Yüksek Kolesterolden Kurtulmak İçin Yollar | Güzellik Çarşısı

Yüksek Kolesterolden Kurtulmak İçin Yollar

Kolesterol u ne dengeler?, Kolesterol doğal yollarla nasıl düşürülür?, Kolesterole hangi içecek iyi gelir?, Yüksek kolesterol den nasıl kurtuluruz? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Diyet > Yüksek Kolesterolden Kurtulmak İçin Yollar
02 Kasım 2015
2.632 okunma
Yüksek Kolesterolden Kurtulmak İçin Yollar

Yüksek kolesterolde beslenme şekilleri oldukça önemlidir.  Kişilerin kolesterollerini beslenmelerine dikkat ederek ortalama bir düzeyde tutması gerekmektedir. Kişilerin kanlarında bulunan kolesterolün artmasıyla beraber kişilerde damar tıkanıklığı ve safra keselerinde taş oluşumu gibi sorunlar ortaya çıkabildiği gibi, kişilerin göz çevrelerinde de belirli lekeler hatta görme yetilerinde de kayba yol açabilmektedir.

Kolesterol ve beslenme arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Bizler kırmızı et ya da yağlı, tuzlu yiyecekleri fazla tükettiğimiz anlarda bizlerin kanlarında bulunan kolesterol oranı da artış göstermektedir. Bu artış bizlere çeşitli zarar verebilmektedir.

Öyleyse, bizler yüksek kolesterolde beslenme alışkanlıklarımızı nasıl düzenlemeli ve nelere dikkat etmeliyiz?

Kolesterolün Dengede Kalabilmesi Adına Atılacak Adımlar

Öncelikle bu hastalığın en yakın dostlarından bir tanesinin yağlar olduğu unutulmamalıdır. Hem bitkisel hem de hayvansal yağların oldukça fazla tüketilmesiyle beraber birleşerek bu durum artış göstermektedir. Bu sebeple hayatlarımızdan olabildiğince tereyağı, margarin ve hayvansal yağları çıkarmamız gerekir.

Bunun yanında fast food türündeki her besinden uzak durmalıyız. Bu besinler aşırı yağ içerdiğinden kişilerin sağlıklarını kötü bir şekilde etkileyecektir.

İşlenmiş gıdalar bu konuda bizlerin baş düşmanıdır. Sosis, salam ya da sucuklar ısıl işlem gören gıdalar olduğundan kolesterolün yükselmesinde etkili gıdaların başında gelmektedir.

Yüksek kolesterol hayvansal gıdaların tüketiminin artmasıyla insanların düşünmesi gerektiği bir konu olmaya başladı. Özellikle ekonomik açıdan iyi durumda olan, hayvansal gıda ( et, süt vb.) tüketen insanlar Yüksek kolesterol’de beslenme konusunda uzmanlardan yardım almaya başladılar.

Peki yüksek kolesterolden beslenme yolu ile nasıl kaçınabiliriz?

  • Hayvansal gıdalardan kısıtlı bir diyet uygulamamız gerekmektedir.
  • Margarin asla tüketmemeliyiz
  • Tereyağ tüketimini kısıtlamalıyız
  • Kuyruk yağı, iç yağ gibi hayvansal yağlar kısıtlanmalı,
  • Eğer hayvansal ürün tüketilecekse kırmızı et yerine, derisiz tavuk etini ızgara şeklinde, derisiz hindi eti, balık ızgara şeklinde yenilebilir. Izgara olmasının sebebi ise ızgara yapılırken gıdaların içindeki yağların en azından bir kısmının eriyip gıdanın içinden çıkmasıdır.

Yüksek Kolesterolden Kurtulmak İçin Yollar

Televizyonlarda çıkan ve sadece para kazanmak için “tereyağını bol bol yeyin” diyen insanlara lütfen itibar etmeyin zira kendileri Yüksek kolesterol’de beslenme konusunda uzman kişi değildir.

İnsanlar kolesterol içeriği yüksek besinler tükettiği zamanlarda kanlarındaki serbest yağ asit miktarı hızla artmaya başlar ve bu yağ asitlerini yapacakları fiziksel aktivitelerle yakabilirler. En azından yapacakları günde 1 saat yürüme onları yağ asidinin az da olsa bir miktarını yakmalarını sağlayacaktır.

Yüksek kolesterol’de beslenme dikkat edilmediğinde vahim sonuçlar doğurabilecek bir konudur ve unutulmamalıdır ki sebze, meyvelerdeki kolesterol içeri sıfırdır. Kısaca bizler hayvansal gıdaları kısıtlayıp bitkisel gıdaları ( sebze, meyve) artırmalıyız ki yüksek kolesterol başımıza dert olmasın. 


