Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakımı | Güzellik Çarşısı

Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakımı

Hangi cilt tipine sahip olduğumuzu nasıl anlarız?, Normal ciltler hangi ürünleri kullanmalı?, Cilt bakım rutininde neler olmalı?, Cildimin kuru mu yağlı mı olduğunu nasıl anlarım? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Cilt > Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakımı
24 Aralık 2014
1.289 okunma
Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakımı

Cinsiyetiniz ne olursa olsun, kaç yaşında olursanız olun cilt bakımı hem dış görünüş hem de sağlık açısından büyük bir önem taşımaktadır. Günümüz yaşam şartları, beslenme, stres, hava koşulları, günlük hayatta kullandığımız bir çok ürün cildini olumlu veya olumsuz yönde etkilemektedir. Bu konuda doğru bildiğimiz bir çok yanlışlar beraber doğal, kimyasal ve teknolojinin getirdiği onlarca bakım yöntemi uygulanmaktadır.

Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakımı

Güzel bir cilde sahip olmanın en temel, en kalıcı yöntemi sağlıklı beslenme ve bol su tükenmekten geçer. Eğer bu koşulları uyguladığınız halde hala sorunlu bir cilde sahip iseniz cilt tipinize göre bakım ürünleri uygulamaya başlayabilirsiniz. Peki siz hangi cilt tipine sahipsiniz? Cilt tipiniz sürekli değişiklik gösterebilir. Cilt tipinizin değişiminde etkili olacak faktörler; yaşadığınız iklim, yaşınız ve hormonal değişimlerinizdir. Bu nedenle yetişkin bireylerin imkanları doğrultusunda her 5 yılda bir dermatolog ve güzellik uzmanına baş vurması önerilir.

Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakımı

Dört çeşit cilt tipi vardır. Bunlar; normal ciltler, kuru ciltler ve yağlı ciltlerdir. Her cildin kendine has bakım yöntemleri vardır. Normal cilt tipine sahip olanlar bu 3 grup içinde en şanslı olanlardır. Düzenli olara kullanılan cildinize uygun bir nemlendirici bile işinizi görmeye yetecektir. Sabah ve akşam temizleyip, nemlendirmeniz cildinizin sağlıklı görünümünü destekleyecektir. Kuru ciltlerin başlıca belirtisi yüzde pul pul dökülmelerdir. Cilt nemi tutamadığından kırışıklıkların ve ince çizgilerin baş göstermesi olasıdır. Kuru ciltler için yapılacak şeylerin başında bol sıvı tüketimiyle vücudun nem ihtiyacını karşılamak gelir. Bunun dışında cildi çok sık yıkamamak, sürekli olarak nemlendirmek, güneşten ve soğuktan olabildiğince korunmak ayrıca yağ içeriği fazla olan kremler kullanmak gerekir.


Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakımı

Genellikle ergenlik döneminde sahip olduğumuz yağlı ciltler ise akne ve sivilce oluşumunda dolayı sürekli şikayetçi olduğumuz cilt tipidir. Gözeneklerin normalden büyük olması durumunda oluşan yağlı ve parlak görünümlü ciltten her zaman şikayet edilir fakat bu cildin avantajlı yani ise ciltteki kırışıklık oluşumunu zorlaştırmasıdır. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz kullandığınız ürünler şu içerikli olmalıdır. Ayrıca sürekli temizlemeli ve parmak uçlarınızla hafif mesajlar yapmalısınız.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/sivilceler-icin-aloe-vera-maskesi/

https://guzellikcarsisi.com/yagli-ciltler-icin-pratik-ev-maskesi-yapimi/

https://guzellikcarsisi.com/arkadasligin-bitmesi-gerektigini-gosteren-isaretler/

https://guzellikcarsisi.com/kuru-ciltler-icin-hizli-maske-onerileri/

https://guzellikcarsisi.com/yagli-ciltler-icin-oneriler/