Eskişehir e Yolunuz Düşerse Bu Listeyi Okumadan Geçmeyin | Güzellik Çarşısı

Eskişehir e Yolunuz Düşerse Bu Listeyi Okumadan Geçmeyin

Eskişehir günübirlik ne yapılır?, Eskişehir’de nereleri gezilir?, Eskişehir’i gezmeye nereden başlamalı?, Eskişehir’in en güzel yeri neresi? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Genel > Eskişehir e Yolunuz Düşerse Bu Listeyi Okumadan Geçmeyin
31 Ocak 2020
681 okunma
Eskişehir e Yolunuz Düşerse Bu Listeyi Okumadan Geçmeyin

Eskişehir’e yolunuz düşerse bu listeyi okumadan geçmeyin ve de uygulamaya özen gösterin. Örneğin mutlaka Eskişehir’in meşhur yiyeceği olan çiğ böreği yemeden geri dönmeyin. Buna benzer şekilde:

  • Adalarda oturmayı ve Porsuk Çayına karşı çay içmeyi de ihmal etmemek gerekir.
  • Kentpark ile Sazavo Parklarında turlamayı da es geçmemekte fayda var.

Gezilecek yerler bunlarla sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda Odunpazarı Evleri ve daracık sokakları ile göz dolduruyor. Bu dar sokak aralarında bulabileceğiniz tüm cafelere oturabilirsiniz. Sıcak bir çay ve kahve eşliğinde Odunpazarı’nın eşsiz doğasından payınıza düşeni alabilirsiniz. Öyle ki Eskişehir’in hemen hemen her noktasında mola verebileceğiniz küçük ve büyük pek çok kafeterya mevcut durumda.

Eskişehir’de Görülmesi Gerekenler

Eskişehir’e yolunuz düşerse bu listeyi okumadan geçmeyin ve gidilmesi gereken yerleri listenize ekleyin. Örneğin olmazsa olmaz Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi bunlar arasında başı çeker. Birbirinden değerli heykelleri görmek için uğramanız gerekir.

Yine müzeler kadar Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi de es geçilmemesi gereken yerler arasında gösterilir. Görüldüğü üzere Eskişehir kültürel miraslara değer vermektedir. Sanatsal aktiviteleri ve öğrencilere has havası ile de herkesin beğenisini kazanan şehirler arasında gösterilir.

Eskişehir… Bu şehrin birçok Avrupa şehri ile yarıştığından hatta onlardan çok daha güzel olduğundan herkesin haberi var değil mi? Durum böyleyken, Eskişehir’e gelen turist sayısı da epey fazla oluyor. Peki, bu turistler Eskişehir’de ne yapıyor ve bu şehre ilk kez gidenler burada nereleri görmeli, nelerin tadına bakmalı? İşte tüm bu soruları cevapladığımız, biraz da bu fazlasıyla övülmeyi hak eden şehri övdüğümüz 8 maddeden oluşan liste;

1-Odunpazarı Evleri

Her renkten var!

İşte, rengarenk evlere son derece doyacağınız bir yer, Eskişehir’i Eskişehir yapan, Odunpazarı Evleri. Unesco Dünya Mirası listesinde de yerini almış olan Odunpazarı Evleri, turistlere aslına uygun olarak restore edilmiş tarihi evleri görmelerini ve burada tarihi Osmanlı şerbetlerini, kahvelerini deneme fırsatı sunmaktadır. Kısacası turistlere modernlikle birlikte adeta bir tarih turu yaptıran Odunpazarı Evleri’ni, Eskişehir’e yolunuz düşerse sakın görmeden gitmeyin!

2-Porsuk Çayı

Mütevazı bir Vedenik!

İşte, Türkiye sınırları içerisinde bulunan bir Venedik! Eskişehir’i bu kadar güzel ve bir o kadar da ilgi çekici kılan özelliklerden biri, kesinlikle Porsuk Çayı ve bu çayda yapılan gondol gezisidir… Etrafı da oldukça hareketli ve canlı olan Porsuk Çayı’nı, turistler kesinlikle görmeden gitmemeliler! Harika bir deneyim yaşayacağınıza eminiz…

3-Sazova Parkı

Bir parktan çok daha öte olduğu kesin…

Yerlisinin de çok sevdiği ve özellikle yaz aylarından gitmekten büyük zevk aldığı Sazova Parkı, Eskişehir’de gezilecek yerler listesinin kesinlikle başlarında yer almaktadır. Muhteşem bir şatonun, ferah bir havanın ve güzel bir göletin keyfini çıkartmak istiyorsanız, Sazova Parkı’na mutlaka gitmelisiniz! Özellikle çocuklu ailelerinin bayılacağı konusunda garanti verebiliriz…

4-Atlıhan Çarşısı

Sevdiklerinize lüle taşından bir hediye vermek ister miydiniz?

Yine Osmanlı döneminin ruhunu fazlasıyla yaşatan bir yer. Osmanlı döneminin esnaflık kültüründen esinlenmiş olan Atlıhan Çarşısı, özellikle Eskişehir’in en önemli değerlerinden biri olan lüle taşından yapılan hediyelikleri ile fazlasıyla ünlüdür. Bu esnaf çarsında bir tur atmak bile size son derece keyif verecektir!


5-Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Gandhi ile bir fotoğraf çekinmek ister misiniz?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gelirleri engelli ve kız çocuklarının eğitimine bağışlanan bu muhteşem müze, aynı zamanda bir sosyal projedir. Bu müzenin içerisinde ise, aklınıza gelebilecek çoğu ünlünün adeta gerçeğine yakın heykelleri bulunmaktadır! Turistlerin oldukça dikkatini çeken ve içerisinde herkesin bolca fotoğraf çekildiği bu müzeyi, herkes mutlaka görmelidir!

6-Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi

Özellikle bilim ve sanatla ilgilenenler buraya kesinlikle uğramalılar!

Bilim ve sanat konusuna her zaman fazlasıyla önem veren Eskişehir’de bulunan Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, Bilgi Dünyası Salonu, Bilim, Kültür ve Sanat Okulu, Musiki Tarihi Salonu ve Türk Dünyası Mutfağı gibi bölümlerle ön plana çıkmaktadır ve burayı gezen tüm turistlere muhteşem bir kültür deneyimi yaşatmaktadır. Daha ne olsun?

7-Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi

Yine Eskşehir ve yine harika bir müze…

Adeta müzelerden oluşan Eskişehir, yine bu müzesi ile herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Neolotik Çağ’dan Osmanlı dönemine kadar birçok arkeolojik esere ev sahipliği yapan Eti Arkeoloji Müzesi, burayı gezen turistlere adeta çok farklı deneyimler yaşatmaktadır. Sadece bu müze için bile Eskişehir’ gelmeye değer diyebiliriz!

8-Devrim Otomobili

Gerçekten görülmeye değer!

Eskişehir’de bulunan Tülomsaş fabrikasında üretilmiş olan, Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomobil girişimi Devrim’i, yakından görmek ister misiniz? Eğer isterseniz, sizi Eskişehir’in Tülomsaş fabrikasının bahçesine doğru alalım…

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/airbnb-ye-gore-2020-de-mutlaka-gorulmesi-gereken-yerler/
https://guzellikcarsisi.com/akrep-burcu-diyeti/
https://guzellikcarsisi.com/baristalari-fazlasiyla-kizdiran-durumlar/
https://guzellikcarsisi.com/sizi-buyuleyecek-yerler/
https://guzellikcarsisi.com/bu-aliskanliklar-kilo-vermeyi-guclestiriyor/