Maşa İle İri Dalga Nasıl Yapılır? | Güzellik Çarşısı

Maşa İle İri Dalga Nasıl Yapılır?

İri dalga nasıl yapılır?, Maşa içe mi sarılır dışa mı?, Evde iri su dalgası nasıl yapılır?, Su dalgası kısa saç modeli nasıl yapılır? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Saç > Maşa İle İri Dalga Nasıl Yapılır?
03 Mart 2015
1.522 okunma
Maşa İle İri Dalga Nasıl Yapılır?

Maşa ile iri dalga nasıl yapılır; artık modanın küçük ve sık dalgaların değil doğal görünümlü buklelerin olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanında bazı durumlarda kişilerin saçlarının daha hacimli görünebilmesi adına da bu yöntem sıklıkla kullanılmaktadır.

Evde kendi saçlarına doğal iri bukleler yapmak isteyen kadınların maşa ile iri dalgalar nasıl yapılır sorusuna cevap olarak hem teknik hareketler hem de maşalarının boyutları cevap olarak verilebilmektedir.

Doğal Bukleler Nasıl Yapılır?

Geçmişte her ne kadar ince dalgalı saçlar moda olsa da artık doğal görünüm daha çok tercih edilmektedir.

 • Bu sebeple kişilerin ilk öncelikle dikkat etmesi gereken konu maşasının boyutudur. İnce bir maşaya sahip olan kişinin kalın bukle yapması zor olacağından maşalarının boyutu en azından orta boyutlarda olmalıdır.
 • Bunun yanında kişilerin saçları düz olmalıdır, aksi takdirde saçlarında elektriklenme olacağından dağınık duracaktır. Saçlarınızın bu ısı işleminden korunabilmesi için gerekli serumları kullanmanızı tavsiye edebiliriz.
 • Bunun yanında kişiler saçlarının önünü yaparken sağ kısmı yaptıkları anlarda maşalarını ters tutup, saçlarını bu şekilde sarmalıdır. Daha sonra maşa arkaya doğru çevrildiğinde kişilerin bukle yönleri oldukça düzgün olacaktır.
 • Maşa saçta uzun süre tutulmalıdır, en fazla 10 saniye yeterli olacaktır. Bunun yanında ise saç uçları en az hasarla bu işlemden çıkabilmeleri adına kişilerin saç uçlarını maşa içerisine almamaları önerilir.

Maşa İle İri Dalga Nasıl Yapılır?

Maşa ile iri dalga nasıl yapılır? Böyle bir şey yapmak istiyorsanız bazı püf noktaları bilmeniz gerekiyor. Bu noktaları öğrendikten sonra sizinde doğal ve havalı saçlarınız olacaktır.

Maşa ile İri Dalgalı Saç Nasıl Yapılır?

 • Saçlarınıza iri dalgalar yapabilmek için ilk olarak saçlarınızın düz olması gerekir.
 • Daha sonra saçlarınıza şekillendirici bir köpük veya yumuşak bir sprey kullanın.
 • Şekillendiriciyi saça uyguladıktan sonra dalgaların bozulmaması için saçların çok iyi bir şekilde kurutulması gerekir.
 • İri dalgalar için orta boy maşa kullanılmalı.
 • Daha sonra saçlarınızı 3 parmak kalınlığında alarak bunu tüm saçlarınıza uygulayarak işlemi bitirmelisiniz.
 • Saçı maşaya sardıkta sonra 8 – 10 saniye saçı maşada tutun ve daha sonra yavaşça saçı maşadan ayırın.
 • Saça maşa uygularken uçlarının tahrip olmaması için saç uçlarını serbest bırakın.
 • Maşa işlemi bittikten sonra saçlarınızı ön tarafa alarak fırça yardımı ile saçlarınızı hafifçe tarayın. Dalgaları istediğiniz kadar açın.