Kolesterol yüksek olursa ne olur?
Kolesterolün yüksek olması damar tıkanıklığına neden olduğu gibi ilerleyen zamanlarda daha farklı hastalıkların ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Yüksek kolesterol safra kesesindeki maddelerin birleşmesine ve safra kesesinde taş oluşmasına sebep olmaktadır. Kolesterol yüksekliğinin sebep olduğu hastalıklar arasında kalp hastalıkları, felç, diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar vardır.
LDL kolesterol yüksek olursa ne olur?
LDL, kalp hastalığı riskinin belirlenmesi için bakılan bir ölçektir. LDL yüksek veya düşük olduğunda farklı hastalıkların habercisi olabilir. LDL yüksek olması, kalp damar hastalıklarının oluşmasına neden olabilir. LDL kolesterol, kötü kolesterol olarak bilinir ve yüksek olması durumunda kalp hastalıklarına neden olur. Aynı zamanda felç, tansiyon gibi hastalıklara da neden olmaktadır.
Yüksek kolesterol nasıl düşürülür?
Kolesterol düşürmek için dikkat edilmesi gereken en önemli etken beslenme düzenidir. Hayvansal gıdaları tüketmemek, rafine şeker kullanmamak ve egzersiz yapmak kolesterol düşürmek için etkili yöntemlerdir. Sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya devam ettiğiniz sürece kolesterol dengesini sağlayabilirsiniz.
Yüksek kolesterol tehlikeli mi?
Yüksek kolesterol birçok hastalığa sebep olur. Yüksek kolesterol, kal hastalıkları, damar tıkanıklığı, felç gibi hastalıklara neden olmaktadır. Aynı zamanda tansiyon ve şeker hastalıkları ile bağlantılı olabilir. Farklı hastalıkların habercisi olan kolesterol yüksekliğini düşürmek için egzersiz yapabilir ve beslenme düzeninize dikkat edebilirsiniz.
Kolesterol yüksekliği hangi hastalıklara yol açar?
Kolesterol yükselmesi farklı hastalıkların habercisi olabileceği gibi yüksek kolesterol birçok hastalığın meydana gelmesine de neden olur. Yüksek kolesterol, kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı, felç gibi hastalıklara sebep olmaktadır.
Limon kolesterolü düşürür mu?
Limon, kolesterol düşürmede faydalı olduğu bilinen besinler arasındadır. Kolesterol düşürmek için limonun içindeki beyaz kısmı tüketebilirsiniz. Aynı zamanda portakal, mandalina, greyfurt gibi narenciyelerin tamamının içerisinde yer alan beyaz kısımlar, kolesterol düşürmekte etkilidir. Kolesterolünüz yüksekse narenciyelerin beyaz kısımlarını tüketerek dengelenmesini sağlayabilirsiniz.
LDL kolesterol yüksek ne yapmalı?
LDL kolesterol yükselmesi kalp hastalıklarına ve damar tıkanıklığına neden olur. Bu yüzden LDL kolesterol yükselmesi durumunda kolesterol düşürmek için beslenme düzeninize dikkat etmeniz önemlidir. Egzersiz yapmak, hayvansal gıdalardan uzak durmak, rafine şeker kullanmamak ve narenciye tüketmek, kolesterol düşürmek için yapabileceğiniz yöntemlerdir.
LDL kolesterol ne kadar olmalı?
LDL kolesterolün 130 mg/dL’den düşük olması, 160 mg/dL’den yüksek olması riskli kabul edilir. 160 mg/dL’den yüksek olan kolesterol, yüksek risklidir ve belirli hastalıklara neden olabilir. Kolesterolün neden olabileceğiniz hastalıklar arasında damar tıkanıklığı, kalp hastalıkları gibi hastalıklar vardır.
Kolesterol 400 yüksek mi?
200-400 mg/dl, sınırda yüksek, 400-1000 mg/dl çok yüksek olarak kabul edilir ve risklidir. Kolesterolün yüksek olması, kalp hastalıklarına, damar tıkanıklığına neden olabilir. Aynı zamanda tansiyon ve şeker hastalığı olan kişilerde kolesterol yüksekliği görülmektedir. Kolesterol düşürmek için beslenme düzeninize dikkat edebilir, düzenli egzersiz yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/sivilcelerden-kurtulmak-icin-maskeler/
https://guzellikcarsisi.com/kuru-ciltler-icin-oneriler/
https://guzellikcarsisi.com/dopamin-diyeti/
https://guzellikcarsisi.com/kate-upton/
https://guzellikcarsisi.com/10-gunde-8-kilo-verdiren-diyet/