanneder ancak su ve kas kaybı yaşandığından dolayı diyet programın ardından yeniden kilo almaya başlar.

Besinlerin Termik Etkisi

Kan şekerini dengede tutabilmek için hem dengeli hem de sağlıklı beslenme kadar glisemik indeksi düşük beslenme programını sürdürmekte önemlidir. Doğru beslenme alışkanlığı elde etmeden yapılan egzersiz ile hedefe ulaşmak söz konusu değildir.

Yağ oranını azaltmak isteyenler için yağ yakan besinler listesi önem kazanmaktadır. Besinlerin termik etkisi sayesinde metabolizma uyarılır ve çalışması hızlanır yapılan birçok araştırmada besinlerin yağ yakımını arttırdığını ortaya koymaktadır.

Yağ yakan besinler genel anlamda metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olarak daha fazla kalori yakılmasına bağlı olarak, tek başına zayıflamaya yardımcı olabildiği gibi, yapılan diyetlere de katkı sağlamaktadır. Protein diyetlerini uygulayanların sıkça bahsettiği yağ yakan besinlerin bir diğer özelliği de midede uzun süre kalarak tok tutma seviyesini arttırmalarıdır. Ancak unutulmamalıdır ki hiçbir besinin tek başına yağ yakıcı özelliği bulunmamakta, ancak metabolizmanın çalışmasının hızlandırılmasına mucizevi etkiler sağlamaktadır. Yağ yakan besinler yüksek kalsiyumlu, yüksek posalı ve yüksek proteinli besinler olarak adlandırılırlar. Bu besinlerin başlıcaları şunlardır:


  • Yoğurt: Özellikle bel bölgesindeki yağlanmayı azalttığına dair güçlü kanıtlar mevcuttur. Tok tutucu ve hızlı yağ yakıcı özellikleri de vardır.
  • Et, balık ve tavuk gibi gıdalar yüksek proteinli gıdalar olduğundan bu gıdalar hem daha uzun süre tok tutmalarının yanında sindirim süreleri daha uzun ve sindirimleri daha zor olduğundan vücut bunları yakmak için daha çok enerji harcamak zorunda kalacaktır.
  • Yüksek posalı besinlerden kuru baklagiller, tam tahıllar, kabuklarıyla birlikte birlikte yenen meyveler ve sebzeler de hem tokluk süreleri hem de yağ yakan besinler olarak ön plana çıkmaktadırlar.
  • Karabiber, zencefil ve kırmızıbiber gibi baharatların metabolizmayı hızlandırıcı özellikleri vardır.
  • Suyun yanı sıra yeşil çayın içerisinde bulanan EGCG bileşeni beynin ve sinir sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayarak yağ yakımında yardımcı olur.
  • Süt, zencefil, zeytinyağı, yumurta, sarımsak, somon, ceviz, kahve, karpuz ve kereviz gibi besinler de yağ yakımı konusunda çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/zayiflatan-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/2-dogal-ve-etkili-sivilce-maskesi/
https://guzellikcarsisi.com/zayiflatan-meyveler/
https://guzellikcarsisi.com/karacigere-faydali-besinler/
https://guzellikcarsisi.com/fut-sac-ekimi/