Kadınlar İçin Harika Yoga Yöntemleri | Güzellik Çarşısı

Kadınlar İçin Harika Yoga Yöntemleri

Yoga vücudu nasıl şekillendirir?, Evde kendi kendine yoga öğrenilir mi?, Yoga yapmaya nasıl başlanır?, Yoga yaparak kilo verilir mi? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Genel > Kadınlar İçin Harika Yoga Yöntemleri
13 Şubat 2020
863 okunma
Kadınlar İçin Harika Yoga Yöntemleri

Kadınlar için harika yoga yöntemleri arasında dağ duruşu ve ağaç duruşu en önemli iki tekniktir. Denge kazanmak için yapabilir, diğer yoga hareketleri ile bedeninize esneklik ve denge kazandırabilirsiniz. Kadınlar için en ideal yoga hareketlerinden ikisi şu şekildedir;

Yoganın hem bedensel hem de zihinsel olarak ne kadar yararlı olduğunu hepimiz biliyoruz değil mi? Yoganın yararları ve yöntemleri elbette kadın ve erkek olarak farklılık göstermemektedir fakat bazı hareketler, kadın vücuduna gerçekten çok iyi gelmektedir ve uyum sağlamaktadır. Peki bu hareketler nedir? Haydi gelin, birlikte en iyi yoga yöntemlerine bir göz atalım;

1- Dağ Duruşu

Bunu hemen deneyin!

İç organların kan dolaşımını düzenleyen ve özgüvenin artmasını sağlayan bu yoga hareketi, en temel hareketler biridir ve yapılması oldukça kolaydır. Bu harekette ayaklar bitişik veya hafifçe ayrı, birbirine paralel olmalıdır. Aynı zamanda diz kapaklarınızı yukarıya doğru çekerek uyluklarınızı hafifçe kasıp kalçalar ve karın kaslarınızı aynı anda hafifçe kasarak nefes verirseniz, bu hareketi yaptınız demektir!

İç organların daha fonksiyonel çalışması ve kan akışının sağlanması için dağ duruşu önemlidir. En temel yoga hareketlerinden olan dağ duruşu, oldukça kolaydır. Özgüven artması, vücut dengesinin sağlanması, etkin duruş kazanmak için bu hareketi uygulayabilirsiniz.

Ayakta iken bacaklarınızı bitiştirin ve paralel duruş sağlayın. Çok hafif aralarında boşluk kalmalıdır. Diz kapaklarını yukarı doğru çekerek, uyluklarınızı hafifçe kasıp kalçalar ve karın kaslarınızı aynı anda hafifçe kasarak nefes vererek hareketi tamamlayabilirsiniz.

2-Ağaç Duruşu

Denge için çok önemli!

Yine en temel yoga hareketlerinden olan ağaç duruşu, kalçaları, bilekleri, omurgayı güçlendirmektedir, kasıkları ve iç bacakları esnetmektedir ve dengeyi geliştirmektedir. Oldukça yararlı olan bu hareketinde, yan yana kollar her iki yanda düz bir şekilde durulur, sol ayak yerde sabit tutulur. Diz bükülerek sağ ayak yerden kaldırılır, öne eğilerek sağ ayak bileğinden tutulup el yardımıyla topuk kuyruk sokumunun hemen altına parmak ucu yeri gösterecek şekilde sol bacağın iç kısmına yerleştirilir. Bükülen sağ diz tam sağ tarafı gösterecek şekilde yana açılır. Eller saygı pozisyonundaki gibi göğüs hizasında birleştirilerek bir kaç nefes durulur. Daha ayrıntılı bilgi için, araştırma yapabilirsiniz!

Kadınlar için harika yoga yöntemleri arasında ağaç duruşu; kalça, bilekler ve kalçayı güçlendirir. İdeal denge kazanmanızı ve bedenin esneklik formunu kazanması için önemlidir.

