Rüyada asker görmek güvende olmayı işaret eder. Rüya sahibinin hayatını güven içerisinde geçireceğine, bela ve musibetlerin ondan uzak olacağına işaret...
04.03.2021
24
Sigarayı rüyada içerken görmek, kişinin bulunduğu dönem içerisinde zor bir zamandan geçeceğini fakat sonrasında rahata ereceği anlamında yorumlanır. Rüyada sigara...
03.03.2021
6
Kalbe dostu yiyecekler sayesinde kalp rahatsızlığı riskinin minimum seviyeye düşürülmesini sağlayabilirsiniz. Son dönemlerde kalp rahatsızlıklarından doğan hayati risk içeren sağlık...
24.02.2021
19
Mide dokusunun bozulması, tahriş olması veya iltihaplanması durumunda ortaya çıkan ülser birçok kişinin kalitesiz bir yaşam sürmesine neden olur. Sebeplerini...
17.02.2021
29

Güneşlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

24.07.2015
301
Güneşlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?
REKLAM ALANI

Güneş hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Güneş ışığı bronzlaşmamıza da yardım etmektedir. Güneş ışınları sayesinde ılıklık, parlaklık, gevşeme ve enerji duygusunu elde ederiz.

Güneş ışınlarının faydaları

Güneş kemiklerimizi ısıtır, kemiklerimizin sağlamlaşmasına katkı sağlar. Belli zaman aralıklarında güneş görmez isek birçok hastalıklara yakalanabiliriz. Kemik erimesini engellemenin en iyi yöntemi güneşlenmektir. UVB ışınları D3 vitamini üretmeyi artırır. Böylece metabolizmanız, cildiniz ve kemikleriniz güçlenmektedir. İnsanlar güneşli havalarda ısındıkları için daha enerjik olurlar ve fiziksel aktiviteler yapabilirler. Vücudun savunma mekanizması gelişir ve kemik hastalıkları, kemik erimesi gibi hastalıklara karşı koruma sağlanır. Ancak güneşlenir iken bilinçli güneşlenmeniz gerekmektedir. Güneşlenirken nelere dikkat edilmeli, nelerden uzak durulmalı?

Güneş ışınlarının zararları

Güneş ışınları her ne kadar faydalı olsa da dikkat edilmediği zaman güneş ışınları sağlığımıza zarar verir. Peki ya güneşlenirken nelere dikkat edilmeli?

Güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde güneşlenmekten kaçının

Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Güneş ışınlarının dik geldiği anlar saat 11.00 ve 16.00  arasıdır.

Vücudunuza bol miktarda nemlendirici sürün

Bir tatile gidecek iseniz gitmeden bir hafta vücudunuza proteini yüksek nemlendiriciler kullanmanız gerekir ve güneş banyosundan önce homojen bronzlaşma sağlamak için tüm vücudunuza peeling ve kese uygulanmalıdır. Güneşlenmeden önce vücudunuza parfüm içermeyen, şeffaf ve boya içermeyen nemlendiriciler uygulamanız gerekir. Cildinize C vitamini içeren kozmetikler ile bakım yapın.

Güneşlenirken bunlardan uzak durun

Güneşlenirken nelere dikkat edilmeli, nelerden kaçınılmalıdır? Güneşlenirken alkol ve nikotinden uzak durun. Bunların yerine su, ayran ve mineralli içecekler için. Antibiyotikler, doğum kontrol hapları gibi vücudun güneşe duyarlılığını artıran ilaçlar kullanılıyor ise güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Terleme güneş lekelerine sebep olmaktadır. Bu yüzden terlediğinizde bol soğuk su ile duş almalısınız. Denizde yağlı kızartmalar ve baharatlardan özellikle uzak durun. Gölgede güneşlenmeyi tercih edin. Gölgede güneşlenmek sağlığınız açısından daha avantajlı.

Bol su için

Güneşlenir iken nelere dikkat edilmeli? Bol su tüketmek güneşlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliktir.  Güneşlendiğiniz zamanlarda bol su tüketin. Su ihtiyacını artırıcı yiyeceklerden uzak durun. Özellikle bol tuzlu ve baharatlı yiyecekler su ihtiyacını artırır. Tuzlu su vücudunuzda tahrişlere neden olabilir. Bu yüzden sık sık duş alın. Bu zamanlarda cildi soyucu ve ya rengini açıcı kozmetik ürünler kullanmayın. Ayrıcı su ihtiyacınızı artıran yüksek kalorili yiyeceklerden de mutlaka uzak durun. Hafif yiyecekleri tercih edin, sık sık meyve yiyin.

Ciltteki benlerinizi güneşten koruyun

Cildinizdeki benleri mutlaka güneşten korumalısınız. Benlerinizin üzerine güneşten koruyucu kremler sürülebilir. Ya da benlerinizi güneşten korumak için beyaz havlu ile kapatabilirsiniz. Aşırı güneşin olduğu öğle saatlerinde de beyaz ya da açık renkli kıyafetler giyilmesi gerekir. Böylece açık renkli giysiler güneşi üstlerini fazla çekmez.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.