Ünlü Marka İsimlerinin Nerelerden Geldiğini Duyduğunuzda Gerçekten Şaşıracaksınız | Güzellik Çarşısı

Ünlü Marka İsimlerinin Nerelerden Geldiğini Duyduğunuzda Gerçekten Şaşıracaksınız

Dünyaca ünlü markalar hangileri?, Dünyaca ünlü Türk markaları nelerdir?, En pahalı marka hangisi?, Dünyanın en pahalı giyim markası hangisi?Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Genel > Ünlü Marka İsimlerinin Nerelerden Geldiğini Duyduğunuzda Gerçekten Şaşıracaksınız
02 Şubat 2020
673 okunma
Ünlü Marka İsimlerinin Nerelerden Geldiğini Duyduğunuzda Gerçekten Şaşıracaksınız

Evet, dünyaca ünlü markalardan hepimizin haberi var hayatımıza fazlasıyla dahiller ama bugüne kadar hiç bu ünlü markaların nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Evet, bu markaları kullanırken isimlerinin üzerinde hiç durmuyoruz fakat aslında hepsinin oldukça ilginç bazı hikayeleri bulunmakta… İşte bu markaların bazılarından oluşan 8 maddelik ilginç liste;

1-Pepsi

İnanması güç olsa da, bir zamanlar tedavi amaçlı içiliyordu…

Dünyanın en ünlü markalarından olan Pepsi ile listeye başlamasaydık biraz haksızlık etmiş olurduk… Pepsi’yi çoğumuz severek tüketiyoruz, peki isminin nereden geldiğini biliyor muyuz? Bu içeceğin zamanında hazımsızlık sorunlarına ilaç olarak satıldığı ve hazımsızlığın tıp literatüründeki adı olan ‘’dispepsi’’ adını aldığı hatta o zamanki tarifin bir parçası olan kola fıstığından da ilham alınarak adının oluşturulduğu, duyan herkesi fazlasıyla şaşırtmaktadır…

2-Google

Demek ki dev şirketlerin kurucuları bile hata yapabiliyor!

Bu dev firmanın adının, bir yazım hatasından meydana geldiğini kim tahmin edebilirdi ki? Evet, doğru duydunuz; Google aslında, matematikteki en büyük sayılardan olan ‘’Googol’’ dan ismini almak istedi fakat kurucularından LarryPage’nin yanlış yazımından dolayı Google ismini aldı ve bugünkü potansiyeline ulaştı…

Google arama motoru, tüm dünyada en çok kullanılan dijital platformdur. Ancak bir hata üzerine bugünkü popüler ismini almıştır. Larry Page tarafından Gogol olarak yazılması gereken isim Google olarak yazılmış ve isminin bir yanlışlık ile alındığı söylenmiştir.

3-McDonald’s

Bu hikaye diğerlerinden biraz farklı!

Birçok kişinin bağımlısı olduğu McDonald’s’ın kurucuları Maurice MacDonald ve Richard McDonald, aslında 1940’larda başarılı bir restoran işletiyorlardı fakat 2. Dünya Savaşı’nın ardından insanların yiyecekleri için bekledikleri süreyi kısaltmak için, yeni bir sistem denemeye karar verdiler. Bunun üzerine açılan McDonald’s, hızlı servisleri ile çok ‘’hızlı’’ bir sürede üst düzey bir başarıya sahip oldular. Bunun üzerine logolarını da yenilemeye karar veren McDonald’s sahipleri, McDonald’s’ın altın kemer olarak adlandırılan meşhur M harfinin geliştirmişlerdir. Oldukça etkileyici bir hikaye, öyle değil mi?

Tüm dünyanın en sevdiği fast food markası Mc Donald’s 2. Dünya Savaşı zamanlarında, hızlı tüketim odaklı çıkarılmış. Kurucusu Maurice MacDonald ve Richard McDonald isimleriyle oluşturulan fast food markası, yemeklere ayrılan sürenin azaltılması için çıkarılmıştır.

4-IKEA

Bazen çok da düşünmemek gerekiyor…

Şimdilerde ve her zaman dev bir firma olmuş olan IKEA’nın isim kaynağı aslında oldukça basit! Kurucusunun adının, soyadının, büyüdüğü yerin ve yaşadığı yerin ilk harflerinden oluşan (IngvarKamprad, Elmtaryd, Agunnaryd) IKEA, basit ilhamlı bir isim ile dev olmayı gerçekten başarmış!


İkea ise kurucusunun adının, soyadının, büyüdüğü yerin ve yaşadığı yerin ilk harflerinden oluşan (IngvarKamprad, Elmtaryd, Agunnaryd) kısaltma ile marka adını oluşturmuştur.

5-Zara

Yaratıcı isimler yaratıcı filmlerden çıkabiliyor!

Herkesin büyük bir keyifle alışveriş yaptığı ünlü giyim firması Zara’nın ismi de aslında kurucusunun en sevdiği film olan AnthonyQuinn’in “Zorba’’ isimli filminden gelmektedir. Buradan ilham alan ve farklı nedenlerden dolayı birkaç harfi çıkarmak ve değiştirmek zorunda kalan firma kurucusu zamanla firmanın isminde Zara olarak karar kılmıştır. Zaten böylesi çok daha iyi olmuş değil mi?

6-Rolex

Sihirli bir dokunuş…

Adeta bir tılsım ile akla gelen bu isim, kurucusunu epey uğraştırmış. Yeni ürününe isim vermek için her yolu deneyen HansWilsdrof, firmasına ad seçerken alfabedeki tüm harfleri birbirleriyle kombinlemiş fakat hiçbirini yeteri kadar beğenmemiştir. Bu sırada bir ‘’peri’’ nin adeta kulağına Rolex diye fısıldadığını belirten Wilsdorf, ünlü markanın ismini işte bu şekilde bulmuş.

7-Adobe Systems

Evet, doğru duydunuz; bir nehir!

AdobeSystems’in adını bir nehirden aldığını biliyor muydunuz? Kurucu ortağı olan John Warnoch’un yaşadığı evin tam karşısında yer alan Adobe adlı nehir, bu firmaya büyük bir ilham kaynağı olmuş. Kim bilir, belki bizim de oturduğumuz sokağın ismi bir gün, bir şeylere ilham kaynağı olabilir!

8-Apple

Basit ama etkili!

Apple ismini Steve Jobs’un en sevdiği meyve olan elmadan aldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü bu kısmen doğru olsa da, ismin hikayesi aslında Steve Jobs’un zamanında bir elma bahçesinde çalışmış olmasına dayanmaktadır. Basitliği ile kendini diğer markalardan ayıran Apple ismi, çok uzun yıllar boyunca adından söz ettirmeye devam edecek.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/dizi-film-ve-cizgi-film-karakterlerinin-cikisi/
https://guzellikcarsisi.com/ellerdeki-lekeler-icin-bitkisel-cozum/
https://guzellikcarsisi.com/cadilar-bayraminda-cocuklari-izleyebilecegi-muthis-filmler/
https://guzellikcarsisi.com/simge-tertemiz/
https://guzellikcarsisi.com/evden-cikmamaniza-sebep-olacak-muthis-buluslar-neler/