Sizin de bildiğiniz gibi çok fazla alkol tüketen ve sağlıksız beslenen kişilerde karaciğer yağlanması durumu yaygın olarak görülür. Bu durumun...
15.01.2021
8
Demir, en çok rastlanılan kansızlık türüdür. Vücudun ihtiyacı olan demir oranının karşılanmaması sonucunda ortaya çıkar. Kadınların %35’inde ve erkeklerin %20’sinde...
15.12.2020
87
Rüyada denizin yeri özellikle güç, iktidar, devlet ve yükselmeyle ilgili yorumlara sahiptir. Devlet başkanları, patronlar, kararlarına saygı duyduğunuz ve konumunuzu...
06.12.2020
171
Grip influenza ismi verilen virüsün meydana getirdiği ateş, eklem ağrıları, kas ağrıları, titreme, kuru öksürük, halsizlik, bitkinlik ve baş ağrısı...
05.12.2020
186

Dopamin İçeren Yiyecekler

02.02.2015
557
Dopamin İçeren Yiyecekler
REKLAM ALANI

 

Dopamin İçeren Yiyecekler

Dopamin, vücutta kendiliğin meydana gelen kimyasal bir oluşumdur. Kişi eğlendiği, yemek yediği ve spor yaptığı zamanlarda vücutta daha fazla salgılanmaktadır. Bu madde yeterli olmadığı zaman kişi sinirli, uykusunu tam alamadığı için uykusuz bir durumda olmaktadır. Öyleyse dopamin içeren yiyecekler nelerdir? Bu kimyasal maddeyi hangi yiyeceklerden alabiliriz. Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

 

Dopamin Maddesi Olan Yiyecekler

Çilek: Dopamin maddesinin artmasını sağlayan bu meyve sayesinde beyin daha aktif çalışıyor. Kişi daha hızlı düşünebiliyor ve daha dikkatli oluyor. Aynı zamanda bu meyve beynin yaşlanmasını da engelliyor.

Selenyum: Bu maddeyi az tüketseniz dahi beyne büyük yararı vardır. Selenyum alımı azalırsa vücut sinirlerinde kesintiler olur. Çünkü bu madde sinir iletkenlerinde etkilidir. Selenyum az olunca kişinin ruhsal durumunda bazı değişiklikler görülür. Et, yer fıstığı, sarımsak, balık ve tahıllarda bulunur.

Sarımsak: Selenyum oldukça yüksek miktarda bulunur. Sarımsak tüketen insanlar daha aktif ve neşeli olurlar. Endişeli ruh hali ortadan kalkar.

Balık: Beynin gelişimi açısından son derece sağlıklı bir besin maddesidir. Beyin hücrelerinin çalışmasını sağlayan balık, seretonin maddesini yükselterek kişinin iyi hissetmesini sağlamaktadır. Bol miktarda balık tüketen insanların depresyona girme olasılıkları yok denecek kadar azdır.

Sakinleştirici Madde Çikolata: Çikolata beyni hastalıklara karşı koruyan ve onunu yaşlanmasını gideren oksitler içermektedir. Çikolata kişinin ruh halini olumlu etkilemektedir.

Enerji Deposu Kafein: Az miktarda alınan kafein kişiye enerji verir ve zihni açar. Fazla tüketmemeye özen göstermeli.

Beyin ve Kan Şekeri: Beynimizin ve buna bağlı olarak sinir hücrelerinin iyi çalışması kandaki şeker düzeyine bağlıdır. Sinir hücreleri glikoz olmadan iş yapamaz. Öğrenme ve konsantrasyon azalır ve zeka geriler. Glikozun fazla olması da tam tersi bir etki yaratarak beyni olumsuz etkiler.

Dopamin içeren yiyecekler vücuda yeteri miktarlarda alındıkları zaman vücut açısından herhangi bir problem ortaya çıkmaz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.