Baristaları Fazlasıyla Kızdıran Durumlar Neler? | Güzellik Çarşısı

Baristaları Fazlasıyla Kızdıran Durumlar Neler?

Barista nedir ne iş yapar?, Kız Baristaya ne denir?, Barista ücretleri ne kadar?, Barista meslek mi? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Genel > Baristaları Fazlasıyla Kızdıran Durumlar Neler?
01 Ocak 2020
1.233 okunma
Baristaları Fazlasıyla Kızdıran Durumlar Neler?

Baristalar bilindiği gibi insanlara istediği içeceği hazırlayan insanlardır. Genellikte uzun saatler boyunca çalışmaktadırlar ve oldukça yorucu bir iş yapmaktadırlar. Bu yüzden saygı duyulmayı fazlasıyla hak etmektedirler. Fakat her konuda olduğu gibi, bunda da saygı sınırlarını aşarak baristaları kızdırmayı oldukça iyi başaran insanlar bulunmaktadır. İstemeyerek yapılabilen bazılar durumlar haricinde, bu insanlar genellikle ya günün stresini baristalardan atmak istemektedir ya da egolarını tatmin etmeye çalışmaktadır. İşte özellikle kahve dükkanlarındakibaristaları kızdıran 9 maddelik liste;

1-Kahveyi Çöpe Dökmek

Sıvı bir şeyi doğrudan çöpe dökmek zaten çok yanlıştır fakat bu hareketi bazı insanlar ne yazık ki bilerek yapmaktadır…

Baristaların en çok sinirlendiği konuların başında gelen, kahveyi beğenmemek, şeker veya süt eklemek için yer açmaya çalışmak gibi nedenlerden dolayı çöpe dökmek. Bu durum çöpler toplanırken yere veya baristaların üstlerine dökülmelerine neden olmaktadır. İçeceğin beğenilmemesiyle hiçbir derdi olmayan baristaların tek istediği sıvıların direkt çöpe dökülmemesidir.

2-Üzerindeki İsmi Okumadan Kahveyi Almak

İçeceklerin üzerine yazılan isimler, özenle yapılan her içeceğin servis esnasında birbirine karışmaması içindir.

Baristaların en sinirlendiği konulardan bir diğeri ise insanların içeceğin üzerine hiç bakmadan, doğrudan alıp içmeleridir. Çünkü bu durumda baristalar içeceği en baştan yapmak durumunda kalmaktadır. Bunun nedeni ise, asıl içeceğin sahibinin elbette bir yudum bile alınmış olan bu içeceği içmek istememesidir. Herkes adına zarar olan bu durumda, müşterilerin dikkat etmesi gereken tek şey, bardaklara yazılan isimdir.

3-Sıcak İçeceğin Yeterince Sıcak Olmaması(!)

Her şeyin bir maksimum sıcaklık derecesi vardır ve anlaşılan bu herkes tarafından hala bilinmemektedir…

Örneğin sütlü bir kahve istendiğinde, barista eğer görevini kötü yapmıyor ise o kahve elbette müşteriye sıcak bir şekilde servis edilecektir. Fakat bazı müşteriler içeceğin sıcak olmasına rağmen neden ekstra sıcak olmadığı konusunda baristalarla tartışmaya girmektedir. Bu müşteriler aslında tartışmanın başından haksızlardır çünkü süt, 150 derecede kaynatılmaktadır. Bazı durumlarda ise 170’e çıkmaktadır. Aksi halde süt yanmaktadır ve kahve bütün özelliğini kaybetmektedir. Bu yüzden müşteriler her şeye rağmen sütün 200 derecede tekrar kaynamasını isterlerse, mutlaka kendilerine kötü bir kahve deneyimi yaşatacaklardır.


4-Kahvenin Nasıl İstendiğini Belirtmemek

Her kahve dükkanında içecekler isteğe bağlı olarak sıcak veya soğuk şekilde servis edilmektedir.

Bu herkes tarafından bilinen bir durum olsa da, kahvesini sıcak mı yoksa soğuk mu istediğini belirtmeyen ve bu durum üzerine bir de orada kavga çıkaran insanların sayısı maalesef oldukça fazladır. Örneğin eğer latte isteniyor ise, latte mutlaka sıcak olarak gelecektir. Burada hiçbir sıkıntı yoktur fakat soğuk latte isteniyorsa bunu belirtmek sadece bir saniye alacaktır…

5-Telefonla Konuşulurken Sipariş Vermek

Telefonla konuşulması gereken bir durumda o an sıradan çıkmak veya telefon konuşmasını yalnızca beş dakika ertelemek hiç de zor bir durum değildir.

Telefonla konuşurken sipariş verilmesinin ardından genellikle insanlar içeceğinden memnun kalmamaktadır çünkü telefondayken muhtemelen iki farklı şeye odaklanılmasının güç olduğundan siparişi yanlış vermektir. Ama bu konuda çok da sıkıntısı olmayan baristaların aslında bu durumdan şikayet etmelerinin sebebi, müşterilerle düzgün bir şekilde iletişim sağlayamamak ve onları iyi bir şekilde karşılayamamaktır.

6-Bağırmak

İşte baristaların en sık başına gelmekte olan durum, içeceğin beğenilmemesi halinde yüksek sesle azarlanmak.

İçeceğin düzgün yapılmaması elbette kahveyi yapan kişinin suçudur fakat bu herkesin başına gelebilecek bir hatadır ve müşterinin ricası ile içecek yeniden güzel bir şekilde servis edilebilmektedir. Bunun için bağırarak söylenmek hiç de baristaların hak ettiği bir durum değildir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/kahve-aliskanliginizi-daha-iyi-yonde-degistirmek-ister-misiniz/
https://guzellikcarsisi.com/kilo-vermek-ya-da-en-azindan-fit-kalmak/
https://guzellikcarsisi.com/cilde-zarar-veren-aliskanliklar/
https://guzellikcarsisi.com/greyfurt-maskesi/
https://guzellikcarsisi.com/arkadasligin-bitmesi-gerektigini-gosteren-isaretler/