Deprem rüyası gören kişilerin sıkıntı içerisinde kalacakları, maddi veya manevi huzursuzluk yaşayacakları yorumlanmıştır. Rüyada deprem olduğunu görmek kişinin iş hayatındaki...
13.04.2021
0
Atın rüyada görülmesinin birçok türünde hayırlı yorumlar bulunurken, at etinin yenmesi ise şerre yönelik yorumların yapıldığı bir durumdur. Rüyada at...
05.04.2021
24
Mide ağrısı, zaman zaman yaşanılan ve kişinin gününü etkileyen bir rahatsızlıktır. Mide ağrısı artarak midede yanma hissine de dönüşür. Çoğu...
26.03.2021
40
Mide iç yüzeyini sarmalayan ve mukoza adıyla bilinen zarın iltihaplanması durumuna Gastrit denir. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin yiyecek ve...
18.03.2021
43

Yağ Yakan Besinler Listesi

21.07.2015
355
Yağ Yakan Besinler Listesi
REKLAM ALANI

Yağ yakan besinler genel anlamda metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olarak daha fazla kalori yakılmasına bağlı olarak, tek başına zayıflamaya yardımcı olabildiği gibi, yapılan diyetlere de katkı sağlamaktadır. Protein diyetlerini uygulayanların sıkça bahsettiği yağ yakan besinlerin bir diğer özelliği de midede uzun süre kalarak tok tutma seviyesini arttırmalarıdır. Ancak unutulmamalıdır ki hiçbir besinin tek başına yağ yakıcı özelliği bulunmamakta, ancak metabolizmanın çalışmasının hızlandırılmasına mucizevi etkiler sağlamaktadır. Yağ yakan besinler yüksek kalsiyumlu, yüksek posalı ve yüksek proteinli besinler olarak adlandırılırlar. Bu besinlerin başlıcaları şunlardır:

  • Yoğurt: Özellikle bel bölgesindeki yağlanmayı azalttığına dair güçlü kanıtlar mevcuttur. Tok tutucu ve hızlı yağ yakıcı özellikleri de vardır.
  • Et, balık ve tavuk gibi gıdalar yüksek proteinli gıdalar olduğundan bu gıdalar hem daha uzun süre tok tutmalarının yanında sindirim süreleri daha uzun ve sindirimleri daha zor olduğundan vücut bunları yakmak için daha çok enerji harcamak zorunda kalacaktır.
  • Yüksek posalı besinlerden kuru baklagiller, tam tahıllar, kabuklarıyla birlikte birlikte yenen meyveler ve sebzeler de hem tokluk süreleri hem de yağ yakan besinler olarak ön plana çıkmaktadırlar.
  • Karabiber, zencefil ve kırmızıbiber gibi baharatların metabolizmayı hızlandırıcı özellikleri vardır.
  • Suyun yanı sıra yeşil çayın içerisinde bulanan EGCG bileşeni beynin ve sinir sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayarak yağ yakımında yardımcı olur.
  • Süt, zencefil, zeytinyağı, yumurta, sarımsak, somon, ceviz, kahve, karpuz ve kereviz gibi besinler de yağ yakımı konusunda çok önemlidir.
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.