Yaşa Göre Saç Modelleri | Güzellik Çarşısı

Yaşa Göre Saç Modelleri

Hangi saç modeli genç gösterir?, Hangi saç modeli olgun gösterir?, Hangi saç rengi yüzü canlı gösterir?, 40 lı yaşlarda hangi saç rengi? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Saç > Yaşa Göre Saç Modelleri
16 Şubat 2015
1.381 okunma
Yaşa Göre Saç Modelleri

Yaşa göre kısa ve uzun saç modeller, yüz ayasına göre kullanılabilir. Yaşa göre saç modelleri, 20’li yaşlar, 30’lu yaşlar ve 40’lı yaşlar için seçeceğiniz saç rengiyle birlikte güzel bir görünüm için etkili olacaktır. Yüz şekline göre saç modelleri, boyunuz ve ten renginize de uygun olmalıdır.

Yaşa göre saç modelleri ve ten rengine göre saç modelleri, açık ten rengi olan insanlarda küt saç modellerinin ve kumral saç renklerinin daha güzel göründüğü bilinmektedir. Saçınızın güzel ve şık görünmesi için dalgalı ve düz saçları açık ten rengi için tercih edebilirsiniz. Koyu ten renkleri için kıvırcık ve omuz üstü saç boyu daha güzel görünecektir.

Yaş ve Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

30’lu yaşlarda yuvarlak yüz hatlarına sahip olanlar için saçınızı küt olarak kestirmeniz güzel görünecektir. Yuvarlak yüz hatları için uzun saç kullanmak hatalı olacaktır. Aynı zamanda açık renkler kullanmak da saçınızın yüzünüzü daha geniş göstermesine neden olur. Kemikli yüz hatları için her yaşta kullanılabilecek kısa saç modelleridir. Retro saç modelleri de 20’li yaşlar için kısa ve uzun olarak tercih edilebilir. Kemikli yüz hatlarının açık renkler kullanması da yüz şekillerinin ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

En uygun saç modelleri kişiliğe göre değil yaşa göre saç modelleri olmalıdır. Çünkü her yaşın kendine uygun bir saç modeli vardır ve öyle uygulanmalıdır. Kadınlar yaşlarına, kişiliklerine uygun ve kendilerini rahatça ifade edebildikleri bir saç kesim yaptırmalıdır.

Yaşa Göre Saç Kesim Modelleri Nelerdir?

18 ve 20’li yaşlar

Bu yaş sınırları içinde değişik saç kesimleri ve modelleri kullanılabilir. Çünkü bu yaşlar her model saçı kaldırır. 18 – 20 yaşlarda cesur saç kesimlerine cesaret edemezseniz ileriki yaşlarda bir daha cesaret edemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu yaşlarda degradeli, asimetrik kesimler retro saç modelleri denenebilir. Renk olarak ise yoğun renkler daha çok prim yapmaktadır.

30+ yaşlar

Bu yaşlarda hatları keskin olan, köşeli, uzun ve kısa modeller daha fazladır. 2009 yıllarında çok revaçta olan yuvarlak küt kesimli saçlar dönüş yapmıştır. Bu tarz saç modelleri genelde 30+ yaş kadınlara çok daha fazla gitmektedir. Kâkül çok hafif olmalı ve sırıtmamalı. Saçlar gelişigüzel, özensiz ve baştan savma yapılmış olmalı. Bu durum kadının dişiliğini ön plana çıkaracaktır. Renk seçiminde ise mat renkler ve hafif balyajlar uygun olacaktır.

40+ yaşlar

Bu yaşlarda kadının yüz hatlarını yumuşak gösterecek femin saç modelleri çok iyi olacaktır. Yani saç kesimi yüzü yaşlı göstermemeli, kesimler daha doğal olmalı. Sofistike modeller bu yaş için en tehlikeli saç kesimleridir. Saçların boyutu orta, kısa ya da hafif olmalı. Renk seçiminde ise kahvenin tonlarında ve ışığı yansıtan renk karışımları seçilirse iyi olacaktır.

