İşte Beyni Canlandırmanın Yolları | Güzellik Çarşısı

İşte Beyni Canlandırmanın Yolları

Beynin yorulduğunu nasıl anlarız?, Bir insan beynini nasıl geliştirebilir?, Beyni nasıl canlandırılır?, Beynimi nasıl açabilirim? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Genel > İşte Beyni Canlandırmanın Yolları
16 Şubat 2020
874 okunma
İşte Beyni Canlandırmanın Yolları

Vücut kaslarında olduğu gibi, beynimizde de kaslar vardır ve bu kasları çalıştırmak aslında insanlara bağlıdır. Doğru hareketler ve teknikler ile,beyni canlandırmak ve zihni açık tutmak mümkündür. Beynin aktif ve zihnin açık olması, insanların doğru düşünebilmesine, doğru kararlar verebilmesine ve hayatta daha aktif olmalarına sebep olmaktadır. İşte yoga uzmanları gibi bilir kişilere göre, beyni canlandırmanın 7 yolu;

1-Gülümsemek

Boş vakitlerinizde gülün…

College students working on computer in classroom, young adults in further education, man concentrating as he types on keyboard

Listeye en maliyetsiz ve en güzel yöntem ile başlıyoruz; gülümsemek. Çok mutlu bir ruh halinde olunmasa bile gülümsemeyi ihmal etmemek, beyni aktif tutmanın en iyi yoludur. Gülümsendiğinde veya kahkaha atıldığında, beyin hemen dopamin salgılamaktadır. Aynı zamanda gülmek, stresin oluşmasını sağlayan kortizol seviyesini de düşürmektedir. Bu yüzden gülmek aslında sadece beyin değil, vücudu da canlandıran muhteşem bir yöntemdir!

2-Fast Food

Zihin açıklığının en büyük düşmanı!

Düzenli beslenmemek ve sıklıkla fast-food tüketmek, beyin fonksiyonlarının yavaşlamasının ve dolayısıyla konsantrasyon bozukluğu gibi durumların en büyük sebebidir. Sürekli yağlı yiyecekler tüketmek, zihnin ve bedenin yorgun hissetmesine neden olan en büyük etkendir. Beynin sürekli canlı kalması için, bu beslenme şekli yerine bol bol lifli gıdalar tüketmek harika bir seçenek olacaktır.

3-Yağ Aromaterapisi

Yağlar her alanda resmen kurtarıcı!

 

Bazı yağlar dinginleşmeyi sağladığı gibi, bazıları da zihin açmak için kullanılan en iyi şeylerdir. Bu yağların arasında olan biberiye, nane, adaçayı yağları, zihni aktifleştirmek ve hafızayı güçlendirmek için resmen biçilmiş kaftandır. Bu yöntemi uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise, yağların doğal olmasıdır. Orijinal olmayan sulandırılmış yağlar, büyük olasılıkla hiçbir işe yaramayacaktır.

4-Yoga ve Meditasyon

Bu konuda uzman olmanıza hiç gerek yok, zihni fazlalıklardan kurtarın yeter!


Bu iki yöntem de aslında vücudu dinginleştirip, daha sonrasında daha aktif bir zihne kavuşmak için oldukça iyi yöntemlerdir. Özellikle yoga, aynı zamanda vücudu da harekete geçirdiği için, beyni de canlandırmaktadır. Bilinçli farkındalık sağlanmasına neden olan yoga, bu sayede beyni gereksiz düşüncelerden arındırıp, daha gerekli şeylere odaklanabilmesine yardımcı olmaktadır.

5-Uyumak

Herkesin hoşuna gidebilecek bir yöntem…

Aslında zinde bir beynin çoğunlukla tek ihtiyacı güzel ve verimli bir uykudur. Uykusuzluk, ne yazık ki bilişsel fonksiyonların azalmasının en büyük sebebidir. Bilgiyi düzenleyebilmesi ve işleyebilmesi için beynin her zaman verimli bir uykuya ihtiyacı vardır. Bu nedenle, uykusuz kalmamaya dikkat etmek ve düzenli bir uyku ritüeli oluşturmak, zihne en iyi gelen şeydir.

6-Hobi Edinmek

Hemen bir kursa başlayın!

Resim yapmaya başlamak,enstrüman çalmak zihni tembellikten kurtarmanın aslında en iyi ve en zevkli yoludur çünkü yeni şeyler öğrenmek her zaman beyni çalıştırmaktadır. Bunun yanında beyni çalıştırmanın bir diğer yöntemi ise, normalde kullandığınız el yerine, diğer el ile bir şeyler yapmaya çalışmaktır. Örneğin solaksanız, sağ elinizle yazı yazmaya çalışmak, diş fırçalamak ve çatal tutmak, beyin bu sırada gereken koordinasyona yoğunlaşacağı için, beyni canlı tutmanın en iyi yöntemidir.

7-Soğuk Duş

Yine de soğuk havalarda iyice kurulandığınızdan emin olun…

Soğuk bir duş almak hem bedeni hem de zihni beş saniye içinde canlandıracaktır! Zihin bulanıklığına ve depresyon gibi durumlara da fazlasıyla iyi gelen soğuk duş, sıcak ve bol buharlı duş almayı sevenler tarafından bile en azından duştan çıkmadan iki dakika önce denenmelidir. Duştan çıkmadan başınızı soğuk suyun altında bir iki saniye tutmak, zihinde bulunan ve kişinin daha mutlu, atik hissetmesini sağlayan bazı kimyasalların uyarılmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/dopamin-iceren-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/mide-kucultme-yollari/
https://guzellikcarsisi.com/bitkisel-gogus-buyutme/
https://guzellikcarsisi.com/gereksiz-gibi-gorunen-ama-fazlasiyla-gerekli-olan-esyalar/
https://guzellikcarsisi.com/karin-bolgesini-eritme-yollari/