Hareketi yapmak için; yan yana kollar her iki yanda düz bir şekilde durulur, sol ayak yerde sabit tutulur. Diz bükülerek sağ ayak yerden kaldırılır, öne eğilerek sağ ayak bileğinden tutulup el yardımıyla topuk kuyruk sokumunun hemen altına parmak ucu yeri gösterecek şekilde sol bacağın iç kısmına yerleştirilir. Bükülen sağ diz tam sağ tarafı gösterecek şekilde yana açılır. Eller saygı pozisyonundaki gibi göğüs hizasında birleştirilerek birkaç nefes durulur.

3-Yere Bakan Köpek Duruşu

Püf noktalarına dikkat edin!


Omuzları, bacakları, kolları geliştiren bu duruşu uygulamak için, dört ayak üzerinde başlamanız, ayak parmaklarınızı birleştirmeniz, poponuz tavanı gösterecek şekilde kalçanızı kaldırmanız ve boynunuzu uzatmanız için başınızı eğmeniz gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken noktalar ise, bilek kıvrımlarınız matın kenarına paralel durması, bileğinizdeki baskıyı azaltmak için işaret parmağı ve başparmağınızın eklem yerlerini yere basmanız ve bu pozisyonda en az üç derin nefes almanız gerektiğidir. İşte bu kadar basit!

4-Tek Bacak Aşağı Bakan Köpek Duruşu

Bacaklarınızı kesinlikle kırmamalısınız!

Bir önceki pozisyonun neredeyse aynısı olan bu harekette tek fark, bir bacağı yukarı doğru kaldırmaktır. Karın kaslarının çalışmasına inanılmaz derecede faydalı olan bu hareket, dizleri asla kırmadan, her iki bacakta da yapılmalıdır. Yine kolların ve bacakların fazlaca gelişmesine yardımcı olan bu duruş, en faydalı hareketlerden biri olarak bilinmektedir. Hemen denemenizi tavsiye ederiz!

5- Kobra Duruşu

Yine birçok yerin çalışmasını sağlayan son derece yararlı bir hareket!

Omuzlar, göğüs, popo, kollar ve sırtın gelişmesinde inanılmaz derecede faydalı olan bu yoga hareketini yapmanız için,ayaklarınız hafif açık olarak karnınızın üzerine uzanarak başlamanız, avuç içlerinizi omuzlarınızın altına koymanız, kuyruk sokumunuzdan esnemeniz ve göğsünüzü ileri ve yukarı doğru çekmeye başlamanızın ardından, dirsekleri bedene yakın bir şekilde, sırtınız için rahat olacak bir açı ile kollarınızı esnetmeniz, hafifçe yukarı bakmanız gerekmektedir. Bu pozisyonda en az üç derin nefes almayı sakın unutmayın!

6- Tekerlek Duruşu

Vücudunuza çok iyi gelecek!

Pelvis, omuzlar, bacaklar, göğüs, kollar ve sırt bölgesine son derece iyi gelen bu hareketi yapmak için öncelikle, dizleriniz kırık ve ayaklarınız yerde kalça genişliğinde açık olarak sırt üstü uzanarak başlamanız ve ayaklarınızın dış kısmının paralel olması gerekmektedir. Ardından dirseklerinizi kırın ve ellerinizi omuz genişliğinde tutarak başınızın yanına, parmaklarınız omuzlarınızı gösterecek şekilde koyun. Ayak ve ellerinizle eşit şekilde bastırarak kalçanızı kaldırın ve kollarınızı uzatın. Gücünüz başparmağınızda olmak üzere ayaklarınızla bastırmaya devam edin ve göğsünüzü ayaklarınızdan uzaklaştırarak bu şekilde en az üç kez derin nefes alın. İşte bu kadar, vücudunuzun her yerini en güzel şekilde çalıştırdınız bile!

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/ayak-bakim-kremleri/
https://guzellikcarsisi.com/ayak-terlemesi-nasil-onlenir/
https://guzellikcarsisi.com/ekim-icin-film-onerileri-neler/
https://guzellikcarsisi.com/yagsiz-yiyecekler-nelerdir/
https://guzellikcarsisi.com/ayak-terlemesi-tedavi-yollari-nelerdir/