ABD Vatandaşlarının Bayıldığı Bazı Şeyler Nelerdir? | Güzellik Çarşısı

ABD Vatandaşlarının Bayıldığı Bazı Şeyler Nelerdir?

Amerika çifte vatandaşlık nasıl alınır?, Amerika neye tapıyor?
ABD nasil Yonetiliyor?, Amerika Birleşik Devleti nasıl kuruldu? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Genel > ABD Vatandaşlarının Bayıldığı Bazı Şeyler Nelerdir?
24 Aralık 2019
720 okunma
ABD Vatandaşlarının Bayıldığı Bazı Şeyler Nelerdir?

ABD, gerçekten birçok şeyi sahiplenmeyi ve onlara delicesine bağlanmayı çok seviyor. En sevdikleri yemekler, evcil hayvanları hatta en sevdikleri diziler bile onlar için hayatları kadar önemli… Bunun yanında birçok kendilerine özgü şeyleri de, dünyaya ihracat etmekten hoşlanmaktadırlar. Yine de kendilerine sakladıklarını, kendi ülkeleri dışında görmemiz pek mümkün değil. İşte yalnızca ABD’de görülebilecek şeyler ve dünyanın geri kalında çok rastlanmayan şeyler;

1-Sprey Peynirler

Onlar için su kadar önemli bir yerde…

Yavaş yavaş Türkiye dahil birkaç ülkede satılmayan başlayan bu sprey peynirler, ABD vatandaşlarının resmen vazgeçilmezi! Bu sprey peynirler, ABD’nin her marketinde bolca bulunmakta ve herkes neredeyse her yemeğine bolca kullanmakta. Peynir ile güzel olabileceğini düşündükleri her şeye sıktıkları bu peynirler aslında oldukça lezzetli fakat yine de kendilerini durduramayıp tatlılara sıkmalarından endişelendiğimiz bir gerçek!

2-Köpekler İçin Paketler

ABD vatandaşlarında, evcil hayvanları onlar için akrabalarından bile değerlidir… Aslında oldukça güzel olan bu durum yine de bazen abartılmaktadır. Köpekleri ile birlikte restoranlara girmekten ve onlarla birlikte yemek yemekten çok hoşlanan ABD insanları, kalan yemekleri köpekleri için paketlettirmek konusunda hassaslardır. Hatta yanlarında köpekleri yoksa bile, garsona evde bekleyen köpeklerinden bahsettiklerinde, onlara bir paket hazırlatmak oldukça normaldir. Hatta bunu yapmayan restoranlara pek hoş gözle bakılmamaktadır.

3-Black Friday (Kara Cuma)

Kutsal gün!

 

Diğer ülkelerde de yavaş yavaş uygulamaya geçen blackfriday günleri, ABD için oldukça önemli ve ciddi bir yerdedir. Black fridayi resmen bir bayram edası ile geçiren dört gözle bekleyen ABD vatandaşları için birçok mağaza ve marka, çılgın indirimler yapmaktadır. Adeta her şeyin yarı fiyatından da uyguna geldiği bu günler genellikle izdiham manzaralarına yol açmaktadır. Yine de fena bir uygulama değil tabii ki…

4-Büyük Porsiyonlar

Onlar için yemek yemek karın doyurmaktan çok farklı bir yerde…


ABD vatandaşları için en sevdikleri şey her zaman tıka basa yemek yemek olmuştur. Bu nedenle bir menü içerisine birçok şeyi sıkıştırmak, tatlı ve tuzlu dahilher şeyi aynı anda yemek onlar için en büyük zevktir ve aslında onlar için gayet normaldir. Bu durumun farkında olan garsonlar da zaten porsiyonları her zaman bol tutmaktadırlar. Neden bu kadar sık obez oldukları da bu şekilde açıklanmış oluyor galiba…

5-Bahşiş Vermek

Özellikle garsonlar bahşişlerden oldukça iyi para kazanıyorlar…

Bahşiş vermek aslında bütün ülkeler tarafından yapılmalıdır fakat bu durum özellikle ABD’nin bazı restoranlarında zorunludur ve belli bir miktardan az verilmesi kesinlikle yasaktır. Bu nedenle eğer yolunuz ABD’ye düşerse, taksiciden valeye kadar her alanda çalışan hizmet görevlisine bahşiş vermeyi sakın unutmayın!

6-Medikal Reklamlar

Sık sık ilaç kullandıklarını biliyoruz fakat işi reklam boyutuna taşıdıklarını biz de bilmiyorduk…

Diğer ülkelerde bir ilacın reklamını yapmak, pek karşılaşılan bir durum değildir fakat ABD’de bu bir bisküvi reklamı yapmak kadar olağandır. Öyle ki resmen büyük billboardlar ve neredeyse her televizyon kanalında, ağrı kesici gibi ilaçların reklamları yapılmaktadır. Bu durumun ne kadar doğru olduğu tabii ki tartışmaya fazlasıyla açık.

7-Sürpriz Fiyatlar

Her şeye hazırlıklı olun!

Özellikle Türkiye’deki marketlerde, fiyatlar ürünlerin altında açık ve net bir şekilde yazmaktadır. Fakat ABD’de aynı şey geçerli değildir. ABD’deki ürünlerin altına fiyatlar genellikle KDV’siz olarak yazılmaktadır ve bu durumda kasada hesaplarından çok daha büyük miktarlarla karşılaşan turistler biraz şaşırmaktadır çünkü KDV, ürünlere ödeme sırasında yüklenmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/abd-ye-ozgu-gorgu-kurallari/
https://guzellikcarsisi.com/bir-blender-ile-yapilacak-seyler-nelerdir/
https://guzellikcarsisi.com/antrenorlerden-yeni-spor-yapmaya-baslayan-kisilere-cok-ise-yarayacak-oneriler-neler/
https://guzellikcarsisi.com/23-yasin-sevilmemesinin-nedenleri/
https://guzellikcarsisi.com/baristalari-fazlasiyla-kizdiran-durumlar/