50+ yaşlar

Bu yaşlarda ki saçlar mutlaka kısa olmalıdır. Renk tonu da açık olmalıdır. Bunlar hatların yumuşak görünmesini sağlayacaktır. Rafine modeller size uygun olacaktır.

Yaşa Göre Saç Uzunluğu

Saçların ortalama 30 yaştan sonra yavaş yavaş kısalmaya başladığı görülüyor. Hanımlar saçlarına yeteri kadar zaman ayıramadıkları zaman çareyi kestirmekte buluyor. Özellikle de küt kesimlere 30 – 35 yaş aralığında sıklıkla rastlanıyor. Devamında eden yaşlarda da saçların daha da kısaldığı görülüyor. Ancak söz konusu 20’li yaşlar olduğu zaman daha uzun forma yer veriliyor. Daha havalı ve de dolgun görünümlü olan saçlara ilgi artış gösteriyor. Yine saç 30 – 35 aralığında olması halinde de dolgun saç kesimlerine rastlanabiliyor. Özellikle de ara makas eşliğinde kesilen saçlar daha havalı hale geliyor. Bunun yanı sıra farklılık arayışında olanlar tercihini kahkül kesiminden yana yapabiliyor.

16 Yaşına Uygun Saç Renkleri

16 yaş bandında olan genç kızların saç renkleri ile oynadığı görülüyor. Doğallıktan sıkılan kızlar farklı renk arayışında oluyor. Bunun üzerine yaygın olarak kumral ve sarı tonlarına yönelme gerçekleşiyor. Hatta boya yerine çoğunun papatya suyunu tercih ettiği görülüyor. Papatya suyu saçlara sürülüyor ve bir süre kadar güneşte bekletiliyor. Bunun üzerine saçlarda 2 – 3 tona kadar açılma görülüyor. Son derece doğal bir görünüme sahip olan saçlar için boyaya ihtiyaç duyulmuyor. Üstelik bu şekilde saçların zarar görmesi de engelleniyor. Hem parlak hem de hacimli bir görünüm kazanmaları adına doğal yöntemlere başvuruluyor.

40 – 45 Yaş Saç Modelleri

Yaş 40 – 45 aralığında olduğu zaman saçlarda belirli ölçüde kısalmalar ortaya çıkıyor. Eskisine nazaran daha kısa modeller tercih ediliyor. Ancak kısa olmasına rağmen havalı görünümlerden asla ödün verilmiyor. Bunun için de çoğu kadının katlı görünümlere sahip olan saç tarzını benimsediği görülüyor. Katlardan ziyade küt saç modasına uyum sağlayanlar da sayıca fazla. Hatta havalı bir görünüme dair küt saçlar sarı ya da kızıl renkleri ile buluşabiliyor. Böylece daha fazla dikkat çeken saçlara sahip olunuyor. Gerek toplu gerekse açık bırakılan saçlar herkesin beğenisini kazanabiliyor.

13 Yaşında Uygun Saç Renkleri

13 yaşında olan kızların saçlarını uzun bıraktığı görülüyor. Bele kadar uzun olan saçlarda çok fazla kısa kesim tercih edilmiyor. Bununla birlikte farklı renk arayışında olanlar da sayıca fazla. Ancak söz konusu 13 yaş olduğu zaman boya uygulamalarına yer verilmez. Boya yerine doğal yöntemler üzerinden renk verilmesi uygun görülür. Örneğin kına bunlar arasında gösterilir. Kınadan ziyade siyah çay uygulamalarına da yer verilebilir. Ancak 13 yaş kızların daha çok açık tonlardan tercihte bulundukları görülür. Bunun için de papatya sarısı suyuna yer verilir. Suyun belirli bir süre kadar saçta bekletilmesi üzerine 2 – 3 tona kadar açılma sağlanır. Böylece açık kumral ya da sarı saçlara sahip olmaları mümkün hale gelir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/en-trend-bikini-modelleri/
https://guzellikcarsisi.com/sac-orgu-modelleri-ve-yapilislari/
https://guzellikcarsisi.com/sac-bakimi-nasil-olmali/
https://guzellikcarsisi.com/diyet-bikini-corbasi/
https://guzellikcarsisi.com/kisi-aylarinda-cilt-bakimi-nasil-olmalidir/