Maşa yaparken saça ne sürülür?
Maşa yaparken saçlarınızın doğal bir şekilde şekil alması için saçınıza herhangi bir krem sürmemeniz gerekir. Eğer Wag maşa yapacaksanız kalıcı olması için maşa yapmadan önce dondurucu saç spreyi kullanabilirsiniz. İnce maşa yaparken saçlarınızın kuru olmasına dikkat etmeniz gerekir.
Su dalgası kaç mm maşa ile yapılır?
Su dalgası saç yapmak istiyorsanız 32 mm maşa kullanmanız gerekir. Bu maşa ile saçlarınızı gevşek bir şekilde sarmanız gerekir. Maşaya sardıktan sonra 15-20 saniye kadar bekleterek su dalgası yapabilirsiniz. Kalıcı olması için maşa yaptıktan sonra saçınızı sararak üzerine dondurucu sprey uygulayabilirsiniz.
Maşa hangi yöne yapılmalı?
Maşa yaparken maşanızı arkaya doğru çevirin ve buklelerinizin arka yöne doğru olmasına dikkat edin. Öne doğru yapacağınız saçlarda istediğiniz görünümü elde edemezsiniz. Eğer wag maşa kullanıyorsanız saçlarınızı ikiye ayırın ve sağ ön kısmından başlayın. Maşa yapmaya başlamadan önce saçlarınızı bölümlere ayırarak her bir bölgeye ayrı bir şekilde maşa uygulayabilir ve daha kolay şekilde almasını sağlayabilirsiniz.
Su dalgası için hangi maşa?
Su dalgası saçlara sahip olmak için kullanmanız gereken maça 32 mm olmalıdır. Bu maşaya saçlarınızı gevşek bir şekilde sardıktan sonra 15-20 saniye kadar bekletin. Daha sonra yavaş yavaş açarak saçlarınızın su dalgası olmasını sağlayabilirsiniz. Kalıcı olması için maşa yapmanız ardından dondurucu sprey uygulayabilirsiniz.
Saç maşası saçı yakar mı?
Saç maşası yaparken dikkatli olmamanız halinde saçlarınızı yakabilirsiniz. Öncelikle kullanmış olduğunuz saç maşasının çok fazla ısınmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer çok ısınan bir maşaya sahipseniz saçınızı en fazla 10 saniye kadar bekletin. Normal ısınan maşalarda ise saçlarınızı en fazla 20 saniye bekletebilirsiniz.
Saç maşası ne kadar bekletilmeli?
Saç maşasını bekletme süresini kullandığınız maşaya ve yapmak istediğiniz saç modeline göre değişiklik gösterir. Eğer su dalgası yapmak istiyorsanız saçlarınızı 5-10 saniye kadar maşada bekletmeniz yeterli olacaktır. Wag maşa kullanıyorsanız saçlarınızı 20 saniye kadar bekletebilirsiniz. Parmak maşa yapacaksanız 25 saniye kadar beklemeniz yeterli olacaktır.
Maşa neden tutmaz?
Saçlarınızın zor şekil alan bir yapısı varsa maşa tutmaz. Bu nedenle tutması için saçlarınıza maça yapmadan önce sprey veya krem kullanabilirsiniz. Şekillendirici ürünler kullandıktan sonra yapacağınız maşa daha kalıcı olacaktır. Maşanın tutması için saçlarınızın nemli olmamasına da dikkat etmelisiniz.
İnce telli saçlar için hangi maşa?
İnce telli saçlarınız varsa kalın maşaları tercih etmelisiniz. Saçların daha kolay dalgalanmasını sağlayan bu maşalara saçlarınızı gevşek bir şekilde sarabilir ve şekil almasını sağlayabilirsiniz.
Saç maşa çeşitleri nelerdir?
Saç maşa çeşitlerine mm olarak birbirinden ayrılır. 13 mm, 19 mm, 25 mm, 32 mm, 38 mm ebatlarında maşa çeşitleri vardır. Bu maşalar arasında 13 mm en ince uçlu maşadır ve parmak maşa yapmanızı sağlar. Maşa çeşitleri arasında yer alan wag maşa, saçlarınıza en kalın dalgayı yapabileceğiniz maşa çeşididir.
Sac masası alırken nelere dikkat edilmeli?
Saç maşası alırken öncelikle saçlarınıza vermek istediğiniz şekillere göre seçim yapmalısınız. Eğer ince dalgalar yapmak istiyorsanız 13 mm gibi ince maşaları tercih edebilirsiniz. Su dalgası yapmak için 25-32 mm gibi maşaları alabilirsiniz. Alacağınız maşaların çabuk ısınmaması da dikkat etmeniz önemli.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/makyajla-daha-iri-gozler/
https://guzellikcarsisi.com/dalgali-sac-101-onerileri/
https://guzellikcarsisi.com/karanfil-ile-sac-bakimi/
https://guzellikcarsisi.com/sac-bakimi-nasil-olmali/
https://guzellikcarsisi.com/evde-vucut-bakimi-nasil-yapilir/